Substanca të rrezikshme në ajër për një person


Sigurisht, shter makinë, tym fabrika dhe avullimit duhanpirësit ecin na presin kryesisht jashtë. Për fat të keq, të gëzojnë të ajrit të freskët në dhomë shumë e vështirë. Studimet tregojnë se gjëra të tilla janë të njohur për ne si qirinj, printera dhe madje edhe këpucë mund të lirojnë substanca të rrezikshme. Megjithatë, nuk është një lajm i mirë: të ndryshuar apartament në një tendë në pyll nuk është e nevojshme. Vetëm të shkojnë në këshillat tona për të lehtësuar punën e sistemit të frymëmarrjes. Sot ne flasim në këtë temë - substancave të rrezikshme në ajër për njerëzit.


Qirinj
Kështu, drita e tyre ka një ngrohtësi dhe dhunti romantike, por ndezur një qiri parafine keni aplikuar dëme të mëdha shëndetësore. Hulumtuesit në Universitetin Shtetëror të Karolinës së Jugut zbuloi se këto gjëra aq bukur shumica e grave të fshehtë kimikate që mund të shkaktojnë probleme neurologjike, sëmundje të mëlçisë dhe madje edhe leukimi. Për më tepër, qirinj - burimi i tymit dhe bloza të dëmshme në mushkëri dhe inde të zemrës. Nëse ju mendoni se bota e sconces moderne prishin gjithë romancë të (edhe pse ne nuk besojmë), blej qirinj me qiri soje - ata shkrihet më ngadalë dhe emetojnë shumë më pak djegien. Dhe të heqë dorë varieteteve salcë - nga e keqja e tyre më shumë.


Printer
Kjo kopje jo vetëm letra dhe dokumente, por grimcave të rrezikshme dhe bojë spray, toner dhe ozonit. Dhe ata nga ana e tij të irritojë mushkëritë. Shkencëtarët australianë të kryera kohët e fundit hulumtim ka treguar se një e treta e të gjitha printera në botë i përkasin silnolehirovannym emitter. A nuk e di se çfarë është ajo? Por studiuesit Australian ne e dimë: emitters minutë sylnolehyrovannыe prodhuar një rrjedhë e vazhdueshme në lidhje me të njëjtat grimcave të dëmshme si 10 makina në këmbë në trafik. Instalo një printer në një zonë të ventiluar mirë dhe të përpiqemi për të punuar gjatë një qëndrimi të gjatë larg nga ai (ajo ka lidhje me të dy në shtëpi dhe zyra). Preferojnë printuara bardh e zi, sepse bojë ngjyrë lëshojnë substanca toksike më shumë.


Pluhur
Thekon gri rrezikshme bashku baseboards dhe nën shtratin e plotë e polenit dhe qelizat tuaja vdekur. Dhe ata janë hapi i parë në zinxhirin e ushqimit për marimangat pluhur dhe insektet e tjera (po!) Dhe gjithashtu një terren pjellor të mbarështimit për myk (yes!). E gjithë kjo - të drejtat shkaktojë dhimbje koke (në kuptimin literal të fjalës) në gratë që janë të prirur për alergji. Pasi një kat pыlesos javë dhe sidomos qilima. Pjesa tjetër e sipërfaqes është fshihen me një leckë ngjyhet në ujë të thjeshtë - shumë pastrues, sprays, sidomos erë, që përmban substanca të dëmshme në mushkëri. Një herë në muaj është e kaluar në shtrat (jastëkët, batanije, dyshekë) përmes një tharëse të nxehtë. Temperatura e lartë do të vrasin çdo marimangat pluhur.


Këpucë rrugë
Kur ju kalojnë pragun e shtëpisë, ajo sigurisht sjell në atlete, çizme ose këpucë fëlliqur dhe i tokës (çizme në dimër ne edhe heshtur - ata janë plotësisht në reagents). Shtigjet dhe lawns mund të mbulohet me pluhur plumbi, njollat ​​e bojës, plehra apo mbeturinave shtazore - të gjitha rrinë në thembra tuaj. Nga rruga, sipas studimit të Amerikës Agjencisë për Mbrojtjen e Mjedisit, 80% e efekteve të pesticideve ne jemi të ekspozuar ndaj tij në shtëpi kur nemыtomu zbathur prohodymsya në dysheme. Kujdes fshij këmbët e derës. Mat më të mirë të arsyeshme të shtrënguar të fibër kokosit. Idealisht këpucë fshij me një leckë të lagur. Mbajeni atë në një vend të mbyllur ose mori qëndrim në hyrje për një person të veçantë në shtëpi.


Mobilje
Dru Pressed - chipboard ose fibreboard - është tallash, e kombinuar me zam dhe resins sintetike. Materiali është sigurisht i lirë, por mund të prodhojë formal - një ruajtës dhe një kancerogjen potencial që shkakton puçrra, të përzier dhe madje edhe astmë sulme, një ndikim negativ në sistemin riprodhues. Ventilim dhe transmetimin përsëri. Një tifoz i mirë u shfaq në dritare, ajo do të përshpejtojë qarkullimin e ajrit dhe të qartë në dhomë në minuta. Alternativa - mobilje bërë nga druri të ngurta. Kjo është veçanërisht e vërtetë situata kuzhinë dhe banjo - lagështia provokon shpërndarjen e substancave të ndryshme. Nëse paratë aktualisht e vështirë, zgjidhni mobilje bërë nga kompensatë formohem, e cila konsiderohet më pak e dëmshme.