Metodat forcimin e imunitetit të njeriut


Për të mbështetur dhe forcuar imunitetin zhvilluar një larmi metodash. Por receta njerëz të ndryshëm do t'ju ndihmojë vetëm si një shtojcë me rregullat themelore të një jetese të shëndetshme. Pra, çfarë zakonet dhe metodat e dobishme që ju duhet të marrë parasysh për të shmangur uljen e imunitetit dhe për të rritur kapacitetet e mbrojtjen e tyre? Le të flasim për metodat e forcimin e imunitetit të njeriut.
Sigurisht që ju tashmë e vënë re se temperatura të ulëta dhe lagështia e lartë redukton mbrojtjen tuaj kundër shumë infeksioneve, sidomos grip, dhimbje të fytit, etj shmangur hipotermi të zgjatur dhe duke u lagur në shi. Në jashtë sezonit, kur moti mund të ndryshojë në mënyrë dramatike edhe për disa orë, veshje multilayered. Mos të jetë dembel për të marrë një ombrellë, xhaketë apo shall në ftohjen e rastit.Mos harroni për forcim të trupit të njeriut. Filloni me banjot e ajrit dhe qyl, banjot ftohtë për këmbët. Përgatitur trupin për ndryshimet e temperaturës, të shkojnë në metodat më efektive: një dush kontrast, Dush, trajtim dush. Mos harroni rregullat e plotë e të ushqyerit. Për dështimet e sistemit imun të ndodhë, përdorni një sasi të mjaftueshme të vitaminave dhe mineraleve. Periodikisht hani ushqime që kanë aktivitet antibacterial dhe antivirale. Me ndihmën e tyre, ju do të forcojë mbrojtjen kundër agjentëve infektivë.

Mos harroni për pije të dobishme nga njeriu: çaj jeshil, lëngje shtrydhur fllad dhe lëng Berry, produktet e qumështit natyrore. Në periudhat e epidemive ju mund të jenë të dobishme ekstraktet e bimëve që stimulojnë sistemin imunitar. Ata janë quajtur adaptogens, këto përfshijnë xhensen, xhensen siberian, etj

Shmangni dietat strikte, alkoolit dhe duhanit. E gjithë kjo minon forcën e trupit tuaj. Mos abuzojnë ëmbëlsirat, ushqim të konservuar, produkte gjysëm-të gatshme me aditivëve kimike. Ata rrisin barrën mbi organet e sistemit imunitar dhe fuqinë e tyre mund të mos jetë e mjaftueshme për të luftuar agjentë infektive. Sigurimi i trupit të sigurisë mjedisore.

Pini ujë të cilësisë së mirë, të mbajtur rregullat e higjienës personale. Mundohuni të shmangur marrjen në trupin e metaleve të rënda, radionuclides, pesticideve, nitrateve dhe helme të tjera. Ata keq ndikojnë në imunitetin e njeriut. A nuk e vënë një shtrat dhe një tavolinë ku ka shumë priza elektrike. I njëjti parim i drejtë dhe për aktivitet fizik. Lëvizja e rregullt, ju mbështesim në formë dhe trenit të mirë muskujt, do të përfitojnë vetëm. Por nëse ju yzmatыvaete vetë punën fizike, pa lënë tuaj pushim të trupit dhe të rimëkëmbjes kohë, vuajnë jo vetëm muskuj dhe nyje, dhe dobësuar sistemin imunitar.


Shënim: Për tërë trupi është fle shumë e rëndësishme çlodhës. Që të mos japin tuaja malfunctions sistemit imunitar në forcimin, fle 7-8 orë në ditë. Është e rëndësishme që çdo ditë ju ra në gjumë dhe u zgjua në të njëjtën kohë. Mbani në mend se është e këshillueshme për të shkuar në shtrat jo më vonë se 10:11. Mosfunksionim gjatë të ndonjë organeve të çojë në stresit përhershëm dhe shterjen e sistemit imunitar.

Mos e merrni ilaçe pa arsye të mirë dhe rekomandimeve të mjekut. Kjo vlen imunostimulues dhe drogë immunosuppressive. Pothuajse të gjitha farmaceutike, disi, të ndikojnë në sistemin imunitar. Ju ndoshta e dini se antibiotikët dhe hormonet në sasi të vogla dhe natyrisht të shkurtër mund të stimuluar sistemin imunitar, dhe administrimin kronike e shtypur atë. Dhe, edhe duket të padëmshme bakteret droga Bifidus dhe suplemente vitaminë propafenon mund të shkaktojnë dobësimin e mekanizmave mbrojtës.