Rregullat dhe parimet e Phytotherapy themelore


Impiante të trajtimit të - Phytotherapy. Shpesh ajo është e lidhur me trajtimin e mjeteve juridike popullore. Megjithatë, mjekësi bimore - nuk është vetëm përvoja e brezave të healers, por edhe një shkencë e trajtimit me bimë medicinale.
Në mesin e bimëve shumë të fuqishëm dhe helmuese. Ata kanë nevojë për të marrë në doza të vogla me kujdes. Ndërsa edhe duke punuar prapa banakut të farmacive sigurt nëse "farë e keqe", atëherë në mënyrë të sigurtë. Le të përpiqemi të kuptojmë qasjet themelore për zgjedhjen e bimëve medicinale për individ dhe si për të bërë mbledhjen efektive. Për këtë kemi parasysh parimet dhe rregullat e mjekësisë bimore themelore.Për të duhet të bëjë të mbledhur apo të marr për trajtim (parandalimin) çdo fabrikë një, së pari duhet një diagnozë të saktë dhe të dinë se shkeljet e tjera të pranishme në trup, comorbidities.
Që nga çdo person është i ndryshëm, atëherë emërimi i ndonjë përgatitje bimor - të paktën një komponent, multi-pse, farmaci ose të përgatitur veten - të jetë i sigurt për të marrë në konsideratë disa faktorë.

Prania e shtatzënisë, laktacionit
Ka rregulla themelore të mjekësisë bimore në raste të tilla. Ka një listë të bimëve që janë të kundërindikuar në shtatzëni. Dhe ndonjëherë rekomandohet për tarifat shtatzëna, të cilat janë bimë që janë të kundërindikuar në shtatzëni. Parimet janë të thjeshta. Një grua duhet ajo përpiqet çdo bar në një dozë të vogël. Në qoftë se ju përdorni atë për të rehatshme e saj, dhe gratë shtatzëna janë shumë të ndjeshme kur bari i një gruaje trupi merr atë në kënaqësinë e saj, atëherë ju duhet të përdorni atë. Por në siklet të vogël, simptomat e pritjes duhet të ndalet.


Laktacionit gjithashtu pazakontë. Së pari, ka bimë që stimulojnë sekretimin e qumështit të gjirit (të tilla si fara selino e shumë - kopër, trumzë, majdanoz, etj) dhe të pengojnë prodhimin e qumeshtit (për shembull, kone hop, gjethet e sherebelës, etj). Përveç kësaj, fëmija në disa bimë mund të jetë një reaksion alergjik. Në këtë rast, ajo duhet të zëvendësohet nga një tjetër.

Niveli i presionit të gjakut (BP)
Me rritjen e përdorimit të presionit të bimëve, të rritur atë, contraindications, dhe nëse është e nevojshme destinacioni i tyre, me kujdes të madh. Është më mirë për të hyrë në fabrikë asamble me efekt antihipertensive.


Gjendja e traktit gastrointestinal (aciditetit stomak, karakteri i stol)
Rregullat dhe parimet e mjekësisë bimore themelore qëndrojnë në faktin se bimët mund të ngritur dhe ulur aciditetin e stomakut. Prandaj, kjo shifër duhet të merren parasysh. Ka edhe bimë me një efekt astringent dhe laksativ, kështu që ju duhet të dini nëse pacienti ka një tendencë për diarre ose kapsllëk.

Moshë
Fëmijët dhe të moshuarit të reduktuar dozën në varësi të moshës. Mundohuni gjithashtu përjashtojnë bimëve që përmbajnë substanca të fuqishëm.

Prania e alergji të bimëve
Për njerëzit të prirur për alergji, është e nevojshme së pari për të provuar të ngjashme për gratë shtatzëna dhe për çdo bimë. Nëse bimë është dozë e vogël merret nga trupi, ajo mund të përdoret në.

Prania e tumoreve
Ka bimë që mund të nxisin rritjen e tumorit, nëse trupi është. Para së gjithash, adaptogens dhe të tjerët. Kur tumoret janë të kundërindikuar.

Sistemi nervor
Personi prirur për pagjumësi, neuroza, nervozizëm, tarifat bimët shtoni një efekt qetësues, hipnotik dhe duke përjashtuar ato që stimulojnë, nxeh. Prandaj, të qenët i përgjumur, dobësi duhet të përdorni bimët dhe drogë me efekt të kundërt.


Gjinore dhe aktiviteti seksual
Kryesisht në mjekësi tradicionale orientale dhe të dalluar mashkullin dhe bimët femra. Bimët e grave janë përdorur në meshkuj me kujdes të madh dhe një kohë të shkurtër, pasi ato pengojnë potencë. Meshkujt përdorin gratë si bimët mund të jetë, por me kujdes, pasi ato mund të shkaktojnë overstimulation e sistemit nervor.

Përveç kësaj, njerëz të ndryshëm kanë nivele të ndryshme të seksualitetit. Në tarifë të ulët të aktivitetit seksual mund të shtoni bimë stimuluese, ndërsa hyperseksulnosty - qetësues, qetësues (me kujdes!).


Prania e sëmundjeve endokrine
Disa bimë kanë efekte të hormoneve-si. Në mënyrë që të mos dëmtojë njeriun, ky faktor duhet gjithashtu të merren parasysh.
Përveç faktorëve të përmendur më lart, ka disa nuanca disa që duhet të dini.
Shpesh një fabrikë ka lloje të shumta të ndryshme të veprimit, për shkak se ajo është një kompleks i substancave biologjikisht aktive. Ndonjëherë kjo listë përfshin një duzinë apo më shumë efekte. Kjo është arsyeja pse bimeve të japë një efekt të plotë për trupin e njeriut.
Ju gjithashtu duhet të dini që bimët mund të zhvillohet Addictive, kështu që ju duhet për të ndryshuar përbërjen e asamblesë dhe të prishet në trajtimin (nëse gjatë).


Kur hartimin asamble, zgjedhja e bimor domosdoshmërisht të marrë parasysh shkakun dhe mekanizmin e sëmundjes. Nëse, për shembull, sëmundje infektive, pastaj bimët sigurojnë antibacterial, antivirale efekt. Në sëmundjeve autoimune, i emëruar në të gjitha bimët e tjera. Në takim gjithashtu përfshijnë bimët korrur simptoma, të tilla si expectorants - kollë, ethe-uljen - në temperaturë të ngritur, etj

Bimor mjekësi - shkenca dhe arti i kohës shëruese. Bimët - një ilaç, edhe pse me origjinë natyrale. Pra pranuar nga populli "dozë" për të bërë një pjesë të vogël të bimëve në filxhan ujë të valë, dhe zbatimin e parimit të "më e madhe është më e mirë" e papranueshme. Për këtë, ka rregulla dhe parimet e Phytotherapy dhe përdorimit të tyre korrekt të bimëve themelore jep rezultate të shkëlqyera, dhe atë që ju dëshironi.