Terapi Metoda Qigong për trupin


Për të ruajtur shëndetin në një moshë të pjekur e vjetër në Kinë për 4.000 vjet duke përdorur frymëmarrje dhe praktikave meditues qigong. Për të hequr qafe të sëmundjes, është e nevojshme për të hequr shkakun që shkakton parregullsi në funksionimin e organeve të brendshme dhe sistemet e trupit. Për qartësi, ne e konsiderojmë zgjidhje për problemin e mbipeshës në drejtim të terapisë qigongut. Çfarë është terapia metoda qigongu për trupin?
Kontrolli i peshës trupore
Për të vlerësuar trupin në masë lartësinë e duhur (cm) nga pesha (kg). Indekset rezultojnë brenda periudhën 23-28 korrespondojnë me një peshë normale trupore. Indekset 25-26 - figura e përsosur, pavarësisht nga mosha. Mungesa ose peshë të tepërt të treguar praninë e mosfunksionim të organeve të brendshme të cilat mund të manifestojnë sëmundjet si kardiovaskulare dhe kancer. Shkaku Çrregullime është mënyra e gabuar, dietë dhe aktivitete fizike të pamjaftueshme. Për të reduktuar mbipeshë të përjashtuar nga dietë e karamele, të heqë dorë nga pirja e duhanit dhe alkoolit, konsumin kufi e qumësht, gjalpë, yndyrna shtazore, produkteve miell, sheqer dhe kripë. Çdo ditë, hani karrota, lakër, panxhar dhe sallatë jeshile (ata të ndihmojë djegur dhjamin).Terapia dietë gjatë metodën e qigongut - 5-7 am - Ora aktivitet energji zorrës së trashë. Gjatë kësaj periudhe ka një spastrim aktiv trupi. 7-9 orë - koha për një mëngjes të përzemërt. 17-19 orë - Aktiviteti veshkave janë përgjegjës për bilancin fluide dhe electrolyte në trup. Organizimi i një darkë të lehta me shëtitje të detyrueshëm të mbrëmjes. Ecje të shpejtë do të ndihmojë të djegur yndyrë dhe dembel - oreksin nahulyvanyyu. Për darkë ju mund të ha një copë pulë ose palë të ligët e mishit të peshkut, një të gjelbër dhe të gjelbër pak frymë refresh çaj. 19-21 orë - aktivitet minimal i stomakut. Kjo është arsyeja pse darkë vonë është e dëmshme për shëndetin. Night mund të kënaqë urinë mollë të thata (të lëngshme) dhe trangujve (rrjedhin lëngshme).


Aktiviteti Motor në terapi qigongut metodë
Ushtrimi duhet të shtyhet. Një orë e drejtimin me një ngarkesë mesatare çon në një humbje një herë, prej 25-30 g peshës trupore. Tre workouts në javë për dy orë në muaj të japë rezultatin e humbjes së peshës në 720. Pas një ore klasa vazhdojë për të djegur yndyrë. Aktiviteti i ulët fizik do të përmirësojë oreksin tuaj, të mëdha - të reduktuar.

Intensiteti i ngarkesës
110-120 norma e zemrës për minutë (BPM / Min..) - Djegia e rritet yndyrë. 150-160 BPM. / Min. - Djegia e yndyrë është zvogëluar. 170 BPM. / Min. dhe mbi - yndyrë djegur ndalesa. Në pacientët me nyje të këqija dhe vegla prej çdo aktivitetit fizik jo vetëm që të ndikojë negativisht në presionin e gjakut dhe shëndetin, por edhe e pamundur për shkak të shëndetit të dobët. Dil këtu njëri - ushtrime të frymëmarrjes që të normalizuar presionin e gjakut, të përshpejtojë proceset metabolike në trup, të ndaluar mekanizëm yndyrë magazinimit dhe të kontribuojnë në trajtimin e sëmundjeve kronike të frymëmarrjes, tretjes dhe sistemit të qarkullimit të gjakut. Intensiteti i ngarkesës për çdo individ.


Imuniteti në terapi qigongut metodë
Gatuar ushqim ose të kafshëve të çon në dobësimin e sistemit imunitar. Trupi reagon ndaj ushqimit që përmban proteina të huaj, si dhe antigjene. Me kalimin e kohës, kjo çon në sosje e përgjigjes imune, kështu që është e nevojshme për të forcuar të ngrënë ushqime të papërpunuara me origjinë bimore. Agjërimi thatë, në të cilën mjeku refuzon për të ngrënë dhe të pirë, pak ditë mund të shkaktojë dehidrimi, dehje dhe shok. Papërpunuara ushqimore përfundimisht çon çrregullimeve në traktin gastrointestinal dhe dysbiosis. Pllakat, mposhtur oreksin, përmbajnë substanca psikotrope të cilat kanë një ndikim negativ në zonën e trurit përgjegjëse për oreksin. Gjatë mono-dietë (të hahet vetëm kos ose hikërror) epërsinë vitaminë mangësi dhe imunitet të dobësuar. Kripë Disclaimer dhe sheqer shkakton një shqetësim në kripë dhe karbohidrate bilancit dhe shkaktojnë ndryshime negative në tru dhe zemër. Mohimi i yndyrave, proteinave dhe karbohidrateve çon në ndërprerje të hormoneve dhe trazirat në metabolizmin. Dietë Colour - në akumulimin e enzimave agresive, përkeqësimin e mëlçisë dhe biliare prodhimit.


Agjërimi sipërfaqësor dhe frymëmarrja e duhur
Kur uria sipërfaqja (kequshqyerja gjatë së cilës ju vetëm të përpiqen enët, duke qëndruar të uritur) përdorin praktikat e frymëmarrjes normalizes proteina, karbohidrate dhe metabolizmin yndyrë në trup, promovon heqjen intensiv të toksinave që kanë akumuluar në trup si rezultat i ilaçeve, alkoolit dhe duhanit. Agjërimi periodik kryhet një herë në javë 24-36 orë. Trupi fillon procesin e pastrimit, restaurimit dhe djegur dhjamin.


Uria thellë
Me vidyazytsi plotë nga ushqimi trupi është rindërtuar në ushqim brendshëm që plotëson nevojat e tyre. Proteinat e kërkuara janë të mbushura me pacientët indet (tumoret, mbështjelljes, ënjtje). Getting agjërimin për më shumë se 15 ditë për të marrë në konsideratë rezervat aktuale të vitalitetit dhe duhet të konsultoheni me një mjek. Agjërimi në ndikimin e tyre - stres të fortë për trupin e njeriut, sistemin imunitar kthehet veprim. Agjërimi është kundërindikuar në sëmundjet e gjakut dhe kancerit sëmundjeve të, fazën akute e tuberkulozit, diabeti, stomakut dhe ulcerat duodenale, cirroza e mëlçisë dhe veshkave, sëmundjet organike SNQ, lodhjes në të moshuarit sëmundje, mendore, gjatë laktacionit, në gjysmën e dytë të shtatzënisë dhe adoleshentëve të 18.