Honey barku masazh në shtëpi


Në ditët e sotme, njerëzit janë bërë gjithnjë e më të interesuar në natyrore kujdesit të trupit burimeve, flokët dhe trupin në përgjithësi. Një nga këto produkte - mjaltë. Ajo është e njohur për vetitë e saj shëruese për një kohë të gjatë. Vetëm porositë të ndryshme dhe trajtime të tjera bukurie me mjaltë filloi duke ofruar kohët e fundit. Megjithatë, këto procedura janë në dispozicion jo vetëm në dyqanet tona, dhe në këtë mënyrë mund të mbajnë mjaltë masazh barkut në shtëpi.
Përfitimet e masazh mjaltë
Një numër i madh i ushqyesve dhe vitaminat që përbëjnë mjaltin absorbohet nga trupi shumë më lehtë se sa substanca të cilat janë produkte të tjera të dobishme. Bletët janë përpunuar të gjithë për ne, duke krijuar këtë produkt të gjithanshëm.Mjalti është shumë e përshtatshme për masazh, sepse ajo është e zhytur me shpejtësi të lëkurës, dhe të gjitha elementet e tij aktive që vijnë direkt në gjak, ku përhapet në të gjithë trupin. Honey, me vetitë e saj antimicrobial, mbron dhe shpëton atë nga të gjitha bakteret e dëmshme dhe mikroorganizmave. Kjo është arsyeja pse mjalti ndihmon shëruar lëkurën e dëmtuar.

Masazh mjaltë ndihmon për të pastruar lëkurën dhe njom atë me oksigjen. Mjalti ushqen lëkurën, privuar atë nga toksina shumë më mirë se shumë bukurinë dhe masazh objekteve të tjera. Kjo mund të shihet tashmë në procedurë. Së pari, med dritë, dhe pastaj bëhet një ngjyrë të verdhë të pista, që do të thotë nga toksina dhe substancave të dëmshme nga lëkura me mjaltë.


Masazh mjaltë përmirëson tërë organizmin, relakson, forcon sistemin imunitar për të hequr qafe e shumë sëmundjeve. Gjithashtu, ky masazh karakterizohet me veprim të qartë, e cila është arsyeja pse ajo është shpesh kryhen për të bërë lëkurën e barkut, kofshët dhe mollaqe fleksibilitet dhe elasticitet.

Masazh mjaltë e barkut
Ruaj bark elastike shumë e vështirë, sidomos pas një humbje dramatike në peshë apo lindjes. Masazh mjaltë është një mënyrë efektive dhe të sigurt për të porositur. Si ekspertët rekomandojnë, masazh me mjaltë duhet të jetë plotësisht në tërë trupin, dhe kështu të i kushtoj vëmendje të veçantë për zonat problematike të trupit të tilla si bark. Nëse procedura është kryer vetëm në zona të caktuara, metabolizmi do të përshpejtojë vetëm në disa pjesë të trupit, në mënyrë që përfitimet do të jenë më pak. Një masazh të tillë në bark merr shpëtoj e yndyrë nënlëkurës dhe të normalizojë funksionimin e organeve të brendshme. Masazh mjaltë nuk ka efekte anësore, sepse disa komponentë të mjaltit është mjaft i ngjashëm me komponentët e gjakut tonë. Shpesh, ky masazh është e rekomanduar nga ekspertët për të luftuar ftohjet dhe sëmundjet virale, me dështimet e traktit digjestiv dhe për të reduktuar yndyrë trupit.


Holding masazh në shtëpi
Para se shpenzimet e një masazh, ju duhet të marrë një dush dhe të pastër lëkurën me pastrim. Një shtresë e hollë e mjaltë aplikuar në bark dhe u largua për disa minuta zhytur. Me mjaltë që ju mund të përdorni vaj esencial 1 lugë 5 pika mjaltë. Ju mund të përdorni vaj e portokalli, grejpfrut, livando, limoni. Pasi mjaltë zhytur, gatuaj qarkore bark, zigzag, lëvizjet drejt. Këto lëvizje të kontribuojnë në thithjen e zgjeruar e mjaltit, duke përshpejtuar metabolizmin dhe lipolysis dhe sjelljen e tyre së bashku me skorje.


Masazh barkut në shtëpi pastron lëkurën kur aplikoni në vijim: stomak presion fort me pëllëmbë dhe gishtat mbajtur pak dhe pastaj të rritet ndjeshëm. Kështu, me mjaltë të gjitha substancave të dëmshme. Nëse lëkura është shumë e ndyrë, në masë baltë, e cila kthehet në mjaltë bëhet shumë e trashë, dhe ajo bëhet e vështirë për të larë. Prandaj, për të larë, duhet të përdorni një sfungjer të veçantë. Së pari, ju nuk do të gjeni masazh procedurë të këndshme, pasi kjo mund të duket e bruised. Prandaj, në qoftë se masazh është bërë për herë të parë, atëherë kohëzgjatja e saj nuk duhet të kalojë 5 minuta. Pastaj lëkura gradualisht merr përdorur, dhe dhimbja nuk do të ndihet.


Mbaj masazh në vetvete është e vështirë, kështu që ju mund të kërkoni atë një mik apo anëtar i familjes. Mjaltë lëkurës duhet të zbatohet thinly dhe të kryejnë lëvizjet linjat masazh. Në një zonë të veçantë duhet të kushtojnë të paktën pesë minuta, i kushtoj vëmendje të veçantë për bark nën kërthizë. Në këtë pikë, zakonisht një përqendrim të madh të yndyrë. Pas masazh, mjaltë pije menjëherë për të shmangur toksina kthehet në lëkurë. Atëherë ju mund të bëni përfundon ose lyej celulitit krem ​​të lëkurës.

Ekspertët këshillojnë për masazh kurse për 10 seanca në ditë. Si një masazh mjaltë masë paraprake mund të bëhet një herë në muaj.

Shëndetin e përgjithshëm dhe shëndetësor dukshëm përmirëson brenda trajtimet pak. Metabolizmi, toksina që rrjedhin, celuliti bëhet më pak i dukshëm, dhe kjo shifër bëhet formë tërheqëse.

Masazh mjaltë në shtëpi mund të jetë edhe më efektive nëse kombinohet me procedurat e tjera, formë korrigjuese: përfundojë, lavazheve vagjinore, banjot me kripë deti.


Kundërindikimet për masazh mjaltë
Masazh nuk rekomandohet në prani të alergjisë deri mjaltit, sëmundjet e lëkurës, variçe venat, sëmundjet e gjakut dhe astma. Nuk rekomandohet në masazh shtatzënisë dhe ditët kritike.