Silic është një element i rëndësishëm gjurmë për shëndetin e njeriut


Silic është mjaft element të zakonshme në tokë. Ky mineral gjurmë e nevojshme për të gjitha indet dhe organet. Është e nevojshme për flokët, thonjtë dhe qelizave të gjakut. Silic luan një rol në ruajtjen e elasticitetit dhe forcën e strukturave lidhës dhe epiteliale. Elasticiteti i lëkurës, enëve të gjakut dhe tendons varet nga disponueshmëria e komponimeve silici në trup. Siç mund të shohim një silic rëndësishëm element gjurmë për shëndetin e njeriut. Por çfarë roli ende kryen në trup? Cilat ushqime përmbajnë atë? Dhe sëmundjet ndodhin kur deficitin e saj? Le ta dinë.


Deri më sot nuk është përcaktuar kërkesat e përditshme të selen. Një gjë është e qartë, ajo luan një rol të rëndësishëm në shëndetin e njeriut. Prandaj, ne duhet të kujdeset për faktin se ai gjithmonë ka vepruar në trup. Silic kryen funksione të rëndësishme në trup, si ajo ndihmon për të asimiluar elementet e tjera - natrium, kalium, squfurit, magnez, fosfor, kalcium, etj Për më tepër gjetur se mungesa më e rëndë e makro silici dhe micronutrients zhytur dobët ose nuk absorbohet në trup. Pra, nëse dikush merr shtojcave ushqyese dhe minerale, ndërsa në trup, ekziston një mungesë e silikonit nuk është mirë për njeriun të mos sjellë atë. Përveç silikonit mungesë të çon në sëmundje të ndryshme në trup.


Siç e dimë kalcium është përgjegjës për fortësi dhe qëndrueshmëri e indeve dhe kockave. Silic është përgjegjës për fleksibilitet dhe elasticitet. Prandaj, në qoftë se trupi nuk është komponimet silic që humbasin valvulave elasticitet sistemin kardiovaskular, kërc, gjëndrave endokrine, enët e gjakut dhe pjezë traktin gastrointestinal. Sidomos me dëmtime të ndryshme dhe fraktura në trup silic ka nevojë më shumë se kurrë. Kjo është esenciale për bashkim normal të kockave. Silic gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në punën e trurit, ajo ndihmon ngushtim elastike dhe vasodilatation.


Mungesa e silikonit. Në furnizim të shkurtër e silikonit mund të jenë sëmundje të tilla si pezmatim, encefalit, katarakt, tuberkulozi, hepatiti, atherosclerosis, gastrit. Gjithashtu, në qoftë se organi i shqetësuar metabolizmin e silikonit, ndoshta kjo do të shkaktojë baldness. Gjithashtu, mungesa e elementeve të rëndësishme gjurmë të çojnë në diabet, neoplasms malinje, sëmundjet e sistemit kardiovaskular. Ai vuan dhe sistemit nervor mund të përkeqësohet koordinim, nuk është nervozizëm, dobësi, dhe frika e pajustifikuar dhe ankthi. Përderisa mund të ketë një mungesë të silikonit shfaqjes shpeshtë të sëmundjeve inflamatore. Silic gjithashtu ndihmon stimuluar sistemin imunitar, zvogëlon rrezikun e goditje dhe sulme në zemër, përmirëson rritjen e thonjve dhe flokëve.

Sidomos në trup silic nevojë në infektimi parazitare, aktivitete fizike dhe gjatë rritjes aktive të fëmijëve. Gjithashtu ulur aciditetin e stomakut pengon thithjen e silikonit.

Mbidozë. Silic tepërt në trup mund të ndodhë kur uji dhe ushqimi vërejtur nivele të larta të përbërësve të silikonit. Një mbidozë e selen mund të shkaktojë gurë në veshka, dhe tumoret e fibrozë të mushkërive. Shumë më pak zbuluar shpesh dhe sëmundje të tilla si zhvillimi i depresionit, pėrshkueshmėrisė enëve të gjakut të dobët, reduktimin e fortë ose ethe, lodhje të rënda, nervozizëm.


Ushqime që përmbajnë silic. Përmbajtja e madhe silic është meli, bollgur dhe neshlyfovannom oriz. Silic është gjithashtu një burim i bukë nga mielli gruri, krunde gruri, lakër, prej trangujve, karrota, selino, qepë, spinaq. Gjithashtu silic përfshira në prodhimet shtazore të tilla si - vezë, mish, produktet e qumështit dhe të tjerët. Gjithashtu silic të përfshira në fara luledielli, misër, luleshtrydhe, kajsi, raven, artichokes Jeruzalem, patate, radishes, panxhar, alga deti, domate, speca. Është e rëndësishme të dini pse se produktet e mishit përmbajnë silic, ata ndërhyjnë me thithjen e tij normale në trup. Pra, nëse keni nevojë për të rritur dozën e silikonit në trup, atëherë pse të mos hanë ushqim vegjetarian, perime dhe fruta përmbajnë fibra, e cila promovon asimilimin më të mirë të elementeve gjurmë. Gjithashtu ky mineral i rëndësishëm gjurmë gjenden në bimë, përkatësisht eukalipt, trumzë, kamomil, i urtë, tansy, horsetail, dëllinjë.


Si substancave të tjera të ndërveprojnë me silikon? Alumini tepërt në trup çon në një mungesë të silikonit. Vakti mish parandalon rrjedhjen e silikonit në trup. Perimet dhe frutat, nëpërmjet kontrast indeve të përmirësuar thithjen e saj. Silic reaguar me vitamina E, A, C, dhe rrit veprimet e tyre antioxidant.
Duke marrë parasysh gjithë këtë informacion në lidhje me silikon duhet të përfundojë atë shëndet të mirë dhe të fortë praninë e saj në trup është shumë e rëndësishme dhe në të vërtetë e nevojshme.