Gjymtyrët mpirje të mpirë, gishtin e dorës së mpirë apo këmbë


Shkakton mpirje

Mpirje - një ndjenjë e cila karakterizohet nga dalja në fusha të caktuara të lëkurës. Shoqëruesit më të shpeshta kanë ndjesi shpimi gjilpërash, mpirje ftohtësinë, djegie dhe tkurrje. Këto simptoma janë kryesisht paraqitur sëmundjet e mëposhtme:

migrenë;
osteokondroza;
disponueshmërinë hernie intervertebral;
qarkullim të dobët në armëve apo këmbët;
diabeti;
janë shenja të mungesës së vitaminave, elementët gjurmë dhe konsumit të tepërt të alkoolit;
ataket e papritura të ishemisë, duke përfshirë edhe një krah ose këmbën ose se pjesë e trupit, dhe mund të gjitha gjymtyrëve;


compression nervore në zona të ngushta, ku ajo është në fushat e dore, bërryl, ijë, kyçin e këmbës, sindromi i tunelit i formuar;
dëme nervore për shkak të deformimit të nyjeve. Ajo artriti rheumatoid dhe sëmundje të tjera;
skleroza e shumefishte;
Disa sëmundje që janë të trashëguara, të cilat janë të ndërlidhura me dëmtim të nervave.


Njerëzit të cilët përballen me periudhave të shkurtra të mpirje, shpesh pyes veten: si mendoni - të konsultoheni me mjekun apo prisni derisa simptomat kalojnë vetë. Në fakt, në qoftë se sulmet e mpirje janë të zakonshme - qasje në një mjek të kërkuara. Sidomos në qoftë se ka, përveç të mpirë dhimbjet, siklet, dobësi ose humbje e ndjesi, dhe, në qoftë se ka mpirje koordinimi i dobët i lëvizjeve. Përveç kësaj, të jetë i sigurt për të vizituar një neurolog në qoftë se ju nuk mund të dallojë ujë të ftohtë nga të nxehtit.

Mpirje (gjymtyrët mpirë)

Mpirje është një ndjenjë shumë e pakëndshme që ndodh pas ngutshme të shkurtër nervore, kur një njeri i marrë një pozicion i vështirë për një kohë. Ndryshimi postures është mpirë për disa minuta. Por në qoftë se ne të ndryshojë sjellje nuk do të ndihmuar të heqin qafe atë ndjenjë dhe kjo ndodh shpesh e mjaftueshme - ajo duhet të merret si një sinjal që ju duhet të kontaktoni mjekun tuaj.
Plogështi

Mpirje mund të tregojë praninë e sëmundjeve të enëve të gjakut (zakonisht në këmbë). Sëmundja mund të shkaktojë inflamacion të rreshtim e brendshme të enëve të gjakut, duke formuar pengesa në arteriet (sëmundje Raynaud-së, atherosclerosis, pash), koagulimit të gjakut. Rezultati mund të jetë një gangrenë e pjesshme e gjymtyrë. Mpirje mund të ndodhë për shkak të lëndimit nervore, të shkaktuara nga sëmundje të tilla si nevropati tuneli, dhimbje të ulët mbrapa, sindromi i tunelit i kyçit të dorës.


Mpirje e duarve - një sëmundje mjaft e zakonshme. Shkaku - compress nervat që furnizojnë nervore mesatare. Ku nuk kryhen trajtimin në kohë të kësaj sëmundje, pasojat e saj mund të jenë shumë negative. Fillimisht, sëmundja manifestohet gishtat mpirë, pastaj duart, krahët, me kalimin e kohës, ajo mund të shkojë në dhimbje që ndodh gjatë natës, atëherë ajo mund të duket në mëngjes. Më pas, dhimbja shfaqet gjatë ditës dhe sidomos të zgjeruara duke ngritur duart lart.

