Mpirje


Shpesh kur një ndjenjë e mpirje kemi përdorur për të thënë "vidlezhav up" ose "dora vidlezhav." Mjaft shpesh pozicion i vështirë gjatë gjumit apo pushim dhe, si rezultat i çrregullimeve të qarkullimit të gjakut, shkakun e këtij fenomeni. Por në qoftë se mpirje është e përhershme dhe shfaqet pa marrë parasysh pozitën e trupit, ajo është mjaft e mundshme që kjo është një simptomë e një sëmundje.

Shkakton mpirjeArsyeja për këtë fenomen mund të ketë probleme shëndetësore:

 • diabeti;

 • osteokondroza;

 • sëmundjet e shtyllës kurrizore (herniation, trauma, spondylosis)

 • Furnizimi cerebrale të gjakut;

 • sëmundjet trashëgimore;

 • sëmundje të përbashkët (arthritis);

 • ngjeshja e mbaresa nervore në bends në terren (ijë, gju, bërryl, dore);

 • sklerozë;

 • ulur aktivitetin e gjëndrës tiroide;

 • alkoolizmi;

 • vitaminë mangësi.


 • Shkaku mpirje në gjymtyrë të ulëta janë shpesh probleme me enët e këmbëve. Këto janë:

 • sëmundje variçe;

 • Sëmundje Raynaud-së;

 • thrombangiitis dhe të tjerët.


 • Simptomet e mpirje


  Mpirje kanë simptoma të ndryshme që janë të vështira për të ngatërruar me diçka. Shpesh kjo ndjenjë lind në një zonë të veçantë të këmbët ose duart. Nëse mpirje gjatë ndjeshmërinë gjumit është restauruar në një kohë të shkurtër pas zgjohen dhe për të rivendosur rrjedhën e gjakut. Por në disa sëmundje mund të jetë rritur karakterin mpirje me kalimin e kohës ndikojnë një pjesë në rritje e gjymtyrë.
  Në mënyrë tipike, simptomat e mpirje përshkruhet si një ndjenjë e milingonave, thumbues, koleksionet dhe të ftohtë në një ose të dyja këmbët. Në disa raste të rënda, humbja e ndjesi në këmbët ose duart mund të shoqërohet me marrje mendsh dhe humbja e vetëdijes.

  Trajtimi Patologjia
  Siç e dini, trajtimi i çdo sëmundje fillon me krijimin e shkaqeve të saj. Pra, në rastin e trajtimit mpirje emërohet mjeku i bazuar në historinë mjekësore. Në trajtimin e kësaj simptomë të sëmundjes mund të lidheni dhe trajtime të tilla si:

 • chiropractic;

 • fizioterapi (mykrotokovыe, ultrazërit, lazer);

 • ushtrime terapeutike.


 • Si një nga komponentët e trajtimit mpirje (nëse ka contraindications) mund të quhet për të lidhur aktivitetin fizik dhe mbështetje. Vrapim, ecje ski, not - të gjithë të kontribuojnë në rigjallërimin e muskujve dhe rrjedhjen e gjakut dhe ndikon në mirëqenien e përgjithshme. Mbajtja e një jetese të shëndetshme ka qenë prej kohësh de rigueur njeriu modern. Nëse ju shpesh bëhen humbje shqetësuar ndjeshmërinë e gjymtyrëve, dhe gjithashtu të rregulluar furnizimin me:


 • Eliminimi alkool, kafe, çaj të fortë.

 • Hani ushqime të pasura me hekur.

 • Përfshijnë në dietën e drithërave.


 • Ju duhet gjithashtu të ndaluar pirjen e duhanit, të bëjë procedurat kalitje dhe douches. Marrja shtesë vitaminë B e nevojshme për të eliminuar këtë ndjenjë.
  Nga ana tjetër, mjekësisë tradicionale edhe jep disa këshilla për trajtimin e mpirje.
  Tretësirë ​​Hudhër:

 • Peeled dhe grimcuar hudhër mbushur 05 litër një të tretën.

 • Vendndodhja është lënë për të mbushur me vodka dhe mbush për dy javë, lëkundje herë pas here.

 • Atëherë ju duhet të marrë këtë ilaç për një muaj me pesë pika tri herë në ditë.


 • Për të përmirësuar qarkullimin e gjakut mund të jenë të përgatitur në vijim rastirku:

 • Muzik tre speca të nxehtë, dy turshi dhe i hedh një gjysmë litër vodka.

 • Lini një javë në një vend të errët.

 • Pastaj tendosje dhe të përdorin për fërkim.


 • Piper tretësirë:

 • Njëqind gram piper të përziera me një litër vaj perimesh.

 • Gomave rreth ngrohjes ulët për gjysmë ore.

 • Aplikoni për masazh dhe fërkim numbed vendos disa herë në ditë.


 • Jargavan Infuzion si një kompresë të ndihmuar të heqin qafe e ndjesive të pakëndshme në dhjetë ditë. Për ta bërë atë:

 • Një gotë me lule jargavan derdh 05 litra vodka.

 • Mbush javë.