Dehje dhe se si të rregullohet


Në trupin e njeriut akumulon një numër të caktuar toksinave dhe është intoksikim. Prandaj është e rëndësishme të dini se çfarë dehje dhe si për të rregulluar atë në kohë për të sjellë trupin e substancave të dëmshme për jetën.
Toksina hyjnë në trup nga ajër, ujë dhe ushqim. Ky lloj i toksinës quajtur ekzotoksina.
Ekzotoksina të prodhuara në trup në hetim:
- Helmimi me ushqim. Ky efekt i mikrobeve në trup, si dhe helmim kërpudha, ndotjes nitrat të trupit me fruta dhe perime, helmimit me metale të rënda;


- Thithja e ajrit të ndotur. Rreziqet e toksinave nga ajri të lartë në qytete industriale në prodhimin negative për mjedisin;
- Kur abuzimi me alkoolin;
- Kur drogë administrohet përmban substanca toksike, ose si rezultat i marrjes së doza të mëdha të drogës.

Veç kësaj, substancat e dëmshme mund të formohet në trup gjate jetes saj. Sidomos në qoftë se personi vuan ndonjë sëmundje apo ka dëmtuar metabolizmit normal. Ky lloj i toksinave quajtur endotoksinat. Këtu janë shkaqet kryesore të endotoksinat:

- Dysbacteriosis trupi për shkak të shkeljeve të zorrëve;
- Hepatiti mund të shkaktojnë formimin e endotoksine, si dhe sëmundje të tjera që çojnë në përçarje të mëlçisë;
- Dhimbje të fytit, grip, i lënduar fyt dhe sëmundjeve të tjera nasopharynx;
- Stresi i vazhdueshëm nxit formimin e endotoksinat;
- Sëmundje kronike të veshkave;
- Alergji të ndryshme.

Dehje shkelur trupin e tij normale. Cenojnë funksionet e trupit, metabolizmin, imun dhe kardiovaskulare. Zvogëlon rezistencën në sëmundje dhe kjo në masë të madhe pengon shërim. Njeriu humb fuqinë e saj dhe në mënyrë të konsiderueshme përkeqësohet sëmundje. Në qoftë se ju të gjeni mënyra heqjen në kohë të toksinave, atëherë sëmundja është më e lehtë për të trajtuar.

Vuajnë nga fytyra dehje dhe trupin. Kur trupi i dehur do të jetë çehre të shëndetshme dhe lëkura do të jetë i ngadaltë dhe madje mund të nxituar. Flokët në mënyrë të ngjashme të humbasin bukurinë e tyre, të bëhet e shurdhër, i brishtë dhe i rrallë.

Dehje Sigurisht penalizuar nga proceset biokimike. Organet janë të ngadalshme indet nuk shërohen shpejt, dhe si rezultat vjen plakjen e shpejtë. Me këtë, ka një korrelacion direkt midis shumës së toksina në trupin dhe shëndetin dhe pamjen.

Shenjat e para të dehjes mund të jetë e keqe, shqetësuese fle, dhimbje koke, alergji dhe kruarje, kapsllëk, çrregullime nervore, probleme me shikimin dhe dëgjimin, paaftësia për t'u përqëndruar, thonjtë i brishtë dhe të flokëve.

Këtu janë mënyrat kryesore për të eliminuar dehje.
Në mënyrë që do të hequr toksinave nga trupi, ata së pari duhet të konvertohet nga të mëlçisë. Si rezultat i një seri e reaksioneve që ndodhin në mëlçi, disa toksina të shkojnë së bashku me urinë dhe djersë. Toksina të tjera të kombinuara me biliare nëpër zorrët jashtë. Kështu, mëlçisë luan një rol të rëndësishëm në transformimin e dhe toksina dhe është një organ jetik.


Dehje zakonisht ndodh për shkak të dietë të varfër. Sepse dietë luan një rol të rëndësishëm në aftësinë e trupit për të hequr toksina dhe ndihmon për të minimizuar ndikimin e toksinave në trup.
Përfshirja në dietë e frutave dhe perimeve nxit pastrimin e shpejtë të zorrëve. Larja e kujdesshme e frutave dhe perimeve me një furçë të mund të minimizuar efektet e pesticideve, duke reduktuar ndikimin e toksinave. Shmangni konservuar, sepse ata kanë kimikate dhe metalet e rënda. Reduktimi i konsumit të ushqimeve të konservuara, ju mund të zvogëlojë nevojën për detoxification.


Konsumi i ujit të cilësisë së mirë është një pjesë integrale e shëndetit optimal dhe largimin në kohë të toksinave. Sasia e ujit është një komponent i domosdoshëm i çdo funksion të trupit: tretje, thithjen, kontrollin, eleminimin dhe detoxification. Së bashku me shumë ujë toksina konsumuar do të dalë me urinë. Cilësia e ujit që ju pini, është gjithashtu thelbësore për lirimin e toksinave. Filtruar siç duhet ose shkrihet me ujë është e rëndësishme për reduktimin e toksinave. Uji që rrjedh nga uji zakonisht përmban një shumë të plumbit, kështu që është e nevojshme për të përdorur metoda të ndryshme të pastrimit dhe filtrimit.

Disa toksina natyrale nëpërmjet shfryrë, në formën e dioksid karboni. Frymëmarrje, e cila ndodh vetëm në gji nuk lejon oxygenation optimale në mushkëri, dhe pastaj oksigjenit në inde. Mëso për të marrë frymë përmes diafragmë frymëmarrjes është një pjesë thelbësore e furnizimit të duhur të oksigjenit në indet dhe eliminimin e natyrshme e toksinave.

Lëvizja është një faktor i rëndësishëm në eliminimin e toksinave nga trupi. Sistemi limfatik është një sistem unik në trup. Kjo është mbrojtja primare ndaj mikroorganizmave dhe organeve të huaja. Sistemi limfatik në krahasim me sistemin arterial, pa stimuluesve për të lëvizur të lëngshme. Lëvizja është e nevojshme, që do të stimulojë lëvizjen e lëngjeve limfatik. Qëllimi kryesor i sistemit limfatik për të mbrojtur trupin dhe për të hequr bakteret dhe toksinave. Nga limfatike për të lëvizur trupin dhe mos ngecë në vend. Lëvizja shkakton personin për të lëvizur dhe toksina excreted nga trupi.

Përdorimi i rregullt i qymyr brenda ndihmon në eliminimin e toksinave nga trupi. Që aktivizuar sorbent karbonit është, ajo lidhet substanca të dëmshme toksike, dhe pasi që ata të shfaqet traktin gastrointestinal. Qymyr gjithashtu pastron gjakun.