Mpirje mund të jetë për shkak të arsyeve të mëposhtme:


sjellje të pakëndshme, ndërsa ulur dhe të shtrirë. Në situata të tilla, kur ka një mpirje ndjesi shpimi gjilpërash që kalon kur ndryshon sjellje;
nervore hequr në fytyrë të shkaktuara nga problemet kurrizore, si osteokondroza;
për shkak të sindromi i tunelit i kyçit të dorës. Në këtë rast, zakonisht mpirë gishtat e parë, dytë dhe të tretë, pasi nuk është compression, e cila është në dorë, nervore mesatare. Shpesh shkaku i sëmundjes është zbuluar, punën e miun kompjuterik. Gishtat e para zaterpayut tronditen veshët vjen pas kalimit një dhimbje të fortë;

mungesa e vitamines B12 në trup. Kjo vitaminë është e përfshirë në proceset metabolike të fibrave nervore dhe përmbajtjes së tij të ulët në trup duke shkaktuar jo vetëm lodhje dhe dobësi të përgjithshme, por edhe të çon në shkelje të ndjeshmërisë, trazirave zemra ritmin dhe nervozizëm;
Sëmundje Raynaud-së. Manifestuar Sulmet sëmundje e çrregullime të qarkullimit të arterieve, të cilat shpesh shfaqen në këmbët dhe duart. Shfaqjen e sëmundjes mund të shkaktuar nga stresi, faktorët trashëguar (janë avilable në sistemin nervor), intoksikim (alkooli dhe nikotina). Më të ndjeshëm ndaj sëmundjes kalon në hipotermi, sëmundjet e natyrës infektuese, punë jashtë orarit ose ekspozimit të zgjatur të diellit, femrat e reja. Përveç kësaj, në rrezik janë gra të reja, të cilët punojnë me një kompjuter, si dhe pianistë. Sëmundje Raynaud-së nuk është vetëm ndjehet mpirë, por ngrirje të shpejtë dhe të blerjes gishtat kaltërosh në të ftohtë dhe në trazirat. Shumica sëmundje prek gishtërinjtë e dytë, tretë dhe të katërt dhe duart. Nëse ju nuk i japin vëmendjen e duhur për simptoma të tilla nuk trajtohen, sëmundja mund të ndikojë në organe të tjera (mjekër, veshët, hunda). Fillimisht prek duart, dhe më vonë - këmbët;

endarteritis obliterating. Kjo sëmundje përshtatshme për anijet arterial (kryesisht gjymtyrë të ulëta). Për shkak të ngushtimit të rëndësishme të enëve të gjakut, apel thyer të gjakut, i shoqëruar nga mpirje dhe gjymtyrët ftohur. Sëmundje progresive të çon për të përfunduar anijeve mbivendosen, duke shkaktuar një gangrenë;
Nevropati. Kjo sëmundje ndikon nervat. Shkak atë apo dehje metabolike. Simptomet karakteristike në këtë sëmundje janë: kruajtje, ndjesi shpimi gjilpërash, ndjesi djegie në gishtat e akuzuar këmbët dhe duart, dhe pjesët projektimin e këmbë. Shumica e pacientëve të përshkruar ndjenjat e tyre si "woodiness". Takohet manifestimin e dhimbje spontane. Neuropati tipike dhe sëmundjeve të tilla si artriti reumatoid, diabeti, skleroza e shumëfishtë dhe kështu për;

goditje ishemike dhe arterie të ulët vertebrale cerebellar. Shumica mpirje shoqëron këtë sëmundje;
ka raste kur mpirje ndodh hyperventilation, të shoqëruar nga frymëmarrje të shpejtë dhe të cekët në një gjendje ankthi apo frike.

Mpirje dhe simptomat shkaktohen tufa ndryshim nervore apo enët e gjakut, me pozitë të vështirë e trupit, koagulimit të gjakut ose sëmundjet më të rrezikshme të cilat janë përshkruar më sipër. Mpirje po ndryshon funksionet gjymtyrë të ndjeshme, shpesh të shoqëruara nga ndjenjat e dhimbshme dhe pokalыvanyyamy.


Pasojat e mpirje mund të ndryshojnë në mënyrë të konsiderueshme nga çrregullime të koagulimit dhe në gangrenë të gjymtyrëve (të pjesshme). Këto efekte të varet se çfarë ishte shkaku i mpirje. Megjithatë, çfarëdo arsye, nëse ka mpirje shpesh - kjo do të thotë se qarkullimi puna dhe enët e gjakut në gjymtyrë të thyera. Kjo do të thotë se ekziston rreziku i pranisë së sëmundjeve të rrezikshme dhe duhet të shihni një mjek në kohë për të diagnostikuar sëmundjen dhe për të parandaluar zhvillimin e saj.
Mpirje e duarve (duart mpirë)

Arsyeja më e zakonshme pse ka mpirje e duarve, konsiderohet compression pako neurovascular indit lidhor dhe muskujt. Me këtë pako është ekzekutuar ushqyerit dhe innervation e muskujve. Ka shtatë vende ku ju mund të merrni compression. Pas diagnozës, mjeku mund të identifikojnë zonën e prekur dhe për të hequr anije ose nervore compression. Ku mpirje lidhur me mosfunksionim e shpinë, mjeku do të përcaktojë vendin e humbjes dhe e bëri hapa për të eliminuar atë.


