Zvogëluar rrezikun e kancerit


Mjekësia moderne ende nuk mund të gjeni përgjigje për pyetje në lidhje me kur dhe pse trupi fillon malignancies huaj atij, rritje e cila, si ashpër në inde për të formuar metastaza dhe mund të rishfaqen edhe në qoftë se një heqje e duhur dhe të plotë.
Çfarëdo ajo ishte, shkencëtarët ishin në gjendje të identifikojnë disa modele dhe llogaritur rreziqe tumoreve malinje. Dhe pavarësisht nga fakti se statistikat ende përafërt, ata ndihmojnë për të përballuar me problemin si të zvogëlojë rrezikun e kancerit.


Sigurisht, nuk është faktori i predispozitë gjenetike për kancerin. Kështu, studime shkencëtarët fundit nga Britania gjetur se gratë që janë të prirur për të mutacioneve gjenetike në qelizat që vuajnë nga kanceri i gjirit me 10% - 20% më shumë gjasa sesa moshatarët e tyre të cilët nuk kanë një predispozitë trashëgimore. Ky faktor i trashëguar, domethënë duke ulur aftësinë e ADN-së për të shërohet nga imuniteti të dëmtuara apo të ulët, nuk ka garanci të kancerit, veçanërisht në qoftë se ju ndiqni masat parandaluese të marra për të minimizuar rrezikun e sëmundjeve të tilla. Në të njëjtën kohë, faktorët si mënyrë jetese, janë shumë më të fortë. Kështu, në radhë të parë shkakton kancer, sipas mjekëve, është dietë e varfër dhe trashje. Ky faktor provokuar 35% - 40% të të gjithë tumoreve. Vendi i dytë ishte caktuar për pirjen e duhanit, e cila shkakton jo vetëm kancerit të mushkërive, por organet lezione të tjera. Ka edhe faktorë të jashtëm siç janë:

• rrezatimi jonizues dhe ultraviolet dritë;
• kimikatet shtëpiake dhe carcinogens në ushqim;
• disa viruse.

Si dhe çfarë duhet të hani për të zvogëluar rrezikun e kancerit?
Për të siguruar një rrezik të reduktuar të kancerit, është e nevojshme para së gjithash për të reduktuar futje kalori totale, siç është caktuar për peshën e saj të tepërt dhe shkeljet e proceseve metabolike në trup që gradualisht të çojnë në kancer. Çfarë duhet të bëni për të arritur këtë?
• reduktuar seriozisht ose eliminuar plotësisht përdorimin e të gjitha ushqimeve yndyrore.

• Merr parasysh të gjitha kalorive me tavolina të veçanta dhe të përditshme të ndjekin disa rregulla.
• Parimi i furnizimit me energji elektrike të ndara.
• Preferojnë perime, fruta, bishtajore dhe drithërat. Ata duhet të hartojë 2/3 e dietë. Në fibra përmban vitamina, pektin, phytates, leykynы dhe substancave të tjera që kanë efekte anti-kancer.
• Eliminimi i skuqur, i tymosur, ushqim të konservuar dhe ushqim të shpejtë. Ato përmbajnë carcinogens.
• Kufiri Alkooli në 50 gram në ditë.


Dëmtimi duhanit
Siç kemi theksuar, pirja e duhanit mund të provokojë jo vetëm kancerit të mushkërive, por kancere të tjera. Në të gjitha helmet njohur nikotina në tymit të duhanit përmban proteina të dëmshme isoprenoids dhe më shumë se 30 substanca që shkaktojnë kancerin, të tilla si dioksidi i karbonit, acidit hydrocyanic, monoksidit të karbonit, amoniaku, acide organike, benzypren substancave rrëshinor dhe të tjerët.

Rrezatimi ultravjollcë dhe rrezatimit
Oncologist kurrë nuk gomave të folur për rreziqet e djegien nga dielli intensive. Më të mirë në diell në mëngjes ose në mbrëmje, më pak se 30 minuta.

Sa për llojet e ndryshme të rrezatimit, rreziku në drejtim të onkologjisë janë vetëm jonizues rrezatimit. Ato nuk përfshijnë radion, varg të dukshme të dritës, rrezatimit mikrovalë, rrezatimi elektromagnetik afat-valë burojnë, për shembull, nga pajisje shtëpiake.
Supozimet në lidhje me marrëdhëniet me këto lloje të rrezatimit kancerit për momentin nuk janë prova. Të rrezikshme për shëndetin e njeriut është rrezatim elektromagnetik (rrezet gama, rrezet-X), rrjedhat e thërrmijave të ngarkuara, protonet, grimcat alfa, jone, muons, neutroneve. Me të gjitha këto lloje të rrezatimit një person mund të kandidojë vetëm në lidhje me përkatësinë profesionale dhe duhet të përdorin mbrojtje.


Rreziku i mallrave kimike shtëpiake
Në carcinogens në tymit të duhanit dhe në ushqim ne tashmë e dimë. Për fat të keq, një është ballafaquar me këto substanca të dëmshme jo vetëm gjatë pirja e duhanit apo të hahet. Përkundër faktit se ekzistenca e një lidhje të drejtpërdrejtë midis zhvillimit të kancerit dhe përdorimin e kimikateve të familjes, ambalazh plastike dhe disa produkte kozmetike nuk është provuar, tani ky problem është diskutuar gjithnjë e më shumë shkencëtarët. Po, Parabens, një substancë që është pjesë e shumë lloje të kozmetikës, gjetur në indet e tumorit të gjirit. Ndërsa ekspertët vazhdojnë të hulumtimit, duke zvogëluar rrezikun e kancerit mund të jepet si më poshtë:

• doreza përdorimit huyazytsi gjatë përdorimit të kimikateve të familjes;
• Qëndroni në hapësira të mbyllura me pak detergjenteve zhdukje;
• Hani ushqime në xhami, jo një qese plastike;
• Zgjidhni kozmetikës natyrore, pa erë.

Sulmet virale
Është vërtetuar se disa lloje të kancerit të shkaktuar nga një virus. Kështu, grupi konsiderohet virus onkogjenik lyth njeriut. Ata mund të infektojnë epitelit të lëkurës, gjenitale mukoza dhe zgavrën me gojë. Përbëjnë një kërcënim dhe hepatitit viruset B dhe C, dhe virusi herpes tipit 8, virusi Epstein-Barr leukimi T-qelizave. Përveç kësaj, ka një supozim se kanceri i gjirit mund të jetë shkaktuar nga një vektor virusi që është mouse.

Prandaj është e nevojshme për të vëzhguar masat e mëposhtme parandaluese:
• shmangur kontaktin dyshimtë seksual dhe kontraceptivë përdorimi pengesë;
• që të vaksinohen kundër papillomavirus njeriut dhe hepatiti.
Së fundi, ne vëmë re se të gjitha shkaqet që çojnë në kancer, mund të "çarmatosur", me anë të një sistemi të fortë imunitar, në mënyrë sportive, kalitje, rekreative paçmuar.