Një person mund të jetojë për një kohë të gjatë


Një person mund të jetojë një kohë të gjatë, më shumë se 100 vjet. Njeriu ka kapacitet të madh biologjik për të jetuar një kohë të gjatë, madje edhe duke mos i sëmurë, duke konfirmuar statistikat e OKB-së, duke konfirmuar se në pasura, vendet e zhvilluara ku njerëzit hanë mirë dhe me efikasitet, jetojnë shumë më gjatë se në vendet e tjera.
Për shembull, në vendet e zhvilluara të tilla si Japonia, Franca, Zvicra dhe vende të tjera, njerëzit jetojnë një mesatare prej 82 vjetësh.
Arsyet kryesore për reduktimin e jetës njerëzore, është një traumë, infeksion, kanceri dhe sëmundjet kardiovaskulare, dhe jeta e shkurtuar për shkak të klimës është një dimri të gjatë të ftohtë, i shoqëruar nga ftohjet e shpeshta, moti nesolnechnaya gjithashtu ndikon negativisht në psikologjinë e njeriut, dhe incidenca e këtyre sëmundjeve ndikon në nivelin e jetës.


Përveç shëndetit, veçanërisht në qytetet e mëdha prek "sindromi i turmës" njerëzit të ndjehen të stresit dhe të trafikut bllokime, ndotjen e ajrit, efekt të dëmshëm në sistemin imunitar, i cili është një nga faktorët e kancerit sëmundjes.
Megjithatë, vdekja dhe plakjes është programuar faktorët gjenetik, kur telomeret, fund kromozom është se si plakjen e vonë të bëhet më e shkurtër dhe më e shkurtër për shkak se ata dëmtojnë ADN-së, për shkak të derepressyruyuschymysya mosha elementeve gjenetike celular dhe kjo është plakjes si një fenomen biologjik.


Zhvillimi i trupit të njeriut është objekt i një program të veçantë biologjike që përfshihet në kodin gjenetik të qelizave, dhe kur ata bien, qelizat e reja gjeneruese janë pak në kushte të ndryshme të mëparshme, duke shkaktuar diferencimin gradual të indeve, dhe në fund të fundit, e rritjes dhe ndarjes qelizore ndalesa .
Çdo, vetëm dëme të vogla të gjenomit, duke çuar për të dëmtuar për rigjenerimin dhe ndarjes qelizore dhe pastaj të plakjes dhe trupin des. Tani hapur mekanizmin gjenetik mekanizmin e jetëgjatësisë rregullon, për shkak të ngadalësuar plakjen në nivel qelizor, dhe është nën ndikimin e telomerase enzimë, e cila është duke përdorur matricën e ARN kontribuon dostrayvanyyu përsërit telomere, e cila kontribuon në zgjerimin e tyre, ky proces ndodh, si dhe në embrioni dhe qelizat.


Sigurisht, trashëgim, e cila është shkaktuar nga gjatësi telomere, çdo person është i ndryshëm, por që ata nuk korotshaly dhe rritur ndarja qelizore, një person duhet të vazhdimisht të lëvizë.
Kjo është për shkak të faktit se mocioni rrit rrjedhjen e gjakut në organet dhe indet, e cila lejon qelizat të mundësuar dhe për të hequr trupin e mbeturinave produkteve, toksina dhe mbeturinave të cilat shkurtojnë jetën e qelizave dhe telomeres.
Një rol të rëndësishëm në vazhdimin e jetës, ka përbërjen dietë dhe ushqim, për shkak të faktit se trupi i njeriut duhet të marrë të gjitha elementet e nevojshme kimike që ushqehen me qelizat, por ju nuk mund të mbingarkoj trupin, ajo fillon të luftojnë me produkte të tepërta që pengon ndarja e qelizave, rritjen e plakjes.


Ne mund të tërhequr një analogji që jetojnë në vendet e Mesdheut, ku ushqimi mbizotërues i pasur me perime, drithëra, fruta, vaj ulliri dhe peshku, dhe në këto vende nuk është sistemi më i ulët kardiovaskulare, kanceri më pak të sëmurë.
Një person mund të jetojë për një kohë të gjatë dhe në këtë mënyrë një impakt të madh në trup duke siguruar ujë, ujë të pastër zgjat jetën, si dhe produktet që përmbajnë atë, ky çaj, tranguj, banane, domate dhe perime të tjera, në të cilat përqindja e ujit është shumë e lartë. Arra të dobishme dhe, bishtajore, fruta që përmbajnë shumë yndyrna thelbësore që eliminojnë kolesterolit të tepërt nga qelizat, dhe kjo zgjat jetën e tij.

Një person mund të jetojë një kohë të gjatë në këtë rast, ai do të hedhin zakone të këqija, alkoolin dhe duhanin, të cilat kanë një efekt kancerogjene dhe të kontribuojnë në formimin e qelizave të kancerit.

Njerëzit që hanë shumë mish, tymosur dhe ushqime të kripura bllokoj kafaz, edhe shtyhet fillon pllaka kolesterolit në enët e gjakut, duke çuar në goditje dhe sulme në zemër, jetëgjatësia shkurtohet në mënyrë dramatike të jetës.
Një person mund të jetojë një kohë të gjatë, është e rastit kur do të ketë dështime të vazhdueshme nervor, dhe në të njëjtën kohë nuk do të vullnetit të mirë, optimizmi vыsokomoralnoe qëndrim të njerëzve, ajo zgjat jetën për dekada të tëra.

Gjithkush e di se truri i njeriut i drejton të gjitha aktivitetet e saj, ajo menaxhon të gjitha qelizat e trupit, për të mos përmendur sistemin nervor, hormonet dhe organet të tilla si zemra, mëlçisë, traktin gastrointestinal dhe organe të tjera.
Për shkak se qelizat e trurit duhet të trajnohen, një person duhet të mbështetet menduarit dhe të kujtesës në nivelin e duhur, pavarësisht nga mosha, në mënyrë që çdo njeri duhet vazhdimisht trajnimin e qelizave të trurit që parandalojnë degradimin e moshës dhe aktivizon sistemin kardiovaskular.

Rol të rëndësishëm në jetën e luan një ëndërr që zgjat jetën, qoftë e mirë dhe të mjaftueshme njeri të lirë pa gjumë keq truri punon, dhe në këtë mënyrë të gjitha sistemet e trupit, kështu që nedosыpanyyah dhe anomalitë e tjera të gjumit, trupi fillon të zbehet, dhe i rregullt gjumë e bën jetën të lumtur dhe të plotë.

Trupi ynë është në varësi të sistemit nervor, dhe kontrollues kryesor i sistemit është truri, kështu që një humor të mirë ndihmon hormonet lirimin e somotropyna gëzim, e cila ndikon pozitivisht të gjitha organet e njeriut, veçanërisht sistemin nervor, dhe ky hormon është prodhuar kur një person qesh.
Prandaj, një optimist i cili shpesh qesh, nuk i trishtuar, më pak të sëmurë dhe për këtë arsye të jetojnë më gjatë.