Mpirje të gishtave (gishtat e mpirë)

Mpirje të gishtave apo sindromi i tunelit i kyçit të dorës në 1980 nuk u zgjerua dhe pothuajse nuk ka ndodhur. Megjithatë, pas kësaj, filloi të rritet me shpejtësi numri i njerëzve që përdorin kompjuterat. Punën e përditshme me tastierë kompjuteri është një faktor i rëndësishëm rreziku për këtë sindrom. Por jo vetëm njerëzit që kanë të bëjnë në kompjuter janë në rrezik të kësaj sëmundjeje, dhe kjo përfshin marangozë, piktorë, rrobaqepëse, dmth ata njerëz që kanë të bëjnë të njëjtin lloj të lëvizjeve të përditshme të dorës. Në praktikë, sindromi i tunelit i kyçit të dorës ndodh kur, pas stresit, tendons bymehet, duke squeezing nervat përgjegjëse për ndjeshmërinë e palme, mes, tregues dhe gishtit. Nervore dhe tendons të kalojë nëpër të njëjtën kanal mjaft të ngushtë. Kjo compression i ënjtje nervore e pjezë, duke çuar në ndjesi shpimi gjilpërash, mpirje, dhe dhimbje pulsating në lokalyzyruyuscheysya gishtat. Dhimbje dhe simptoma të tjera të sindromës shpesh ndjehet më shumë gjatë natës ose në mëngjes herët. Mungesa e trajtimit të duhur mund të shkaktojë zhdukjen e muskujve përgjegjëse për lëvizjen e gishtit. Si rezultat, një person nuk mund të bëj gishtit tuaj, si dhe shtrydh dorën e tij në një grusht. Një numër i madh i njerëzve në këtë situatë, ne duhet të ndryshojmë profesione. Statistikat tregojnë se gratë janë më të prirur për sindromi i tunelit i kyçit të dorës. Mosha më e zakonshme në të cilën ndodh sëmundja - është 40-60 vjet.

Këmbët mpirje (këmbët mpirë)

Mpirje të këmbëve është një simptomë mjaft e zakonshme në njerëz në moshë pune. Ky manifestim i sëmundjes shkakton një sasi të madhe të shqetësimit dhe ankthit. Në këtë rast, shqetësimi nuk është e pabazuar, si thyer ndjeshmërisë nervore - një shenjë e sëmundjes së rëndë. Sipas statistikave, 90 për qind këmbët onemenyy shkaktuar nga problemet me shpinë, hernie intervertebral, osteokondroza dhe kështu me radhë.

Shpinë është përgjegjës për shumë funksione në trupin tonë. Këmbët normalë të operimit dhe duart - kjo është edhe përgjegjësi e shpinë. Në dhimbje këmbë mund të ndodhë si rezultat i ndryshimeve në shpinë mesit. Frekuenca dhe natyra onemenyy mund të jenë të ndryshme, varësisht nga arsyet pse ato kanë ndodhur.Hernia intervertebral mund të compress rrënjët nervore, duke shkaktuar një vrull refleks i indeve si rezultat, pacientët këmbët mpirë, një ndjenjë të "vatnosty" ka dhimbje, një ndjenjë të "zvarritje" këmbë zgjatur, ulur, lakimi kokë dhe kollë etj të çojë në dhimbje në rritje. Më pak dukuri të osteokondroza kushtëzuar mpirje, ose sëmundjeve të tjera sistematike (p.sh. diabeti).

Osteokondroza është një sëmundje që përparon një kohë të gjatë dhe mund të shoqërohet me manifestime të ndryshme klinike. Për të përcaktuar shkaqet mpirje në këmbë shpesh duhet të bëjë më shumë teste. Për të sqaruar diagnozën X-rrezet e shpinë, por ajo ishte e mesit të tij, e përdorur MRI dhe ultratinguj.


