Metodat Cryotherapy për shëndetin e njeriut


Mos harroni, si heroi i njërit prej tregime popullore Ivanushka zhytur në një vat e ujit akull dhe bukur u bë cik e ashpër e sipërme? Për trajtimin shëndetësor të përdorura gjatë me temperatura të ulëta. Sot kjo traditë prapa, dhe janë bërë gjithnjë e më popullore metodat e cryotherapy. Ato ndihmojnë për të mposhtur jo vetëm dhimbje, por edhe sëmundje serioze.
Cryotherapy: Çfarë është kjo?
Metodat Cryotherapy për shëndetin e njeriut janë dosed në zbatimin e ftohtë, zakonisht në kryosaunah veçantë. Pamja e jashtme, ata duken si dhomë me diell vertikale. Një burrë ecën në një lloj kasolle për 2-3 minuta dhe kjo krijon një mjedis të ftohur me gaz të veçantë.


Metodat tona Cryotherapy trupi shihen si stresi serioz, në mënyrë që ajo fillon të ngrohtë veten, duke përmirësuar në mënyrë të konsiderueshme e qarkullimit, duke mobilizuar forcat e saj rezervë, aktivizimin punën e sistemeve neurohumoral dhe endokrine, rritjen e efikasitetit. Kjo është e dobishme për shëndetin. Përveç kësaj, në sajë të lirimin e një numri të madh të hormonit të gjakut-endorphin të lumturisë, kjo procedurë është krejtësisht uplifting.

Mekanizmi i trajtimit të temperaturave të ulëta
Përfitimet Cryotherapy për shëndetin e njeriut është që kur trupi përjeton ftohtë intensive fillon vrull e arterieve të vogla. Pas seancës, ata përsëri u zgjeruar. Forcimi i nxitojnë të gjakut zgjat 1 - 3 orë. E gjithë kjo kohë trupi është në brez intensive ngrohjes, përmirësimin e furnizimit me të gjitha organet dhe indet.

Është e nevojshme për të sjellë efektin e metodave Cryotherapy vetëm kur temperatura zvogëlohet me shpejtësi. Në qoftë se ajo shkon poshtë ngadalë, gjaku nxitojnë për lëkurën, trupi humbet ngrohjes dhe pereohlazhdaetsya. Si rezultat, në vend të shërimit vjen ftohtë.

Çfarë mund të trajtohen me cryotherapy?
Cryotherapy për më shumë se njëqind vjet të përdorura në fusha të ndryshme të mjekësisë. Kjo metodë ndihmon për të hequr qafe Sëmundjet të tilla si artriti reumatoid, dhimbje të nervit shiatik, kolagjenit, djegiet, astma, alergji. Përveç kësaj, ajo është përdorur për stres dhe lodhje kronike.

Nga probleme të lëkurës mund të hiqet me anë të cryotherapy. Me ndihmën e saj për të hequr lythat, tumoret beninje, plagët keloid, puçrra fytyre, të trajtuar psoriasis, ekzemë, dermatit atopic, keratosis, planus liken.
Praktika beauticians cryomassage. Ajo promovon përtëritje të lëkurës së trupit dhe fytyrë rrudhat, të heqin qafe e celulitit. Një tjetër procedurë popullor është kriopilinh që të përkryer pastron lëkurën, duke hequr qelizat e vdekura nga sipërfaqja. Nuk është kryoэlektrofarez. Kjo hyrje procedurë nën lëkurën e farmaceutike ngrirë duke përdorur aktuale pulsed elektrike. Shpesh ajo drejtuar për trajtimin e sëmundjeve të rënda të lëkurës.


Kundërindikimet metodat Cryotherapy
Ky trajtim është më mirë të mos për të praktikuar temperatura të ulëta? Njerëzit me alergji të ftohtë, pacientët me sëmundje respiratore akute. Metoda të tjera trajtimi duhet të preferuar si gratë shtatzëna dhe nënat gji. Përveç kësaj, cryotherapy është i kundërindikuar në forma të rënda të sëmundjes së arteries koronare, hipertension, zemra dhe dështimi i veshkave.

Metodat Cryotherapy në shtëpi
Lehtësimin e dhimbjeve duke përdorur akull konvencionale. Kur sprains dhe bruises bëni kompresa të ftohta të mira. Për ta bërë këtë, derdh në një qese të vogël plastike e dëborës apo akull dhe të çojë në vendin e dëmtuar rreth 5 minuta, jo më shumë. Për shkak të ftohtë shkakton vrull e enëve të vogla, bruising dhe ënjtje kjo mund të parandalohet. Përveç kësaj, temperaturat e ulëta topit ndjeshmërinë e mbaresa nervore dhe në këtë mënyrë lehtësimin e dhimbjeve.