Kafshon mushkonjë


Në pranverë dhe verë ju mund të dëgjoni ankesat e shumë njerëzve që mushkonjat e tyre kafshoj më së shpeshti ndodh në zonat pranë ujit. Pra, të gjithë duhet të dinë se çfarë është e mundur reagimi me kafshon mushkonjë, dhe cilat janë mjetet që ndihmojnë ata, sidomos kur vendet kruarje të dëmtuara të lëkurës.

Pasojat e kafshon mushkonjëKomar përcakton pre e saj duke marrë frymë, era e djersës dhe të ngrohtë që ajo identifikon trupin e tij. Prandaj, ata shpesh kafshoj kur një person vuan një djersitje të fortë ose mbipeshë, dhe shtatzënisë. Insekteve ulet në lëkurë, hundë e saj gjatë shpon ajo prezanton një lëng të veçantë për zhortalasya gjak dhe fillon për të thithur gjakun. Pas mbushje - fluturon.

Si rezultat i kësaj ka një fitorja në vend të një flluskë apo ënjtje, skuqje, kruajtje duket, dhe mund të fillojë reaksion alergjik, duke çuar në përkeqësimin e gjendjes së përgjithshme njerëzore. Në këtë rast, nuk mund të jenë simptomat e mëposhtme:

 • marramendje;

 • të përzier;

 • dobësi;

 • gulçim;

 • uljen e presionit të gjakut.


 • Ointments nga kafshon mushkonjë


  Online ka shumë mjete që parandalojnë kafshon mushkonjë dhe për të ndihmuar të hequr pasojat në qoftë se ata nuk arritën të shmangin. Këto përfshijnë:


 • Antihistamines për lehtësimin e ënjtje dhe skuqje. Ata mund të marrin tableta (Suprastin, tavegil, Claritin, Dezal, Zirtek) ose të vajosh kafshimin (Fenystyl xhel-balsam Psylo).

 • Fasha me uthull, pjekje sode, alkoolit, djathë ose kos, Calendula tretësirë, lëng i hudhër - të gjitha të lehtësojë kruarje dhe ënjtje.

 • Krem, sprays dhe gels nga kafshon mushkonjë: • Kremhen;

 • Phenylbutazone;

 • Shpëtim;

 • Bite-off;

 • Xhel Moskitol;

 • Off.


 • Të kafshojë kishte të ngjarë gjëja më e rëndësishme - ajo nuk ka zeroja, sepse, rozchesavshy atë, ju goditje helm mushkonjë një zonë të madhe, dhe në mëngjes duke rezultuar infeksionit mund të merrni dhe pastaj ointments konvencionale nga kafshon mushkonjë nuk shpëtojnë.

  Për të mos ngatërrohet
  Ka raste që pimples lëkurën e njeriut duket e ngjashme me kafshon mushkonjë. Arsyet për këtë janë:

 • alergjive ushqimore;

 • zoster herpes;

 • dhenve;

 • mete.


 • Kjo i nxituar, si kafshon mushkonjë, trajtohen duke marrë antihistamines, duke përdorur mjete të ndryshme për të lehtësuar kruarje dhe ënjtje. Por sigurisht inkurajohen për të vizituar një allergist dhe dermatolog.
  Për pushimet tuaja nuk ishte prishur nga mushkonjat, gjithmonë mbani në mjekësi time kabineti do të thotë të frikshme mushkonjat dhe heq pasojat e kafshon tyre.