Për të përcaktuar shkakun e mpirje në këmbë shpesh kanë nevojë për metoda të tjera. Për të sqaruar diagnozën duke përdorur MRI, X-ray e shpinë mesit, me ultratinguj.

Zakonisht para se këmbët e mpirë, pacienti ndjen simptomat e sëmundjeve të tjera që lidhen me shpinë, simptomat mund të shfaqen në moshën njëzet dhe të jetë në natyrën e dhimbje kronike mbrapa. Në qoftë se ndihma mjekësore nuk është dhënë, sëmundja vazhdon të përparojë pavarësisht nga fakti se dhimbja eshte me kalimin e kohës, duke lënë pas një ndjenjë e ngurtësi e shpinë, atëherë ka dhimbje të ndryshme në këmbë.


Nëse shkaku mpirje kthehet dhimbje të nervit shiatik, hernie, osteokondroza (në 95% të rasteve), është këshillë shumë e rëndësishme në kohë ekspert që mund të gjeni shkaqet e sëmundjes, dhe të kryejë të gjitha masat për të parandaluar zhvillimin e saj. Klinika jonë është ofruar diagnoza saktësi të sëmundjeve dhe trajtimin e tyre efektiv.

Mpirje të këmbëve (gishtërinjtë shkojnë të mpirë)

Shkakton mpirje në këpucë me majë, ka shumë. Për shembull, të çojë në mpirje të këmbëve mund të jetë shkelje të ndryshme që janë radykulonevryt karakter këmbimit. Gjithashtu, për shkaqe të tilla i takon osteokondroza, i shoqëruar nga një ngushtim i boshllëqeve intervertebral, në shkelje të anijeve, tuberkulozi i shtyllës kurrizore, dhe nganjëherë zhvillimin e kancerit.


Sëmundje onkologjike çon në mpirje të gishtave për shkak të përhapjes së tumorit jashtë ose brenda palcës kurrizore, duke krijuar presion nga ana tjetër shkakton mpirje. Ky proces nuk paraqet asnjë rrezik që njerëzit nuk do të jetë në gjendje të ecin. Megjithatë, në qoftë se mpirje shkaktuar nga zhvillimi i tumoreve në këmbë, rreziku që një person do të zhvillojë shpejt paaftësi - është shumë e lartë.

Nëse mpirje shkaktuar nga osteokondroza - humbja e mundësive mund të shkojë shpejt, dhe të evoluojnë ngadalë - të gjitha varet nga shkalla e dëmtimit të shtyllës kurrizore.


Natyrisht, me këmbët mpirje duhet menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor. Mjeku duhet të bëjë të gjitha ekzaminimet e nevojshme dhe vetëm pas kësaj diagnozës. Pyetni diagnozës vetëm në bazë të ankesave të pacientit - është e pamundur.

Vonesa të apelojë për ekspert - nuk mund, si i njohur zakonisht faktin se trajtimi më parë është nisur, aq më mirë dhe më shpejt do të jetë.

Ankesat e zakonshme të pacientëve me mpirje

u zgjua në mëngjes me një ndjenjë të çuditshme, si diçka mpirë thembra burbuqe. Unë shkova për të punuar, shkoi në darkë mpirë në gjunjë, dhe të dy këmbët. Në mbrëmje shkoi në spital, këtë herë edhe në stomak memec;

mpirje dhe dhimbje vetëm në gishtat anonime;
kishte një sulm të dhimbje të forta. Duke mbrëmje isha këmbën e majtë mpirë nga gju në këmbën e majtë.
Këmbët mpirje nga gjunjët deri në scrotum;
gishtat e mpirë, më së shumti në të djathtë, Pinky dhe unazë dhe në qoftë se ju nuk e vërejnë menjëherë, atëherë pjesa e poshtme e pëllëmbë për dore, të mpirë me forcë, por shpejt shkon dorë në qoftë se shpjegoj. Kjo ndodh vetëm kur fle dhe shpesh kur vendosur në bërryl. Por kohët e fundit ndjeu një ftohtësi në fund të palme dhe ditës;

