Danger mënyrë jetese i ulur


Çdo vit numri i punëtorëve të punësuar në punë fizike është duke u bërë më pak. Shumë do të preferonte "të lehta" punojnë në një zyrë punon në ndërtim. Megjithatë, disa njerëz kanë një ide të jetesës rrezikut ulur. Ajo kishte lëvizshmëria mund të çojë në peshë të tepërt, probleme me nyjeve dhe sëmundje të zemrës.
Sot, lëvizshmëria ynë është minimal. Sepse në mënyrë që të tejkalohen një distancë të gjatë më të lehtë të përdorin transportin publik ose një taksi se sa për të udhëtuar në këmbë. Tipar i rrugës së sotme të jetës që ne shumicën e kohës është ulur në tryezë. Kur ai u kthye në shtëpi nga puna dhe darka, ne vend një shëtitje në mbrëmje, ulem në divan në frontin e TV. Pse nuk mblidhen miq nuk ka shkuar në kinema, ose për një shëtitje, ose më mirë akoma për të kandiduar. Këtu janë vetëm një të kandidojë për të filluar gradualisht, me norma duhet të jetë e tillë që ju mund lirisht të bisedoni me njëri-tjetrin.Puna ulur Danger
Paramendoni se ju jeni ulur në tavolinën tuaj. A ju nga juaj duket shumë i përshtatshëm. Ulur, pushimi mjekër e tij të dorës, kreu kërrusur tastierë dhe yskryvyv shpinën. Pasi kaloi një orë në këtë pozitë dy, ju ngriteni dhe të ndjehen si kufizuara mbrapa, këmbët dhe të armëve. Gjatë kësaj kohe shpinë ishte nën presion dy herë presioni kur në këmbë, dhe tetë herë kur ju jeni të shtrirë.

Rrezik mënyrë jetese i ulur është se ngarkesa e lartë ndjehet jo vetëm prapa dhe shpinë, por i tërë trupi. Në funksion të lëvizshmërisë të ulët të sëmundjeve kronike të njeriut mund të duket. Si parashikuar, shkencëtarët, gra të angazhuara në punën e ulur, filloi të ndjeni dhimbje në gjoks dhe zgjeruar gjatë mbytje. Kjo gjendje mund të jetë një emboli pulmonare. Gjithashtu shumë shpesh për shkak të jetesës ulur zhvilluara pranoj, vizioni përkeqësohet për shkak të rrjedhës së dobët të gjakut në tru. Sipas Christopher Kabэl, një mjek në aktivitet fizik të ulët Harvard Medical School mund të çojë në thromboembolism venoz. Kjo është një sëmundje vdekjeprurëse. Gjithashtu sipas studimeve, yyazytsirnist sulm të zemrës rritet me gjysmën e njerëzve të cilët e pushtuan punë ulur. Specialistët ortopedike vendosur që për shkak të ngritura vazhdimisht dorë që mban miun kompjuterik mund të ketë inflamacion pjesën e djathtë të trupit.


Nga shëndetin e shpinë varet në punën e organeve të tjera. Ne duhet të shohim në atë se të gjitha rruaza ishin në gjendje të korrigjohet. Por natyra e popullit tonë është se duke mos i lënduar, nuk do ta zgjidhë problemin. Nëse ju keni një punë të ulur, ju duhet të ndiqni disa rregulla ose të gjejnë një punë tjetër.

Rregullat në një mënyrë jetese i ulur
Për të zvogëluar rrezikun e rrugës vërtetë në shpinë, monitor kompjuteri duhet të vendosen në frontin e tij. Të bëjë stërvitje të rregullt, të merrni deri nga vendin tuaj të paktën çdo dy orë. Ju duhet të kuptoni se stresi përjetuar jo vetëm prapa, por sytë dhe muskujt e qafës. Prandaj Ushtrimi për sytë. Shikoni nga dritarja në objektet e largëta që ju mund të shihni, pastaj të kalojnë pikëpamjen e objekteve pranë jush. A tilts kokën e tij.


Merrni disa squats për të zgjas këmbët tuaja. Ndiqni kthen kokën e tij, le të qafës rruaza shpjegoj. Nëse ju punoni në shtëpi, bëni pushime të shpeshta në mes të punës, të angazhuar në punët e shtëpisë. Lajme të mira do të dridhen, forcimin muskujt e barkut, ju mund të mbani një qëndrim të gjatë kohe.

Fëmijët moderne duhet të kalojnë më shumë kohë në kompjuter. Ju keni për të mësuar një fëmijë për t'u ulur në tryezë, përndryshe një rrezik lakim kurrizore, gjë e shëmtuar skeletik, e cila mund të shkaktojë shumë sëmundje të tjera që tashmë shfaqen në jetën e të rriturve. Në qoftë se ju uleni përkulur mbi tastierë ose tabelë, atëherë fëmija mund të formuar siç duhet gjoks. Në të ardhmen, fëmija mund të ketë probleme me mushkëritë, sepse ata nuk do të kenë hapësirë ​​të mjaftueshme për zhvillimin.


Dëmtimi jeta ulur është që kanë probleme me këmbët e tyre. Veçanërisht të kujdesshëm për të qenë gra që shpesh shkojnë në këmbë. Gjithkush dëgjuar për venat me variçe, e cila është e lidhur me humbjen e qëndrueshmëri dhe elasticitetin e enëve të gjakut. Kur ecje lëvizje të shpejta të gjakut nëpër trup, stimuluese enëve të gjakut, por rrjedha e gjakut në një pozicion ulur përkeqësohet. Zhvillimi Yyazytsirnist e venat me variçe rritet në qoftë se gjatë gjithë kohës për t'u ulur, duke vënë këmbët e tij. Në këtë pozicion, është mbijetoi anije nga e cila gjaku thjesht nuk mund të lëvizin.


Nëse puna juaj përfshin punën në zyrë, mos pyesni dikë që të ju ndihmojë për të shkuar diku apo diçka për të sjellë. Mos të jetë dembel për të ecin, të ngrihet dhe të bëjë të ngrohtë-up sa më shpesh të jetë e mundur. Mos harroni se ju keni këmbët dhe mund të ecin. Dalë për disa ndalesa të hershme dhe të ecin për të punuar në këmbë. Ju do të ndiheni shumë më të gëzuar.