Rreziku i kimikateve për tatuazhet e përkohshme


Shfaqja e dermatit fortë dhe reaksioneve serioze alergjike - për një rezultat të tillë mund të shkaktojë dëshirën e njeriut për të dekoroj trupat e tyre model elegant. Arsyeja është rreziku i kimikateve për tatuazhet e përkohshme.
Çdokush që ndonjëherë ka vacationing në Egjipt, Turqi apo vende të tjera të nxehta, parë ose vizituar tenda për tatuazh në hotele ose në plazh. Ata ofrojnë turistëve të bëjë fotografi të madhësive të ndryshme dhe forma, duke përfshirë për fëmijët me karaktere vizatimor preferuar. Avantazhi kryesor i figurave të tilla është konsideruar se tatuazhet e përkohshme duke përdorur këna dhe vënien e tyre nëpërmjet një furçë të zakonshëm pa mprehtë lëkurën. Kohët e fundit, ky shërbim u bë në dispozicion dhe banorët e qyteteve të mëdha.Historia e Tattoos
Fjala "tatuazh" vjen nga gjuhët polinezian, ajo u bë e njohur për evropianët pas udhëtimit të famshëm të Captain Cook në ishullin e Tahiti. Dhe fotot më të injektuar nën lëkurë që mund të kenë helmim të gjakut në Evropë u bë modë në shekullin e XIX.
Sa për traditën e bërë tatuazhet e përkohshme këna, ajo gjithashtu huazuar nga arabët, indianët, afrikanë. Këta popuj ishin shenja të nivelet ushtarake, grave bizhuteri, rituale dhe datat. Popullariteti i tij në ditët e sotme tatuazhet e përkohshme kryesisht për shkak të këngëtares Madonna, i cili luajti në një nga clips me dekorimin në dorë.

Për këtë apo arsye të tjera, por shumë prej nesh sot aplikuar modele ekzotike në trupat e tyre. Dhe shpesh nuk të vetëdijshëm se ata ishin në rrezik të kimikateve. Fakti që këna - kjo është një substancë e padëmshme që është alergjen në raste shumë të rralla. Megjithatë, ngjyra kimike, që përdoren si shtesa për tatuazhet e përkohshme, shumë më të rrezikshme.

Rreziku i kimikateve: vetëm vënë vizatime këna?
Besuar zotit dekoratë trupi i tij, tatuazhet dhe shumë tifozë janë në dijeni të "metat" e kësaj procedure. Fakti që një pjesë e tatuazh përfshin përzierjet bimor për tatuazhet e përkohshme para-fenilemediamines. Kjo është një substancë e rrezikshme është duke u përdorur nga shumë prodhues e ngjyra e flokëve.

Ky kompleks, i cili i takon një klasë e aminet aromatike, përdoret për disa dekada. Ajo ka një aftësi të lartë për të depërtojnë shtresat e sipërme të epidermë, që lidh proteinat dhe polymeryzuyas shpejt në prani të oksidimin agjent dhe një katalizator. Kështu, para-PHENYLENEDIAMINE mund të përshkruhet si ngjyrë jashtëzakonisht efikase.

Megjithatë, pavarësisht nga përfitimet e dukshme, ky kompleks ka të meta të rëndësishme. Rreziku i kësaj klase të kimikateve është se ata janë alergeneve "ideale". Para-PHENYLENEDIAMINE - është një nga alergeneve të njohura të shkencës moderne të fortë.

Një reaksion alergjik ndaj kësaj substance duket si një shpërthim akute të dermatitit ose qarë itchy si kore me flluska në tatuazhet shkaktuar. Në disa raste përflakur lëkurës përreth foto në mënyrë që ajo më shumë si një mbresë.

Para-PHENYLENEDIAMINE, të rrezikshme dhe përbërës i domosdoshëm
Çështja e rrezikut dhe alergjive përkohshme tatuazhet kohët e fundit edhe një herë ngriti shkencëtarë nga Gjermania dhe kërkoi një ndalim mbi përdorimin e para-fenylendyamyna, siç ka bërë në Francë, Gjermani dhe Suedi. Kjo substancë mund të shkaktojë pezmatim jo vetëm, por edhe një numër të sëmundjeve të tjera të rënda të lëkurës.

Sipas Bjorn Hausen, anëtar i Qendrës dermatologji në Buxtehude, para-PHENYLENEDIAMINE mund të shkaktojë formimin rënda pezmatim i lëkurës, e cila duket si një lëvozhgë, skuqje të lëkurës itchy ose oozing.

Ekspertët nga Fondacioni britanik alergji dakord me kolegët e tyre gjermanë dhe të japin këshilla në të gjitha alergjitë vidyazykatysya aplikuar tatuazhet e përkohshme dhe në çdo rast jo me fëmijët e tyre, pasi ekziston rreziku që për shkak të tillë tattoos jetën e fëmijëve do të vuajnë nga alergjitë, jo vetëm në para-fenilemediamines, por kimikate të tjera dhe substancave natyrore. Shkencëtarët janë të padurim duke folur për një rritje të paparë të numrit të sëmundjeve alergjike në vitet e fundit.

Efektet e përdorimit të Klasa aminet aromatike dedikuar stafit të hulumtimit klinikën "Thomas Hospital St" në Londër, si dhe qendrat mjekësore nga Belgjika, i Danimarkës, Portugalisë, Singapor, dhe Gjermania. Sipas vlerësimeve, gjatë gjashtë viteve të fundit numri i rasteve të kontakt dermatit alergjik për shkak të përdorimi i ngjyros flokët është dyfishuar.

Debati në lidhje me përfitimet dhe dëmet e para-fenylendyamyna shkon mbi mjaft kohë, dhe tani përdorimin e kimike të ndaluar në disa vende evropiane. Megjithatë, problemi kryesor është se nëse aplikimi i vidyazykatysya përkohshëm tattoos lehtë, pa flokë ngjyrosur shumë njerëz, shumica e grave, jeta e tyre nuk mund të imagjinohet. Dhe çdo kimike që mund të zëvendësohet amines aromatike, duke mos zbuluar.