Masat mbrojtëse kundër rrezeve UV


Pershendetje Dielli - dobishëm, por kjo duhet të bëhet me kujdes, duke përdorur pajisje mbrojtëse kundër rrezeve ultravjollcë, të cilat mund të mbrojnë kundër efekteve të pakëndshme dhe ndonjëherë të pariparueshme.
Shkenca dallon tri lloje të rrezeve: A, B dhe C. Lloji i fundit nuk mund të merren në konsideratë si një rrezatimi arrin sipërfaqen e planetit tonë, mbetur atmosferë. Rrezet e tipit B jo vetëm ngrohtë, por edhe të japë lëkurës sonë një ngjyrë të bukur të artë. Ata gjithashtu të çojë në djegie dhe pasoja të tjera të pakëndshme, deri në kancerin e lëkurës. Veprimi rrezet shkruani Një person nuk do të vini re, por pastaj shikuar atë në pasqyrë. Kjo pigmentim, rrudhat e parakohshme, dehidratim të lëkurës, humbja e elasticitetit. Të gjitha këto shenja të photoaging njohur për shumicën e pasuesve të trupit kult tanned.Lëkura e njeriut foto lloj
Varësisht se si lëkura është në gjendje për të prodhuar pigment të quajtur mbrojtëse melaninës dhe të sigurojë tan tonë, studiuesit kanë identifikuar 05:56 klishe.
Lloji i parë foto përfshin njerëzit me tonet e lëkurës zbehtë, flokët flokëverdhë dhe ngjyra e syve. Ky i fundit - njerëzit me shumë të errët deri në ngjyrë të zezë.
Për çdo lloj foto studiuesit gjetën një kohë të sigurt minimale në diell. Për llojin e parë foto ajo është 5 minuta, pastaj - në increments e 5 minuta. Në terma shkencore, kjo shifër është quajtur minimale dosis eritemë (DKA). Nga kjo shifër duhet të shumëzohet me vlerën e SPF, LPF ose IP, për të përcaktuar shuma maksimale e kohës në diell. SPF, LPF dhe IP - është shkurtim specifikuar në shishe dhe tubave me mjete mbrojtëse dhe të caktojë faktor mbrojtje nga rrezet ultravjollcë.


Bëjnë llogaritjet janë mjaft të thjeshta. Supozoni sipas klishe tuaj DKA për ju është 15 minuta. Në një kavanoz me një SPF mjetet mbrojtëse të specifikuar - 20. Llogaritja pakomplikuar jep një rezultat prej 300 minuta ose 5 orë. Kjo sasi e kohës që ju mund të kaloni në diell, duke përdorur mbrojtjen e zgjedhur. Kjo në asnjë rast nuk mund të presin shenjat e djegieve. Nëse nuk ka lëkurë të mbrojtura djegur pas 10 minutash të ekspozimit tuaj ndaj diellit, pastaj një-rrezet shkaktuar dëme të saj pas 5 minutash, por ju nuk ndiheni.


Zgjedhja e pajisjeve mbrojtëse
Nëse kana e sunscreen tregohet akronimin SPF, kjo do të thotë se kjo do të thotë mbrojtjen e lëkurës nga rrezet, por mbrojtja kundër rrezeve UV tipit A, kjo nuk garanton.
Zgjedhja në dyqan locion apo llak ose sunblock, mos harroni se dielli jo vetëm të çon në djegie të shkaktuara nga rrezet, por edhe në plakjen e parakohshme të lëkurës, e cila është rezultat i A-rrezet. Prandaj, duke e bërë zgjedhjen tuaj të studiuar me kujdes mbishkrimet mbi etiketat dhe të kërkoni për pajisjet mbrojtëse kundër rrezeve UVA. Dhe e di këtë: mjete që mund të shfaqin vetëm dy lloje të rrezeve nuk mund të jetë i lirë.


Rregullat e pajisjeve mbrojtëse
Shumë nuk e kuptoj pse beauticians janë këshilluar për të aplikuar sunscreen, sprays dhe gels për 20-30 minuta para se të shkojnë në diell. Ekspertët thonë se objektet efekt moderne fillon menjëherë pas aplikimit të lëkurës. Dhe duke u diskutuar vetëm për njerëzit e përdorur grim para se të nisej nga shtëpia në plazh, jo në sunbathing.
Ka një keqkuptim që sunscreen duhet të zbatohet trashë, përndryshe ajo do të ketë efekt. Kjo nuk është kështu. Ku zbatimi uniform i produktit të rëndësishme. Ne duhet me kujdes të ndajë atë nëpër veshje zhveshur lëkurës.

Update një shtresë duhet një herë në 2 orë ose më shumë nëse është e nevojshme, si krem ​​fërkon off në rërë dhe peshqir larë off gjatë larjes, nëse nuk keni formulë të veçantë i papërshkueshëm nga uji. Ajo duhet të mbahet mend se kërkesa e përsëritur e sunscreen mund të vazhdojë të sigurt në diell, konvertohet maksimum 5 orë 10 së bashku me një shtresë të dytë të krem.

Shkuarja në plazh, mos harroni në lidhje me buzët e mbrojtjes. Lëkura e tyre nuk prodhon melaninës, dhe për këtë arsye kërkon mbrojtje veçanërisht të kujdesshëm. Përdorimi i kuq buzësh të mirë apo lip gloss përmban filtra sunscreen. Kompanitë e mëdha kozmetike sot ofrojnë edhe personi dielli-laps caktuar për buzët, lëkura qepallë dhe krahët e hundës.

Pas sesionit sunbathing lëkurën tonë kanë nevojë për rreth 6 orë për të shërohen dhe të jetë gati për tan ri. Pas kthimit nga plazhi duhet të përdorin mjete pas diellit, se "pas diellit". Ata jo vetëm që përjetësojnë dhe përforcojnë ngjyra të mirë, por edhe të zbutur, zbutur, moisturise atë.