parë mpirë sipërfaqen e sipërme të gishtit, nuk mbahet për 2 javë në kjo duhet mpirë sipërfaqen e poshtme të gishtit mbi këmbët tjetër;
këmbën e lënduar të drejtë nga mollaqe në këmbë, mpirje të pjesshme. Prerje dhimbje. Dhimbja është përkeqësuar për disa arsye, kur të shkoj;
I mpirë Pinky dhe gishtin unazë në dorën e majtë dhe nuk kalojnë;
menjëherë pas gjumit, në gishtin e madh të këmbës së majtë u shfaq dhe mbahen ende, ndjenja si diçka vidlezhav sistemit, dmth reduktuar ndjeshmëri dhe ndjenja të lehta ndjesi shpimi gjilpërash;
thembra mpirë e këmbëve, por jo të gjithë sipërfaqen, dhe skajet e jashtme afër gishtat;

mpirje e pjesshme e anën e majtë është hip majtë, zgjat përmirësim tre javë neznachytelshnыm;
Unë osteokondroza. Shpesh gjatë natës gishtat mpirë (sidomos mesme dhe unazë);
filloi të rritet pjesë memece e këmbë në këmbën e majtë, gishtat mbi dorën e majtë dhe faqe. Por jo gjithmonë mpirë - Lie kalon, atëherë;
Unë kam qenë i mpirë anën e djathtë të këmbës. Në fillim mendova se ka shërbyer vetëm deri të paktën një ndjenjë ishte e tillë. Nuk ka dhimbje atje, dhe, në përgjithësi, jo jo, vetëm kur kam shpenzuar një dorë në këmbën e tij - një ndjenjë që këmbë brenda sikur të ngrirë;

Weekend mora për herë të parë pjesë në konkurse ku barra kryesore ishte në dorë. Pastaj në ditën e dytë një gishtat mpirë dhe pokalыvayut pak. Ndoshta diku unë presion fund nervore ose perenapryahla;
rreth 2 javë më parë kam pasur një këpucë me majë të mpirë, procesi përparon, tani unë kam të gjitha gishtin e madh të pagojë e tij të djathtë këmbë. Ekziston edhe një milingonat ndjesi ndjesi shpimi gjilpërash, ndonjëherë djegie, ngrirjes, ajo është shpesh një ndjenjë sikur kur prekur këmbët e ngrohtë. Tani thumb filloi të dhemb pak kur preku;

siç ka qenë dy javë filloi në njoftim mpirje të lëkurës në këmbën e majtë në zonën e hip. Mbante në krahun e majtë dhe këmbën e djathtë nuk mund të qetësuar, dallimi është i qartë;
ka pasur dhimbje në gjurin e tij të djathtë (përkulem e dhimbshme) dhe mpirje të lëkurës përreth jashtë gju. Ndjeshmëria nuk është;
rreth një vit më parë u shfaq në liashko mpirje rreth gju. Tani mpirje katërfishuar. Nuk ishte shumë, por dhimbja konstante + dhimbje të mprehtë, kur ecin;
Nja dy javë më parë pas një udhëtim të gjatë me makinë ishte dhe ende nuk është e përhershme mpirje chustvo pesë, e cila shkon në të gjithë këmbët;

ndjesi shpimi gjilpërash ose "duke milingonat", mpirje në gjymtyrë, ndërkohë që këto ndjenja mund të fillojë në mollaqe apo prapa gju dhe do të vazhdojë në këmbë;
Duart mpirë. Në të njëjtën kohë, në shumicën e rasteve të njëjta pavarësisht nga pozita e trupit. Konfiskimet ndodhë gjatë natës zvogëlon krahun ngërç në bërryl, pas 5 minutash është e gjitha;
duart e mpirë, ajo filloi rreth 2 javë më parë, së pari në duart therje ndjehet si në qoftë se "vidlezhala" me një mesatare prej 1 çdo javë, por pastaj ata e kanë bërë të heshtur deri në humbjen e ndjeshmërisë, ajo filloi në natën e djeshme, kam ra në gjumë, në mëngjes dhe pasdite është vazhduar;

thembra pjesshme mpirje (ndjenjë sikur kështu kur shërbeu deri), viçat mpirje dhe kofshët e të dy këmbët, edhe pse ende ecin vetëm ... mpirje pjesët e poshtme të mollaqe, zonën pubike dhe në bazë të penisit.