Simptomet e njeriut të lodhjes kronike


Lodhje e vazhdueshme mund të shkaktohet nga luhatjet në hormoneve tiroide. Nëse ata janë më pak se normale (hypothyroidism) ngadalëson metabolizmin, ul norma e zemrës, ka kapsllëk, lëkura bëhet e thatë, dhe flokët - i brishtë, duke rritur peshën. Me hormone rritje (hyperthyroidism) të gjitha proceset në të kundërtën, përshpejtuar, dhe pesha është reduktuar në mënyrë të konsiderueshme. Por në të dyja rastet nuk është një ndjenjë e lodhjes konstante.
Nëse lodhje simptoma të tilla si lëkurë të thatë, nervozizëm, pagjumësi, ndryshim i papritur në peshë, dhimbje të fytit, ciklit shkelje, tolerancës së dobët të ngrohjes apo të ftohtë shoqëruese, duhet të shqyrtohet në endocrinologist dhe një test të gjakut për të hormoneve tiroide. Konsideroni shenjat e të drejtave të lodhjes kronike.


Kjo nuk është vetëm sasia, por edhe cilësia e gjumit, qoftë të përhershme, zgjimi do të jetë e vështirë, por gjatë ditës ju do të ndjehen të zhytur plotësisht.

Numërimin e sa ore keni fjetur për këto shenja. Normë në të gjithë, por për njeriun mesatar të punës do të ketë nevojë në orën 7:00 të gjumit në ditë. Nëse lodhje ende vazhdon, do të përpiqen për të qëndruar deri në mesnatë, dhe mundësisht deri në 23 orë. Së paku gjysmë ore para gjumit, të ndaluar "lojra aktiv": kompjuter, TV, shkëmbim.
Lodhje kronike mund të rezultojë nga një kombinim i disa infeksioneve fshehur apo viruset (cytomegalovirus, herpes, enterovirus, dhe kështu me radhë. D.) Shenjat fjetur në trupin e infeksionit - ethe, gjendje të ethshme, gjëndra limfatike fryrë, dhimbje të vogël të përbashkët. Nevojë për këshilla sëmundje infektive, e cila përcakton analizat e nevojshme.


Anemia dhe simptomat e saj
Kur mungesa e hekurit ul nivelin e hemoglobinës fillon të mungojë oksigjen dhe ushqyesve. Si rezultat i kësaj, ju ndjeni një mungesë të energjisë, apati, shpesh zastudzhuyetesya. Më zhelezodefytsyt - një pasojë e kequshqyerjes. Në anemi flasin jo vetëm dobësi dhe marramendje, por palpitations zemrës, gulçim, zbehje, humbje e oreksit. Konsultohuni me mjekun tuaj.

Abuzimi kronik i imunitetit
Lodhje e vazhdueshme mund të jetë rezultat i dështimit imunitar. Plus lodhje - skuqje të lëkurës, hundës vazhdimisht zihet fryma, marramendje, dhimbje në nyje. Nëse simptomet tuaja, immunologist kontaktoni.


Stresi kronik, të drejtat e depresioni
Stresi i zgjatur eliminua nga ulluk, dhe depresioni - një reagim mbrojtës. Në trupin e ul prodhimin e "hormonit të gëzimit" - serotonin, dopamine dhe endorphins. Nëse lodhje shoqërohet me nervozizëm, slizlyvistyu, prish gjumin dhe oreksit, ankth dhe humbje e interesit në jetë, të jetë i sigurt që të konsultoheni me neurolog apo psikiatër.

Helmimi njeriut
Mesatarisht helmimi me ushqim shkaku dobësi, përveç për disa ditë. Por, metalet e rënda (nikeli, kadmiumi, merkuri, plumbi) excreted gjatë dhe e vështirë nga trupi, që ndikojnë në mëlçisë, veshkave, sistemet kardiovaskulare dhe nervor. Rrezikshme mund të jenë zhiva nga një termometër të thyer, bojë plumbi me bazë, pleh fosfat ose insekticide, dhe të vendosura në mënyrë të paligjshme implantet dentare. Nëse pas kontakt me substanca toksike rritjen e presionit të ishte dhimbje koke muskulor dhe të fortë, përkeqësuar kujtesës, të jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun tuaj dhe toksikolog.