Uji i detit për shëndetin e njeriut


Dhjetëra mijëra njerëz në mbarë botën çdo vit janë të drejtuara në vendpushimet e ndryshme bregdetare, i cili është në gjendje për të pushuar më të shtrenjta, brigjet prestigjioze, dikush thjesht spërkatje në ujë të detit dhe bask në diell. Pse është njeriu tërhequr në mënyrë të detit, si uji i detit të dobishme për shëndetin e njeriut, nuk është sekret që ne jemi duke shkuar për Spas jo vetëm për t'u çlodhur, por edhe për të rivendosur vitalitetin. Arsyet pse uji i detit është aq tërheqëse dhe të dobishme për shëndetin e njeriut - një shumë. Disa studiues pretendojnë përgjegjësinë e vetme, ujin e detit dhe plazma e gjakut të njeriut janë shumë të ngjashme në përbërje. Kjo është ajo që e bën fakti që njerëzit janë të ndjehen në mënyrë të rehatshme në valët e detit. Për më tepër, argumentoi se më e vlefshme për ne gjurmë element që gjendet në ujë të detit - jodi. Për të qenë më të saktë, këtu në përqendrimin më optimale të jodur përmbante bromine, e cila ka vendosur afat veten si një kurë për sëmundje dhe çrregullime të sistemit nervor.


Sigurisht not në ujë të detit treguar në shumë sëmundje, në mënyrë të veçantë, ajo është jashtëzakonisht e dobishme për neuroze, i cili jeton në numër nemerenoe. A nuk e supozojmë se uji i detit i dobishëm për shëndetin e njeriut, në qoftë se ajo është e ngrohtë. Sigurisht, Flow tilla shumë nicer dhe cozier, ne ndjehemi më të rehatshme në ujë të ngrohtë, por në ndikimin e saj në trupin tonë është temperatura optimale e 20-23 gradë. Në ujë të ftohtë do të lëvizin njerëzit më aktive, duke e bërë lëvizjet maksimale si trajtimi i sëmundjeve të caktuara të bëjë ndryshimet e temperaturës. Për shembull, për të nxitur metabolizmin në trajtimin e trashje duhet të lahet në ujë të ftohtë, por në qoftë se ju keni probleme me zemrën, enët e gjakut, pa konsultim paraprak me mjekun në ngjit ujë të ftohtë nuk është: e panjohur se si zemra përgjigjet ndaj stresit të tillë.


Bakteret patogjene shumëfishohen më shpejt me ujë të ngrohtë (mbi 24-25 gradë), për shkak se uji i detit është e padëshirueshme për të gëlltitni, edhe rastësisht, dhe pas larjes ju duhet patjetër të marrë një dush. Ujin e detit trajton, kjo është pa dyshim, megjithatë, si në çdo trajtim që kurortoterapyy duhet të trajtohen me mençuri. Ajo është e mirë për të pushuar në det Megjithatë, në sezonin e plazhit, trajtimit të ujit duhet të jenë të rregullta, të zgjasë së paku 15 min., Për të marrë efektet e tyre shëndetësore.

Më poshtë po paraqesim disa nga keqkuptimet më të zakonshme në mesin e njerëzve që kërkojnë të mbledhin shëndetin në vendpushimet bregdetare.


1. pishinë deti zëvendësohet detin. Pishina e mbushur me ujë të detit, si dhe kripë deti, rastvoryaemaya në ujë të zakonshëm - kjo është vetëm një imitim prekës i detit. Uji i detit nuk është e ekspozuar për transportin në distancë të gjatë, më të vlefshme për ne mikroorganizmave që ajo nuk përmban mbijetuar më shumë se 2 ditë.

2. Kripë deti, e cila është një kohë të gjatë mbajtur në lëkurë, ofron një efekt efektive terapeutike në trup dhe nuk është e nevojshme për të larë off. Pas detit nga efektin e saj shëruese vazhdon për rreth 20 minuta. Megjithatë, më mbani kripë mbi lëkura nuk është e rekomanduar, ju duhet të pije në ujë të freskët, sepse qelizat e lëkurës nga toksina, ndotësve të shkojnë së bashku me kripë. Ajo promovon zhvillimin e sëmundjeve të lëkurës, ku substanca e padëshiruar të marrë në scrapes, plagë.


3. Shkalla e kripëzimit në det të ndikojë në dobinë e saj në organizëm. Kjo deklaratë mund të jetë i rëndësishëm vetëm për disa njerëz me sëmundje të caktuara, duke përfshirë Sëmundjet serioze të lëkurës. Për njerëzit e tillë janë të inkurajuar të marrin pjesë në vendpushimet e Detit të Vdekur liqenet kripë e Rusisë, ajo mund të luftojë në mënyrë efektive sëmundje të tilla si psoriasis, etj Për të gjithë të tjerët, zgjidhja më e mirë do të vizitojë në det, kanë kripur të ulët, të tilla janë të dobishme për pothuajse të gjitha vendpushimet në të zezë dhe Azov detet të.


4. ujin e detit chlorination vret patogjene. Kjo është e vërtetë, por me baktere patogjene është zvogëluar dhe përmbajtja e ushqyesve në ujë.

Ajrit Detare dhe e ujit të japë një ndikim të fortë pozitiv në trupin e njeriut, nënlëkurës indeve kusht lehta joneve negative që përmirësojnë qarkullimin e gjakut, duke marrë në të. Ujin e detit, e cila ka komponimet vlefshme minerale për ne, forcon lëkurën, ushqen, përmirëson gjendjen e thonjve, flokëve, efekte të dobishme në indet e nënlëkurës që të shpëtoj prej toksinave. Është vënë re se pas një kurs të notit në detit përmirëson ndjeshëm shëndetin e përgjithshëm, konturet shifra të bëhet më e qartë, tërheqës.


Efektet terapeutike të larjes në ujin e detit mund të forcohet në mënyrë të konsiderueshme në qoftë se në të njëjtën kohë të kryejë një numër të trajtimeve të tjera. Në veçanti, ajo është e dobishme për të kombinuar trajtimet me ujë me baltë, të freskët dhe të thatë alga deti. Për shembull, mirë për të lëkurës, zbut atë, duke e bërë alga deti elastike, e cila përfundojë rekomanduar në mënyrë periodike. Në det uji përmban një shumë të joneve magnez, i cili në masë të madhe përshpejton ndarjen e qelizave, formimin e indeve të eshtrave për shkak të përmirësimit të statusit metabolike e aktivizimit të qelizave të shtresës së sipërme të lëkurës. Por të jenë të kujdesshëm, sepse kjo lëkura është më e ndjeshme në dritë ultravjollcë, ju lehtë mund të djegur në diell. Ne trajtimin e semundjeve vaskulare koncentrim shumë të dobishme të dobët të kripës në ujë të detit, not në ndihmën e detit për stabilizimin e presionit të gjakut, të përmirësuar qarkullimin e gjakut, kalit gjithë trupit. Në përgjithësi, ajri i detit dhe ujin e detit në mënyrë të konsiderueshme të forcuar sistemin imunitar dhe të sigurojë energji për disa muajve të ardhshëm.