Ndikimi negativ i alkoolit në atletët e trupit


Fakti se alkooli nuk ka sjellë ndonjë dobi një organ të vetme të trupit të njeriut, ka qenë prej kohësh studiuar, provuar dhe vazhdimisht kujtoi lidhje me atë në revista, gazeta dhe në televizion. Megjithatë, shumë zakon për t'u ulur në një kompani të ngrohtë dhe miqësore, me një gotë birrë ose verë një i dytë është i humbur. Po, me të vërtetë e vështirë vidyazykatysya atë që ju lejon të relaksoheni dhe të harrojmë për problemet dhe çështjet. Prodhuar jo vetëm varësinë e moral, por edhe zakon fiziologjik - trupi kërkon atë Doza e zakonshme e alkoolit rregullisht. Pijet alkoolike janë të dëmshme për të gjithë, por se ndikimi negativ i alkoolit në trupin e atletëve duket veçanërisht i fortë.


Alkooli në çdo, madje edhe sasitë më minimale në gjendje të anulojë të gjitha përpjekjet në trajnim. Së pari, ajo pengon të rriten muskujt, dhe kjo është kjo dhe të kërkojë të gjitha atletët dhe madje disa atletë. Muskujve në masë që ju nuk do të shihni nëse ju jeni një tifoz i konsumit të alkoolit për çdo pushime apo rregullisht në fundjavë. Në rritjen e mases muskulore është një komponent i rëndësishëm i proteinave. Dhe sinteza e proteinave ndërprerë në masë të madhe, ngadalësuar me rreth njëzet për qind. Trupi duhet të bëhet enzima të veçanta dhe macromolecules që janë aktorët thelbësore në formimin e proteinave. Prodhimi i tyre është reduktuar ndjeshëm.


Ndikimi negativ i alkoolit manifestuar në reduktimin e nivelit të testosteronit. Ai kishte nevojë për të ndërtuar muskujt të mira. Mungesa e hormonit të çon në përpjekje të pafrytshme në muskujve pompimit.
Për fat të keq, trupi mund të ndikojë negativisht në një atlet asnjë lëng. Ata ofrojnë ndikim znevodnyuyuchu për shkak të asaj që muskujt nuk mund të zhvillohet si një atlet do të donte. Në masë të muskujve prej gati 70% është vetëm ujë. Dhe mungesa e ndikimit mbi atlet jashtme e trupit. Nëse pije përmban të paktën 2% alkool, kështu që është në gjendje të ndikojnë në ekuilibrin e ujit në trup. Dhe për shkak se nganjëherë mund të ndodhë edhe përkeqësimin e shëndetit, dobësi, nuk lejojnë për të trajnuar plotësisht.


Pasi në trup, të çojë alkoolit për reduktimin e rezervave vitaminë dhe numrit të akumuluar të rëndësishme mikro - dhe makro. Për shembull, vitamina A, B, C janë shkatërruar nga veprimi i etanol. Ai është një helm dhe kalcium, kalium, zink dhe fosfor. Ajo rezulton efektet negative të alkoolit se shkatërrimin e këtyre vitaminave, ajo ndalon rritjen e muskujve.
Duhet të theksohet fakti se për shkak të alkoolit peshë shtesë nuk është mbajtur në mbeturina dhe vendet më të spikatura. Kjo është veçanërisht e vërtetë e grave që kalojnë shumë kohë në palestra, vizitojnë ato çdo ditë në pasqyrë dhe nuk shohin rezultate të rëndësishme edhe gjashtë muaj pas fillimit të trajnimit. Efekti i dobishëm për atletët vetëm siguron një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar, ku alkooli nuk është hapësirë. Alkooli në sasi të mëdha edhe në gjendje të mbajë lëngjeve të tepërta në trup, dhe për shkak të kësaj nuk ka celulitin dhe mbipeshë.


Alkooli jo vetëm ndërhyn me procesin e rritjes dhe formimit të muskujve. Ai pengon ata të shërohen për stërvitje e ardhshëm. Herën tjetër që ju nuk mund të ketë forcat për të ushtruar në mënyrë efektive herën tjetër. Për këtë arsye, efektet negative të alkoolit bërë trajnerë të veçanta theksim të atletëve në rrezik të pijë mbas ushtrimit apo shfaqje. Vlen të përmendet fitoren e menu racionale, ku trupi do të jetë i lumtur. Për të gjitha përpjekjet për të ndëshkuar trupin tuaj dhe muskujt doza tjetër e alkoolit është vetëm pa kuptim.

Rekomanduar me forcë për të pirë alkool dhe për të filluar trajnimin. Indet Oksydatsyonnыe që janë të përfshirë në procesin e sportit, nën ndikimin e alkoolit komponentëve të dëmshme janë shumë të ngjeshur dhe të tensionuar. Për shkak të këtij shteti nuk mund të jenë të përpunuara siç duhet dhe me saktësi.

Lëndimet dhe shtrihen që atletët mund të merrni procesit të trajnimit shërim shumë të ngadalshme, dhe kjo është gjithashtu e qartë ndikimi negativ i alkoolit dhe pijeve alkoolike në trupin e atletëve. Efekti i ilaçeve që atletët të marrë për të shërohen dhe të shërimit, të dobësuar, për shërim të plotë është e gjatë. Si rezultat i kësaj, ju mund të humbni në masë të muskujve dhe qëndrueshmëri, e cila rrit me çdo stërvitje. A keni vënë re se mungojnë tre ose katër trajnim janë duke u bërë më e vështirë për të bërë ushtrime që kanë dukej të kalojnë themelore dhe të njohur?

Alkooli mund të prishin trajtimin e të gjithë njerëzve që admiruar sportive detyruar për t'u ndjekur. Në oreksin e saj të konsumit mund të bredh në masë të madhe ose anasjelltas, prytupytsya. Dhe pastaj, dhe një tjetër ka një ndikim të dëmshëm mbi atletët. Pijeve shumë të topit të gjitha ndjenjat dhe ndjenjat, dhe kontrollin e vetë është e vështirë.

Nëse vidyazykatysya e alkoolit që ju nuk mund të, atëherë harrojmë për konsum të bukur dhe të aftë, shifra lehtësim ose majë në një minimum. Mundohuni të mos pini alkool të paktën të nesërmen, pas një stërvitje intensive. Në nder të festës apo ngjarje të rëndësishme për ju, vini re të cilën ju mund të gjeni alkool ju mund të pirë vodka ose verë të thatë. Në pije, të cilat tani janë të përmbytur në treg, përmban vetëm etanol dhe ngjyra kimike. Komponentët natyrore në përbërjen e alkoolit pak ose aspak. Pra, ne mund të themi se alkooli është dy ose tre herë më shumë të rrezikshme për trupin, duke pasur parasysh përbërja e tij.

Alkooli dhe pijet energjetike veçanërisht e dëmshme që janë të popullarizuara në mesin e të rinjve. Ajo erë kimikate që kurrë nuk do të ndihmojë për të siguruar që ju të ishin muskujt e bukur dhe bel të pakta.