Bazat forma të buta kozmetike


Në treg ka shumë forma kozmetike butë, ajo gels, ointments dhe krem. Ata janë bërë të komponentëve të ndryshëm. Substancat të cilat janë përdorur si bazë e butë format kozmetike kanë veti të ndryshme, në mënyrë që ata mund të shkaktojnë disa reaksione alergjike, ndërsa të tjerët të përshtatet vetëm gjobë. Pra, ne e dimë karakteristikat e çdo bazë, në mënyrë që të marr atë që është e drejtë për ju.
Pronat janë të ndarë në bazë hidrofilik, hidrofobik dhe dyfylnыe.
1. Substancat hidrofobik kanë aftësinë për të sprapsin ujë. Këto përfshijnë yndyrna natyrale, karbohidratet.


- Yndyrna. Substancat e përdorura të tilla si sallo kafshëve, baldosa yndyrë, patë yndyrë, yndyrë gjedhit, spermacete, beeswax. Të gjitha këto substanca qëndrueshmëri të butë, namazuyutsya lehtë shkrihet në një temperaturë prej 25-50 gradë, në varësi të llojit të yndyrës. Spermacete - një substancë e cila është marrë nga ftohje yndyrë të kafshëve që rrjedhin nga qese spermatsetnoho në krye të balena spermës. NDRYSHME nga gjëndra të veçanta në bletët. Me përdorimin e yndyrna vegjetale kajsi, badiava, vaj bajame.


- Karbohidratet. Nga karbohidratet përfshijnë vazelinë, parafine, vaj naftalanskoy, dylli minerale, Polypropylene dhe xhel polypropylene. Këto substanca mund të jetë natyrale apo sintetike. Ata janë të ngushtë dhe herë shtuar në një përzierje të yndyrna shtazore për rritjen e densitetit. Përveç kësaj, disa prej tyre kanë aktivitet e tyre. Po vaj naftalanskoy ka një efekt antibacterial dhe efektet anestezion.
- Lidhjeve. Kjo mund të jetë lidhja e substancave të ndryshme, të tilla si vazelinë me lanolinë.

Bazat e tilla të përshtatshme për të thatë, plakjen e lëkurës. Ata thithin substanca yndyrë-shpjegueshëm, por zhytur dobët nga lëkura. Mund të njollë rrobat vijnë off keq dhe të japë siklet. Përveç kësaj, njerëzit me lëkurë me vaj, problemit, ata mund të shkaktojnë bllokimin e gjëndra dhjamor, duke provokuar puçrra fytyre të re.

2. Baza hidrofilik.
Substanca e tilla janë përzier me ujë ose shpërbërë në të. Këto përfshijnë:
- Gels niseshte
- Xhelatinë-glicerinë xhel
- Xhel kolagjenit

- Phytosterols
- Gels polysaccharides microbial
- Ethers celulozës
- Polyэtylenoksydы (PEO)
- Bentonity
- Gels polyvynylpyralydona (PVP)
- Alkool Gels polyvinyl (PVA)

Këto formojnë bazën e bukurisë butë është shumë më i përshtatshëm për t'u përdorur, ata nuk lënë gjurmë në rroba, larë off lehtë, duke i liruar substanca të tretshme. Megjithatë, ata janë të prirur për ndotjen e shpejtë të florës mikrobike mund të delaminate nën temperaturë.
Bazat e tilla të përshtatshme për vaj, kombinim, lëkurë normale. Për lëkurë të thatë janë gjithashtu të përshtatshëm, por disa substanca mund nxjerrjen e ujit nga të lëkurës (p.sh. niseshte).


3. Baza Dyfylnыe
Ky lloj i bazave kozmetike për format e buta më të gjithanshëm, si me mundësinë e shkrirjes atë substancave hidrofilik dhe lipophilic, ata kanë gamë të gjerë të aplikacioneve.
Për fondacioneve të tilla të administruara emulsifiers - substancat që janë "të detyrueshme" bazë komponent.
Lanolinë është marrë nga leshi ujit larë. Ajo mund të jetë ujore dhe anhydrous. Uji ka veti të vogla për të absorbuar ujë, anhydrous - të fortë. Pra, ajo është përdorur si nje emulsifikues. Vetëm të përdorni sapun dhe alkoolet polihidrike.


Të gjitha substancat e mësipërme mund të blihen në disa dyqane apo në kozmetike zayazykaty internet dhe të përgatisë veten.
Për të përgatitur substancat hidrofobik kozmetike forma me bazë duhet të kujtojmë se në këtë formë janë futur substancë shpjegueshëm apo substanca në pezullimin (dmth, undissolved). Teknologji gatim mjaft e lehtë: Përbërësit bazë podtopyte për të vënë në një mortajë apo tas, shtoni gjysmë peshë bazë të përbërësve me kujdes bluaj, shtoni bazë bilancit. Mos harroni, në qoftë se ju doni të shtoni vajra esenciale për të hyrë në ato në më pak se ata nuk janë zhdukur. Kjo formë mund të ruhen në frigorifer për deri në një muaj.

Nëse ju doni të bëni substance hidrofilike formës bazë, mos harroni se ajo duhet të hyjë përbërësit shpjegueshëm. Ata mund të administrohet në solucion ose formë të thatë.

Përgatitja Inxhinieri e formave të tilla të pak më e vështirë nga fakti se disa kohë përgatitjen e gels. Këto substanca mund të administrohen në një përgatitje kozmetike në formë të xhel, ose pas, por në qoftë se ju jeni gatim në bazë xhel, procesi nuk është i ndryshëm nga ai i mëparshmi.
Përgatitja format kozmetike bazë për dyfylnoy proces shumë i mundimshëm, si për të zgjedhur komponentët e duhur emulsifier. Prandaj, duke e bërë forma të tilla në mungesë të përvojës është lënë i mirë për industrinë.

Mos harroni se shumë fondacionet mund të shkaktojnë reaksione alergjike, veçanërisht për trajtimin e substancave të kafshëve. Prandaj, para se të përdorni krem ​​të kalojnë një test të vogël: e vënë atë në anën e pasme e dore dhe të lënë për 20 minuta nëse skuqje nuk është, ju mund të sigurtë përdorni krem.