Mpirje në trupin e njeriut


Qëndrimi i vështirë duke fjetur apo duke punuar në kompjuter - dhe këtu është e vështirë për të marrë, si këmbë mpirë apo krah. Zakonisht në këto raste është e mjaftueshme për të ndryshuar qëndrimin ose bluaj dhimbje gjymtyrë, ndjeshmëria e trupit rimëkëmbet. Kur mpirje vazhdon për disa minuta, periodikisht paraqitet pa arsye të dukshme ose vazhdimisht të pranishëm, mundësisht perevirytysya. Flisni për pjesët e mpirë të trupit të njerëzve.
Osteokondroza në njerëz
Mpirje, ndjesi shpimi gjilpërash në duart dhe këmbët - shpesh simptomat e osteoarthritis, në të cilat ndryshimet degjenerative në kërc, disqe kurrizore dhe ligaments çojnë në acarim të nervave dhe spazma të enëve të gjakut. Dhimbje koke, marramendje, dhimbje në qafë, armëve dhe nganjëherë mpirje e gjuhës dhe duart janë në osteokondroza qafës së mitrës. Mpirje në këmbë mund të shkaktohet nga një osteokondroza mesit dhe hernia intervertebral disk që suppresses rrënjët nervore. Trajtimi Kompleksi përfshin ilaçe, stërvitje, terapi fizike, masazh, reflexology. Në raste të vështira (p.sh., hernia intervertebral) operacion të jetë e mundur.Sindromi i kyçit të dorës tunel në njerëz
Me zhvillimin e kësaj sëmundjeje të çon në compression të nervore mesatare midis kockat dhe tendons e muskujt dore. Të fillojë së pari në mëngjes për të rriten gishtat memec i njëra anë. Pastaj natën shtuar humbje e ndjesi në të gjitha gishtat përveç gishtit të vogël dhe dhimbje, ndjesi shpimi gjilpërash ose ndjesi djegie. Ndonjëherë siklet të përhapet në të gjithë pëllëmbë për dore ose bërryl. Më vonë mund të reduktuar ndjeshmërinë e gishtave deri në humbje të plotë të ndjenjës së prekje të lehta ose shpim me gjilpërë. Varësisht nga shkalla e dëmtimit nervor ose emërohet nga medikamente ose kirurgji. Mundohuni të mbani të përbashkët prekur, për të shmangur lëvizjet e monoton, dridhje. Në fazat fillestare të sëmundjes ndihmon për të veshin një fashë të veçantë.


Nevropati diabetik në njerëz
Ndjesi shpimi gjilpërash, mpirje, djegie ose dhimbje në çdo pjesë të trupit, veçanërisht këmbët dhe duart, duke ulur ndjeshmërinë për çdo pjesë të trupit - të gjitha këto ndjenja për shkak të dëmtimit nervor, faji është arsyeja pse diabeti. Në një nivel të lartë të sheqerit në gjak ndikon në enët e gjakut, e cila çon në kequshqyerja dhe, rrjedhimisht, funksionin e fibrave nervore. Një tipar karakteristik i sëmundjes - një shkelje e ndjeshmërisë dhimbje si një "golf", "doreza". Mjeku mund të përshkruajë terapi enëve të gjakut zvogëlon mpirje dhe B vitamina që përmirësojnë transmetimin e impulseve përgjatë fibrave nervore dhe për të zvogëluar efektet toksike të glukozës (sheqerit në gjak).


Sindromi Raynaud-së
Në sëmundjet e zemrës është një predispozitë gjenetike, e cila si pasojë e armëve të shpeshta dhe të zgjatur hipotermi dhe këmbët, gishtat kronike trauma, çrregullime endokrine, sëmundjet reumatike (sklerozë sistemike, lupus, artrit reumatoid) rezulton në sulmet mpirje nga disa minuta deri në disa orë. Sulmi fillon me mpirje, ndjesi shpimi gjilpërash në gishtat, gishtat dhe këpucë me majë ftohet, gradualisht fillon të ndryshojë ngjyrën. Së pari, lëkura është e bardhë, më vonë duke e kthyer blu, e kuqe pas sulmit. Gjithmonë njollë simetrike e lëkurës në të dy këmbët, duke sugjeruar fund Angio trofonevroze arterieve të vogla dhe arterioles e gjymtyrë. Për të sqaruar natyrën e plagë kryer testet laboratorike e gjakut, urinës.