Douches mirat dhe të këqijat


Pas punës një ditë e vështirë apo një stërvitje aktive të dobishme për të marrë një dush të ftohtë mirat dhe të këqijat e të cilave varet nga karakteristikat individuale të secilit trupit të njeriut. Në qoftë se e drejta për të pranuar një procedurë të tillë, ju mund të sjellë trupin tuaj dhe trupin një favor të madh.
Procedura është quajtur një dush të ftohtë merr një total prej 10-15 minuta. Nën ujë, ju duhet të relaksoheni, mos tendosje trupin tuaj. Duke u kthyer me ujë të nxehtë e parë duhet të qëndrojnë për një minutë, pastaj papritmas kaloni duhet të trokitje e lehtë për ujë të ftohtë dhe të përpiqen për të qëndruar deri too minutë. Nëse jeni të ri për këtë lloj të procedurave, ju nuk duhet menjëherë të zëvendësojë trupin nën rrjedhat e akull, ju së pari mund të marrë një dush të ftohtë në pakët mode: Kaloni nga ujë të nxehtë të ngrohtë, pastaj të ftohtë, etj Zvogëluar temperaturën e ujit duhet të jetë gradual, mund të zgjas gjithë procedurën në muaj.


Të gjitha të mirat dhe të këqijat e një procedure kontrast dush përshkruar në burime të shumta letrare. Le të flasim për avantazhet dhe disavantazhet e këtyre procedurave në më shumë detaje.

Lavazheve vagjinore mirë merret në mëngjes dhe në mbrëmje. Në mbrëmje procedurat duhet të jenë më të butë, kohëzgjatja më e shkurtër dhe jo me ujë shumë të ftohtë. Para se të shkojnë në shtrat nuk duhet të ftohur trupin me ujë shumë të ftohtë, më të mirë përfunduar avionët ftohtë pa shkaktuar parehati të rënda.
Lavazheve vagjinore - është kryesisht një mënyrë për të kalit trupin. Parimi i procedurave të tilla bazuar në faktin se në bazë të një dush të ftohtë kur temperatura ne ne nuk kemi kohë për të ndjehen të një të djegur apo të ngrijë. Trupi ynë është sistem thermoregulation që i përgjigjet këtyre ndryshimeve të papritur, kështu që përfshinte mbrojtjet e sistemit tonë imunitar.


Përfitimet kontrast dush qartë se trupi i ngarkuar gaz, mbushur me energji, rikthen aktivitet. Kjo aktivizon sistemin imunitar, duke na lejuar për të luftuar me sukses ftohjet. Lavazheve vagjinore - një mënyrë për të praktikuar trupin, të gjitha grupet e muskujve, enët e gjakut, kapilarët dhe qelizat. Me një dush kontrast, metabolizmin, që do të thotë se ajo fillon të zhduket peshë të tepërt trupore. Nëse përdoret dush vazhdimisht të ftohtë, ju mund të djegur numër mjaft i madh i kalorive është çelësi për humbje peshe. Një caktuar plus kontrast dush - lëkura zgjuarsi elasticitetin e vet dhe elasticitet, shpëtoj e celulitit.

Për fat të keq, kontrast dushe dhe një rënie temperatura e ujit ka pro dhe kundra. Trupi i disa njerëzve është nën stres kur të ekspozuar ndaj këtyre procedurave. Me imunitet të dobësuar dhe Sëmundjet të shpeshta që mund të bëjë shumë për të dobësojë trupin. Në raste të tilla, ju mund të marrë një dush pa rënë temperatura e ujit nën 20 gradë. Ky ujë do të jetë e dobishme për sistemin imunitar dhe nervor, dhe thermoregulation.

Kundërindikimet absolute për frymë kundërta është tumor malinj, trombozë, sëmundje kardiovaskulare. Gjithashtu kundërindikuar në pacientët hypertensive këtë lloj të trajtimit të ujit. Në praninë e ndonjë sëmundje kronike në forcimin e trupit dush të ftohtë duhet të konsultoheni me mjekun tuaj për të mos sjellë trupin shumë dëm sesa dobi.

Lavazheve vagjinore mund të bëhet një fazë të suksesshëm përfundimtar nga ushtrimet e mëngjesit ose vrapim. Pas një dush ju nuk mund të shkojnë jashtë (në sezonin zyyazykay). Para se të shkojnë në shtrat të marrë një dush kontrast lejuar, por jo me ujë akull. Që nga ndryshime të papritura në temperaturë shkakton lirimin e adrenalin në trup, ajo nuk është e rekomanduar për të përdorur këtë lloj të forcim ata që vuajnë nga sëmundjet dhe nyjet limfatike zgjeruar.

Kjo procedurë nuk është e rekomanduar për gratë shtatzëna dhe gratë që janë me fëmijë në gji. Ujë të ftohtë mund të ndikojë në formimin e qumështit. Lavazheve vagjinore mund të jetë në rrugë të ndryshme. Një vend është e përkryer për një person dhe absolutisht nuk i përshtatet në një tjetër. Për shembull, ju mund të ndryshoni temperaturën e ujit çdo 10-15 sekonda ose çdo 20-30 sekonda. Kohëzgjatja duke marrë një dush me ujë të nxehtë mund të jetë më pak se me të ftohtë, dhe ndoshta anasjelltas. Çdo person individualisht zgjedh se si për të kryer procedurën. Gjëja kryesore që ajo nuk ka ofruar një siklet të fortë dhe nuk shkaktojnë lot dhe për të sjellë kënaqësi.

Pas kontrast dush duhet të fshij trupin me një peshqir të kuqe të lehta. Masazh është gjithashtu shumë e dobishme, sidomos në ato zona të trupit që janë problematike. Varësisht se çfarë uji për të përfunduar procedurën, ju mund të merrni një efekt të ndryshme, pro dhe kundra. Për shembull, në qoftë se i fundit në trup do të ndikojë në ujë të ftohtë, ju mund të mbush me gëzim dhe të aktivizohet. Nëse ky i fundit është ujë të ngrohtë, ju mund të pushojnë, të qetësuar, i cili është shumë i dobishëm për të bërë para gjumit.

Për të forcuar sistemin imunitar duke dimrit, ekspertët rekomandojnë për të filluar forcim dhe duke u përdorur për kontrast jetën në fillim të verës. Për gjashtë muaj ju mund të gjobisë durimin, përgatitur trupin për të motit të ftohtë dhe të ftohtë. Trajtimi Finale e ujit në shtëpi mund të notit në vrimë në ditën e Epifanisë.

Douches të dobishme për të rriturit dhe fëmijët. Fëmijët në procedurën e parë është e rekomanduar për të lejuar ndryshimet në temperaturë prej jo më shumë se 4 gradë. Gradualisht, temperatura e ujit mund të reduktohet në 1 °, duke respektuar me kujdes gjendjen dhe mirëqenien e fëmijës. Kohëzgjatja e ekspozimit me ujë të ftohtë në trupin e fëmijës duhet të jetë më pak se ai i ngrohtë. Kështu, ne mund të forcojë sistemin imunitar të fëmijëve të shkëlqyera për të bërë parandalimin e ftohjet dhe gripit. Mos i detyroni fëmijën të detyruar për të bërë një procedurë të tillë, ai duhet të doni veten tuaj për të provoni këtë metodë e forcim.