Metodat e ndihmës pas pickim qen


Dogs, të cilat ne i quajmë affectionately miqtë e njeriut, nganjëherë mund të jenë armiqtë më të egër. Bites shkaktuara nga qentë mund të jetë shumë e rrezikshme për shëndetin. Shumë prej tyre janë duke përjetuar vetëm për faktin se trupi do mbresë për jetën dhe rreziqe të tjera as nuk e mendoj. Ukusyvshaya qen e njeriut mund të merrni të sëmurë dhe të jetë bartës i virusit tërbimit që shpejt depërton në tru, duke shkatërruar mbathje nervore që çojnë në vdekje. Në këtë rast, më të rrezikshme janë kafshon në fytyrë, qafë, kokë, duar. Sëmundja do të zhvillohet me shpejtësi dhe shfaqet nga dita e dhjetë pas kafshimit. Nëse këmbët e kafshuar, manifestimi i sëmundjes është i mundur vetëm pas dy ose tre muajsh. Pas një qen kafshoj sëmundjeve të mundshme të tilla si Staphylococcus, Streptococcus, Klebsiella, hemofylus, эnterobakter, neysseryy.


Për të ruajtur një njeri duhet të dini metodat themelore të ndihmës pas kafshimit qen. Bëhu zonë të sigurt kafshuar duhet larë trupin jo vetëm ujë, por çdo zgjidhje me pronat dezinfektues. Shpëlarje duhet të zgjasë të paktën pesë minuta. Kjo do të shmangë përhapjen e infeksionit në të gjithë trupin. Infeksioni, e cila mund të ndodhë, do të ketë një shkarkim purulent, tumor vende kafshuar, ethe, skuqje të lëkurës. Kjo duhet të jetë një rast për të vizituar një mjek.

Shenjat e tërbimit mund të jetë paraqitja e halucinacione, ethe dhe dhimbje koke të forta, të rregullta. Ju mund të mendoni se zhvillimin e gripit të rregullt - simptomat në mënyrë të ngjashme të këtyre sëmundjeve. Me kalimin e kohës, ka konvulsione, frika dhe neveri të ujit, ecje shqetësim, lodhje. Kjo, për fat të keq, mund të tregojë praninë e virusit tërbimit në trup.

Kjo mund të jetë tre për qind zgjidhje peroksid hidrogjeni dhe sapun. Nuk është një sapun i veçantë i cili ka veti antibacterial. Next mëngjes ne duhet të trajtojë me jod, por më mirë - Zelenka. Në qoftë se plaga është shumë e thellë, jod mund të dëmtojë indet dhe të shkaktojë djegie. As nuk duhet të përdorim për trajtimin e alkoolit apo të improvizuara mjeteve - Këln. Teknika të tilla ndihmojnë rëndësishme që goja e kafshëve akumulon një sasi të madhe të bakteret, mikrobet dhe mikroorganizmave. Dhe në qoftë se ju ende nuk e tërbimit të sëmurë qen, komplikime tjera të mundshme të rrezikshme për jetën. Next në mëngjes pas një pickim qen duhet të mbulojë suva të veçantë baktericid. Si për të ndaluar emergjente gjakderdhje në qoftë se ajo nuk është e fortë, atëherë ne nuk kemi nevojë, madje edhe me gjak nga vыmoetsya plagë e mikrobeve. Nëse gjakderdhja është shumë i fortë, ai vendosi fashë e ngushtë apo fashë për ndaljen e gjakut.


Nëse gjarpër, të cilat qen mund të inspektojë për praninë e virusit tërbimit, atëherë ne mund të themi me siguri nëse ajo është e sëmurë. Në mënyrë tipike, pas një qen kafshoj vetëm ik. Në këtë rast, një injeksion kundër tërbimit do të keni për të bërë në çdo rast. Por sot nuk është një procedurë e tillë e tmerrshme, e cila përdoret shumë vite më parë. Dyzet shtëna në stomak - të ketë trajtim jo i ditës kundër tërbimit. Kursi i injeksioneve sot është gjashtë injeksione, të cilat janë futur në rajonin e muskujve trapezius.

Ka metoda tradicionale për të ndihmuar njerëzit qen kafshuar. Në mëngjes ju mund të imponojë një shumëllojshmëri të dressings antiseptik, të përgatitur në shtëpi. Për shembull, edhe dezinfekton plagët shafran i Indisë, për shkak se ajo është e përzier me mjaltë dhe aplikuar në vend të lënduar. Bites inkurajohen gjithashtu për të larë me ujë me shtimin e mangan, i cili është dhe dezinfekton. Është e dobishme për procesin kafshoj Echinacea tretësirë ​​ose ujë të thjeshtë me kripë. Shpesh kafshon kur përdoret vaj arre, ata trajtohen plagë nga lart, për të shmangur çdo tharje të lëkurës, dhe kjo është marrë një lugë brenda tri herë gjatë ditës.


Ju mund të përgatisë infuzion e Helichrysum. Për ta bërë këtë, duhet vetëm buds. Pije infuzion një kupë 03:57 herë në ditë. Një përzierje e madhe është gatuar me arra. Ata ishin shtypur me kujdes, të përziera me kripë dhe qepë. Edhe përzierje të përziera të vënë në në mëngjes. Përkundrazi, ajo do të ndihmojë shëruar dhe pluhur asafetida. Nëse ju spërkasë atyre një vend pasi u kafshuar nga një qen, ajo do të ulet ënjtje dhe shërimi do të jetë më i shpejtë.
Një dezinfektues të mirë dhe duke shëruar ilaç popullore konsiderohet hithër. Ajo është e spërkatën me kripë të përbashkët, dhe pastaj aplikuar në kafshimit. Kjo do të thotë vend i mirë znebolyuye kafshuar.


Krema të ndryshme mund të jetë bërë nga një përzierje e hudhër dhe mjaltë. Këto produkte janë të përgatitur slurry e cila është aplikuar në plagë. Në vend të kësaj, ju mund të përdorni qepë hudhër integruar. Hudhra është e rekomanduar në doza të mëdha dhe për të marrë brenda. Doza ditore duhet të jetë të paktën katër karafil. Ka efekt të mirë e shërimit dhe tul nga freskët lë dyqanxhiu. Ata ishin të grimcuar, vënë në plagë.
Shpejt ndihmon shëruar rucksacks vitaminë C, kështu që ju duhet të përfshijë në ushqimet tuaja dietë që përmbajnë atë.

Kontaktoni institucioni është një domosdoshmëri, edhe në qoftë se kafshuar nga një shtëpi qen dhe shartuar të gjitha sëmundjet. Një njeri që kafshonin atë nuk mund të vaksinohen kundër tetanozit, e cila është e rrezikshme për shëndetin. Next për të godas viktimën kundër tërbimit administruar tetanozit serum. Vendos një vizitë në spital nuk mund në asnjë mënyrë që do të ndihmonte metoda efektive që përdoren. Duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm me fëmijët, kafshuar nga qentë. Trupin e tyre mund të jenë të ekspozuar ndaj viruseve të forta. Prindërit duhet të jetë kjo një tjetër sinjal se është e pamundur për të marrë vendime për refuzimin e vaksinimit të fëmijës tuaj. Mungesa e vaksinimit kundër tetanozit mund të kushtojë jetën, edhe në qoftë se qeni nuk vuan nga tërbimit.