Rritja e sistemit imunitar tek njerëzit


Imuniteti është një nga pengesat për një numër të sëmundjeve që shkaktohen nga viruset, bakteret, mikrobet, dhe ata mund të dëmtojë ndonjë organ të trupit, dhe trupin si një e tërë, sepse duke rritur sistemin në njerëzit është detyrë zhyznennovazhnoy shkak që forcojnë sistemin imunitar të luajë një rol të madh në jetën e njeriut.
Rritja e sistemit imunitar të njerëzve, ndodh menjëherë pas lindjes, madje edhe duke kaluar nëpër kanalin e lindjes, fëmija grabs nënën goo, e cila është një shumë e baktereve, dhe kjo bën të mundur që fëmija të marrë ymmunyt parë, dhe pastaj, kur qumështin e gjirit, ajo merr qelizat imune me qumësht.


Imuniteti është specifik ose të fituara, dhe jo-specifike, apo kushtetuese, kongjenitale. Imuniteti specifik realizohet përmes sintezës së antitrupave, si dhe formimin e klone ose limfocite, të cilat janë të afta të ndërveprimit me vetëm një antigjen, një trup i huaj për trupin.
Një tipar i imunitetit specifik është yndutsybelnost saj, është shfaqja e antitrupave të rinj, veprimi i një antigjenit të huaj. Dhe një tjetër, tipar i tretë i antitrupave është për të ruajtur kujtimin pas mbledhjes së parë të antigjenit.


Imuniteti jospecifik përfshin faktorët mbrojtës organizëm që të shfaqet pa marrë parasysh nëse ai do të takohet me mikrobe "huaj" që përpiqen të depërtojnë në trup.
Në këtë rast, trupi i lejon këto mikroorganizma jetojnë në gojë, zorrët dhe pjesë të tjera të trupit, të cilat komunikojnë me mjedisin, por në të njëjtën kohë trupi nuk i lejon ata të jetojnë dhe të shumohen në gjak, por vetëm në qoftë se organi të shëndetshme.
Imuniteti lindur ndryshon nga fakti specifike se ai është i lindur, trupin pasi ajo ka lindur, jo të fituara. Dallimi kryesor Imuniteti nonspecific nga specifike është se pas kontaktit fillestar me një trup të huaj, imuniteti nonspecific nuk mund ta ruani kujtesën.

Në procesin e rritjes dhe zhvillimit të fëmijëve, ajo fillon të lënduar sëmundje të ndryshme infektive, këto sëmundje, por më pas trupi i tij prodhon imunitet kundër këtyre baktereve që shkaktuan sëmundjen, dhe më shumë fëmija është i sëmurë si një fëmijë, aq më mirë ai do sistemit imunitar.
Gjatë jetës së një personi mund të humbasë rezistencë përmes zakonet pereutomlyaemosty të dëmshme të tilla si pirja e duhanit, konsumit të alkoolit dhe faktorë të tjerë.

Për të rritur sistemin imunitar dhe të shërohen shëndetin, mos harroni se rrisin sistemin imunitar tek njerëzit ndodh kur jetë të shëndetshme, dhe kjo duhet të lënë zakone të këqija, të bëjë zyrat fizike jashtë, të krijojë gjumë të mirë dhe trupi fillon të shërohen shpejt.

Tiparet kryesore të dobësimit të sistemit imunitar tek njerëzit janë muskujt dhemb, dhimbje koke, dhe pagjumësi. Por nuk është një proces i kundërt, ajo përgjumje, lodhje, dridhura, pafuqi, dobësi. Edhe dobësimi i sistemit mund të jetë plagë në korrik, organet gjenitale, ajo ndikon herpes viruset e njeriut të cilat janë mbaresa ganglia nervore.
Me dobësimin e sistemit të manifestuar në sëmundjet e njeriut dhe komplikime që ndodhin në njerëzit si flokët dhe thonjtë e shurdhër dhe i brishtë, dhe lëkura fillon të zhvishem off, fytyra bëhet ngjyra prej dheu. Njeriu shpesh vuajnë sëmundjet e frymëmarrjes, ai dhimbje në nyje, ai bëhet i ngadaltë dhe indiferent ndaj jetës.

Rritja e sistemit në mjekësi e njeriut është detyra më e rëndësishme, për shkak të faktit se një sistem i shëndoshë imun është në gjendje të shkatërrojë të gjithë patogjene, duke përfshirë edhe qelizat e kancerit.

Është shumë e rëndësishme për përmirësimin e sistemit të njerëzve për të krijuar ushqimin, i cili përfshin vitamina, minerale, aminoacidet, dhe kjo duhet të hani fruta dhe perime, si dhe duke marrë drogë si ekstraktet e hips u rrit, lule Calendula, bimeve dhe likuricias эhynotsey këto droga ymmunomodulyatoamy janë të fuqishme.

Gjithashtu, trupi nevojshme proteinat shtazore, të cilat janë produkte shumë të vlefshme që janë të përfshirë në formimin e imunitetit. Megjithatë, mos harroni se ushqimi që përmban sheqer të rafinuar, mund të dëmtojë trupin dhe dobëson sistemin imunitar, për shkak të faktit që ul sasinë e antitrupave në gjak.
Është e rëndësishme për imunitet të reduktuar të përdorin produkte që përmbajnë elementët gjurmë selen, zink, hekur dhe vitamina E, C, B, A, K dhe të tjerët.
Veçanërisht e rëndësishme të theksohet se rritja në sistemin e njeriut në masë të madhe varet nga selen që ai përmban sasi të vogla të mushkërive, gjakut dhe muskujt pjekje, por më së shumti ajo është e përmbajtura në hikërror, bollgur, arra, ullinj, vaj ulliri , alga deti, kërpudha, hudhra dhe drithëra.

Në rastin kur organi i mungon, selen, njeriu mund të rritet tullac, njerëzit filluan të zhvillojnë pafuqi, vizion shqetësuar, ka dështime në pankreas dhe mëlçisë.

As nuk duhet të peredozovuvaty sasinë e selen, ndërsa një person ka frymë hudhër, gjendja mendore është e paqëndrueshme, thonjtë i brishtë në rritje, të përzier dhe të vjella.
Imuniteti mund të ngrihen me anë të forcim të trupit, por të mësohen me të ftohtë duhet të jetë gradual, jo mbiftohem dhe të fillojnë kalitje me temperaturën e dhomës, dhe pastaj gradualisht të shkojë në një dush të ftohtë.

Rrezet e diellit gjithashtu të rritur imunitetin, për shkak të faktit se ndikimi i diellit në lëkurë, fillon për të prodhuar vitaminën D, e cila rrit imunitetin. Imuniteti është e vështirë për të rritur, dhe për këtë arsye duhet të konsultoheni me një mjek-immunologist.