Sulmet e lodhje kronike në njerëz


Qepallat çdo minutë e vështirë, dhe mendonte vetëm një gjë: që do të udhëtojnë mbrapa karrige zyre me një shtrat të butë dhe të rehatshëm dhe për të marrë një model gjumë të njohur? Merrni kohën tuaj për të kandiduar për pjesën tjetër të caffeine ose çokollatë. Ka mënyra më efektive për trajtimin e periudhave të shkurtra të lodhjes kronike. Bisedoni sulmet ndaj lodhjes kronike në njerëzit.
Dashuria filxhan kundërsulm i madh SHBA? Sipas shkencëtarëve, servings mini e kafeinë gjatë ditës më të mirë të përballen me këtë detyrë. Megjithatë, është e rëndësishme të mos e teproj: doza e tepruar e substancave stimuluese mund të ndikojë negativisht humor, energji, dhe madje edhe shëndetin. Sipas Shoqatës Amerikane diete, një normë ditore e kafe një person nuk duhet të kalojë 300 ml


Rrezet e diellit na ndihmon të zgjoheni në mëngjes, që do të thotë se ajo mund të tejkalohen dhe lodhje ditën. Dalë për një shëtitje të shkurtër rreth mesditës - madje edhe para se të ndjehen të thyer. Dritë, ajër të pastër dhe aktiviteti fizik do t'ju japë forcë dhe për të ndihmuar të mbajë të kthehen në shtëpi. Nëse ju shkoni jashtë nuk do të thotë Prisni në dritare të gjerë të hapur.

Mos harroni se si ju mendoni, doneshochu Duke ngrënë e tij. E njëjta ndarje do të testojë trurin tuaj me një karbohidrateve të tepërta bыstrousvoyaemыh. Hani më të vogla për të bërë vend për proteina. Sipas një studimi të Universitetit të Illinois, gratë që në dietat e tyre karbohidrate dhe rritur futje proteina reduktuara çdo ditë ndjehen më energjik.

Në vend të hahet kur stomaku thith, të përpiqen për të ngrënë çdo ditë në të njëjtën kohë. Ushqyerit kaotike të njerëzve çon në zi e madhe buke dhe, rrjedhimisht, për të overeating. Përgatitja mëngjes në mbrëmje të jetë i sigurt që të mos humbasë atë për shkak të nxitojnë në mëngjes. Gjithashtu të sjellë drekë tuaj për punë, në rast se ju nuk do të jetë në gjendje për të hyrë në pushim.

Një meditim të shkurtër tre-minuta ndihmon në zvogëlimin e stresit dhe "bateri kundërsulm". Gjeni një vend të qetë ku ju nuk do të prishet. Uluni poshtë, të mbyllë sytë tuaj. Dëgjoni frymarrjen tuaj, inhaling dhe exhaling ngadalë. Imagjinoni mendimet që ndërhyjnë në këtë moment në kokën tuaj, si retë lundrues nëpër qiell. Pastaj Kujtoj dikë apo diçka që ju bën të lumtur. Kjo mund të jetë kujtimi i një pushim, personi i dashur apo aktivitet të preferuar.

Gjysma e njerëzve të cilët vijnë tek unë me ankesat e sulmeve nga lodhje kronike fakt dehidratuar. Të gjitha proceset që ndodhin në trupin tonë ka nevojë për ujë. Jo duke marrë një sasi të mjaftueshme, sistemet dhe organet punojnë me forcë. Mundohuni të pini një gotë ujë të paktën çdo orë ose dy. Rastësisht, një nga shkaqet më të shpeshta të dehidratim në trupin e njeriut - abuzimi kafe. Konkluzionet sugjerojnë veten.
Ushtrimi - një mënyrë e madhe për të fituar forcë. Por, çfarë nëse ju jeni shumë të lodhur për të trajnuar? Fut kufje veshit - Muzika e preferuar do të harrojë sulmet e lodhjes kronike.


Gjatë takimit të biznesit, konferencave apo për t'iu përgjigjur letrave dhe telefonatave? Ajo rezulton se përdorimi aktiv i mjeteve moderne të komunikimit në punë jo vetëm që zvogëlon përqëndrimin, por shpejt e lodhshme. Të paktën në kohën drekë, fik telefonin dhe mos vendosni pranë tabletë pjatë. Dhe sidomos nuk shikoni punën e-mail në fundjavë! Pas një pushim që ju do të keni fuqi të mjaftueshme dhe energji për të përmbushur sfidat e orarit të punës.
Kush nuk është i njohur me ditët kur puna nuk është ngjitur në mënyrë që ajo është e mundur për dyshim kompetencën e tyre? Për fat të mirë, ne kemi gjetur një antidot efektiv për këtë shtet. Përditësimet e statusit në rrjetet sociale mund të presim deri në mëngjes. Është më mirë për të lexuar një libër (natyrisht, jo elektronike) ose ditar. Monitor Rrezatimi shkëlqimit ngatërrojnë trurin tonë, e cila përfundimisht mund të ngatërrojë ciklin gjumë.