Efektet negative të deficitit gjumit


Në një përpjekje për të marrë bërë sa më shumë që të jetë e mundur gjatë punëve të përditshme, njeriu modern është duke fjetur më pak, duke premtuar vetes se gjatë fundjavës duhet vyspytsya. Ajo rezulton, nuk mund të bëjë për gjumë humbur, ju mund të fle jashtë rezervë. Përveç kësaj, ka efekte negative të deficitit gjumit. Cilat janë ato?
Rreth njëqind vjet më parë, kohëzgjatja mesatare gjumi ishte e barabartë me 9 orë. Sot 06:00 dhe shumë prej nesh mund të duket një luks. Ajo do të duket se është problemi, sepse në qoftë se nedospav sot, ju mund të fle nesër? Fakti që trupi i njeriut hakmarrës, ai nuk e njeh premtimet boshe dhe vonesat. Get mjaft gjumë për të qenë e përditshme. Dhe për shkak të mungesës së gjumit në mes të njeriut dhe trupi i tij mund të shkaktojë një luftë të vërtetë. Dhe, për fat të keq, jo për herë të parëIntrigë deficiti gjumë
Efektet negative të mungesës së gjumit janë që mungesa e gjumit është pothuajse e pamundur për të mbushur. Somnolohy Specialist thonë se më së miri mund të dobraty mungesë të gjumit gjatë ditës, gjumi është sot, nëse ju nuk merrni mjaft gjumë dje. Por fle deficiti kompensim pamundur. Kjo situatë çon në faktin se një person pushon gjumë hotitysya. Kjo është për shkak të shfaqjes së dështimeve në mekanizmin sayazytsidnovlennya sistemin tonë nervor. Si rezultat, njerëzit kronike vыsыpayuschyhsya që kanë probleme me cilësinë e gjumit dhe të bie në gjumë. Dream bëhet me ndërprerje dhe sipërfaqësore, kështu që në mëngjes ka lodhje, dobësi, dhimbje koke në vend freski dhe gjallëri.


Në mënyrë tipike, si një mënyrë për të dalë nga kjo situatë shumë njerëz e shohin pritjen e pilula gjumi. Pra, tjetër zinxhir: Mbrëmje personi pije ilaçe për të fjetur dhe në mëngjes merr stimuluesve të zgjoheni. Përveç kësaj, shumë njerëz të varur për kafe, kjo nuk është opsioni më i rrezikshëm në krahasim me amfytamynamy. Pas disa kohe, ky koktej mund të shtohet dhe ilaqet kundër depresionit. Pra, efektet negative të mungesës së gjumit janë plotësuar me shumë efekte anësore tableta.

Sëmundje të shkaktuara nga mungesa e gjumit

Fle për një njeri - një domosdoshmëri jetike. Ne e dimë se në qoftë se ju privojnë kafshën e gjumit, ai do të vdesë. Me njeri rezultat është e njëjtë. Sot themeluar mirë se mungesa e gjumit çon në probleme shëndetësore të vërtetë, të ndryshme në njerëz të ndryshëm. Por ka disa pika të kryqëzimin dhe modelet.
Gjumi - një stres për trupin, manifestuar në formën e reagimeve të tilla si duke kërcyer presionit të gjakut, rritjen e normës së zemrës, të shkaktojë gastrointestinal, humbje e oreksit, nervozizëm, shpërndajnë vëmendje, sjellje irracionale, përgjigje joadekuate ndaj ngjarjeve rreth.

Kjo u konfirmua nga dijetarët e kohëve të fundit të kërkimit fle laborator në UCLA. Metodat e veçanta diagnostike zbuloi se pas 35 orësh të syçeltësi të vazhdueshëm, njerëzit filluan të reagojnë edhe dhunshëm edhe irritues të vogla. Hulumtuesit kryer një analogji midis shtetit të trupit të njeriut në një gjendje të mungesës kronike të gjumit dhe kitarë vargjet që mund natyahatysya vetëm deri në një pikë deri shqyer.

Gjumi - një shkak jo vetëm stresi, por edhe një grup peshë të tepërt. Fakti që trupi ynë është e programuar në mënyrë që aktiviteti i saj është vërejtur vetëm në dy raste - kur të ikur nga rreziku dhe kur marrjen e ushqimit. Të dyja situatat përfshijnë shpenzimet e një sasi mjaft të madhe të energjisë. Kjo shpjegohet me faktin se ata janë tifozët e kryerjes bastisje në frigorifer.

Efektet negative të mungesës së gjumit zbuluan se ata njerëz të cilët flenë më pak se 4 orë në ditë, rreziku i rritjes së obezitetit me 74% krahasuar me ata që paguajnë për të fjetur 7 deri 9 orë. Njeriu në gjumë në 5:00 të natës, rrit rrezikun e obezitetit me 50%. Dhe vënë gjumë 06:00 mund të shtoni peshë në 23% të rasteve.

Sa gjumë?
Praktika tregon se dyqani nuk mund të fle. Ju mund të bëni vetëm një dhimbje koke. Nuk është edhe koncepti i "dhimbje koke fundjavë", e cila është e njohur për ata të cilët janë duke u përpjekur për të "ndihmuar" një ëndërr për shkak të "nuk duan". Për këtë arsye, nevoja për të kontrolluar veten dhe për të krijuar mënyrën tuaj të syçeltësi dhe gjumit, madje edhe në qoftë se ajo do të kërkojë disa sakrifica.

Por në mënyrë të qartë të përgjigjet në pyetjen se çfarë lloj të gjumit çdo person ka nevojë, ekspertët nuk mund të ende, edhe pse kryer mjaft studime. Sipas Neuroscientists, duhet të fle derisa ju të zgjoheni vetëm.

Recipes për pagjumësi
Sot shumë receta bërë nga pagjumësia. Çfarë ju duhet të paguani vëmendje të veçantë për ata që flenë keq?
• ushqyerit. Shumica e ekspertëve besojnë se kaluar duhet të hani të paktën 2 orë para gjumit, por më mirë - 4 orë. Në menu darkë është më mirë të mos përfshijnë sode, çaj të fortë dhe kafe, alkool, tymosur dhe enët djegëse.

• Ajrit të freskët. Duke ecur në ajër të pastër para se të shkojnë në shtrat për të ndihmuar të relaksoheni dhe të bien në gjumë shpejt. Gjatë shëtitje ventiluar mirë gjumi.
• orendi. Në përgatitje për gjumë, të marrë një dritë të vogël memec. Ju gjithashtu mund të dëgjoni një muzikë të këndshme, të qetë.
• shtrati. Pillows, dyshek duhet të jetë të rehatshme. Zgjedhur gabimisht mjete detyruar të harrojmë për gjumë të mirë.
• elektrike. Mos vonë për të shikojnë TV apo të jetë në kompjuter. Përveç kësaj, pajisje off mirë gjatë natës, sepse ato krijojnë një gatishmëri të lartë frekuenca Dashuri person i bezdisshëm. Telefonat celularë janë edhe më mirë, ose të largohet nga dhoma gjumi.