Calluses në këmbët, ujë dhe shufra misri


Calluses në këmbë
është një problem mjaft i zakonshëm i fashionistas moderne, që pak nga ajo që ata kanë pamje mjaft unaesthetic, kështu që edhe në qoftë se ata të rriten në madhësi ose në numrin e rritje, blisters ofruar mjaft të pakëndshme, dhe nganjëherë shumë të dhimbshme.
Drithërat prekur nga përfaqësuesit e gjysmës së fortë të njerëzimit, dhe e gjithë kjo është për shkak se trupi i njeriut është i programuar i mbrojtur plotësisht nga stimuj të jashtëm, dhe këpucë me majë, fjalë për fjalë duke folur, duke u përpjekur për të mbrojtur lëkurën nga ndikimi negativ i shkallës së faktorëve mekanike.Shumica e drithërat
shpesh nuk është e dhimbshme, por është e pakëndshme edhe fakti se nuk ka misër në këmbë, dhe kjo e bën pacienti paguajnë më shumë vëmendje për të lëkurës të prekur për të zgjidhur këtë lloj problemi.
Calluses mbi shputën e arsyeve
Arsyet kryesore që shkaktojnë probleme të tilla si blisters mbi thembra, përfshijnë ngarkimin dhe fërkimet që lind zatrudnostey kur ecin në këmbë apo këpucë të pakëndshme, stresi aktuale në këmbët e pesha e trupit, rroba, kuti ose qese, personi i transportuar ose direkt predispozicion për shfaqjen e keratinization tepërt të lëkurës.

Drithërat mund të ndodhë edhe nëse një person vuan nga sëmundje të tilla si psoriasis, banesë, mungesa e vitaminave (sidomos vitaminë A) dhe diabetit. Të gjitha këto sëmundje bëjnë lëkurën tejet të ndjeshme dhe për të rritur gjasat e blisters.
Trajtimi i drithërat
Ka një numër mënyrash për të shpëtoj nga drithërat në këmbë. Në rast se ky fenomen nuk është akut, mund të ndihmojë ointments të veçanta, krem ​​dhe fasha farmaci dhe receta dalluese folklorike që kalojnë nga brezi në brez, testuar dhe miratuar nga askush dhjetëra pacientëve mbulohen.

Trajtimi varet nga lloji i misrit. Në rast se misri është e thatë, ky algoritëm do të ndihmojë, por nëse grurit lagësht (misri me ujë), ajo kërkon trajtim të veçantë të ndryshëm nga trajtimi i misrit të thatë.
Të gjitha trajtimet reduktuar calluses thatë algorithm tjetër të veprimeve: së pari duhet një këmbë të mirë me avull në ujë të nxehtë. Për ta bërë këtë dhe ndihmë infuzion me lule kamomil, ose kumak. Pastaj me kujdes fshij shtuf steamed misri, aplikoni krem ​​farmaci ose një kurë mrekulli, gatuar me recetë popullore, të jetë i sigurt për të veshin çorapet dhe të shtrihem.

Një kusht i rëndësishëm për trajtim është një dinamika pozitive e ndryshimit këpucë në një të lirë dhe i përshtatshëm. Lexoni gjithashtu se si të shpëtoj nga drithërat në këmbë.

Drithërat e ujitBlisters ujit në thembra të drejtë të ketë përparësi si gruri më të pakëndshme, të dhimbshme dhe trudnoyzlechyvaemыe. Ata lindin për shkak të fërkimit dhe janë misri zakonshme, por e mbushur me lëng.
Gjëja e parë që të dini kur të përballen me këtë lloj të misrit: në çdo rast nuk hyj ose të bëjnë të pamundurën të fshijnë calluses ujë! Kjo mund të bëjë vetëm një mjek, vetëm sterile dhe vetëm në ditën e parë të shfaqjes së tij. Përndryshe ka një yyazytsirnist të lartë duke marrë një infeksion plagë dhe si rezultat - zahnoenye plagët.

Trajtimi përbëhet nga ujit trajtimit blisters të lëkurës përflakur zgjidhje antibacterial dhe mbrojtur misri nga dëmtimi duke përdorur patch.

Shufra misriRods calluses mbi këmbët ndodhin më shpesh në hapësirat ndërmjet, por shpesh në këmbë. Karakteristikë e tyre është se në shumicën e misri në qendër është një vrimë në të cilën shufra. Kjo është për shkak të shufra në mënyrë të vështirë për të hequr këtë lloj të blisters.
Si uji, shufra rreptësisht e ndaluar për të hequr calluses veten. Kjo duhet të bëhet vetëm nën mbikëqyrjen dhe me ndihmën e një mjeku. Metoda më efektive dhe e zakonshme është terapi lazer ose cryotherapy është.

Këto teknika lejohet më të në mënyrë të sigurtë dhe në mënyrë efektive për të hequr arsim të pakëndshme, të ndihmojë për rivendosjen e lëkurës pas procedurës, dhe hedhjen e drogës anti-inflamator promovon shërimin e shpejtë. Dhe të jetë i sigurt për efekt më të mirë duhet të respektojë të mirë këmbët e higjienës personale dhe nëse është e mundur të bëjë atë më shpesh dhe më në tërësi.