Sëmundja është sindromi i lodhjes kronike


Specialisti do të emërojë një person ka nevojë për analiza dhe hulumtime, dhe të rekomandojë një kurs të terapisë në varësi të manifestimeve të sëmundjes. Gjithashtu, mjeku juaj mund të rekomandojë pranimin e barnave antivirale dhe painkillers. CCS - një sëmundje e klasës së mesme, pjesa e individëve ambicioze, ajo është me dhimbje të bëjnë me disfatat e tyre. Specialisti do të zbulojë të fshehur shkaqet psiko-emocionale të sëmundjes. Me dëshirën që të jetë i pari me gënjeshtër më të mirë shpesh serioze problemet personale dhe vështirësitë e mundshme në punë ose në familje. Le të flasim për sindromi i sëmundjes lodhje kronike.


Ka tre versione kryesore të origjinës së sindromi i lodhjes kronike (CFS). Sipas disa ekspertëve "provokator" sëmundje mund të helmimin me pesticide, Neurotoksina që prodhohen në zorrë dhe të veprojë në sistemin nervor qendror. Versioni i dytë - infektive apo virale CFS origjinës. Në gjakun e pacientëve shpesh e gjejnë virus Эshpteyna-Barr, cytomegalovirus, virusi herpes, enterovirus, dhe disa të tjerë që mund të jetojnë në trup për vite, nuk tregojnë veten. Nën kushte të caktuara - depresion, pagjumësi, dietë të varfër, mungesa e ajrit të freskët dhe kohë e mirë - ata kanë filluar të shumohen dhe të ketë një ndikim negativ. Një e treta, CFS - një formë e veçantë e shkatërrimit të sistemit imunitar. Lodhje, stresi çon në një reduktim të numrit të "mbrojtësve" të trupit nga sëmundjet - limfociteve T. Një numër në rritje i bakteret dhe viruset rrit agresivitetin, imunitetin e tyre të reduktuar. Por, mosmarrëveshjet në lidhje me atë që vjen e para - sindromi ose "vrima" në të imunitetit - nuk do të ndalet tani.


Identifikimi sindromi nuk është aq e lehtë, për shkak se lodhje - mjaft subjektive tipar. Bëj një diagnozë mund të bazohet në dy kritere kryesore. E para - një kohë të gjatë (6 muaj ose më shumë), lodhje që vazhdon edhe pas dy javësh pushim. E dyta - prania e (të paktën katër) simptoma të tjera të detyrueshme.

CFS keqe që në fazën fillestare të vështirë diagnostikuar. Përfundimisht teste mund të zbulojë standardet e tepërt të bardhë qelizat e gjakut, ndryshimet në mëlçi, rritjen e numrit të antitrupave të viruseve të ndryshme. Megjithatë, e pacientit kusht ndryshimet dhe ndryshimet zbuluar mund të shkaktojnë sëmundje të tjera. Lodhje kronike nuk është një dënim. Humbjen e mundur dhe e nevojshme për njeriun. Marrëzi e madhe - të injorojë gjendjen e tyre, ose të përpiqet të ndryshojë situatën, duke shpresuar për të stimuluesve dhe qetësuesit. Kthehu trupin në normale do të ju ndihmojë:


Hidroterapi për njeriun
Kontrasti dushe, banja, të cilat mund të merren në shtëpi (me kripë deti ose vajra esenciale), të ndihmojë normalizimin e fluksit të gjakut në muskuj, "shpërndarë" acid laktik dhe të shpëtoj dhimbje, ulur tonin e muskujve. Fizioterapia (vetëm me recetë, si ka contraindications). Masazh rekomanduar i përgjithshëm i tërë trupi apo segmental - neckline. Një ndikim i tillë "zgjon" e sistemit imunitar dhe në të njëjtën kohë relaksuese. Akupunkturë ndihmon të rivendosur funksionin e organeve të brendshme dhe lehtësimin e dhimbjeve.


Një dietë e ekuilibruar
Shkencëtarët britanikë rekomandohet për trajtimin e CFS "përjashtojnë" dietë. Ajo duhet të vidyazykatysya nga alkooli, kafeinë, sheqer dhe ushqime që përmbajnë sweeteners artificiale. Standardi i të ushqyerit e duhur e ka pranuar me kohë dietë mesdhetare - shumë fruta të freskëta dhe perime, ushqime me përmbajtje të lartë të proteinave dhe vitamina, refuzimin e yndyrë dhe të lartë kalori ushqim. Rastësisht, djathë, djathë, banane, çokollatë e errët, të thata fiq dhe kikirikë përmbajë aminoacideve L-triptofan, nga e cila serotonin është sintetizuar - ". Hormon e gëzim dhe humor të mirë"


Trupi i lodhur nevojshme gjumë qetësues të paktën 8 orë. Për periudhën e trajtimit, që vjen nga puna, nuk e bëjmë punët e shtëpisë, por në vend të shkoni për një shëtitje ose të gëzojnë një aktivitet të preferuar. A nuk e fajësojnë veten për atë që ju jeni sot nuk është larë ose larë enët. Ndihmë e mirë të përballen me yoga fizike dhe emocionale lodhje, Pilates, dhe ushtrime të ndryshme të frymëmarrjes. Viduchit veten për të punuar në fundjavë. Të gjitha rastet mund të presë deri të hënën.