Kushtet e përdorimit aromamasel në Aromatherapy


Le të flasim në këtë artikull në lidhje me rregullat themelore aromamasel përdorin në Aromatherapy. Fshini me shkronja kapitale të brendshme buzë një pambuku sponzhikom, e cila u rrit vaj aromatike dhe butësisht vazhdën e këtij sponzhikom 50 cm nga hunda. Thith dhe me kujdes të dëgjoni ndjenjat. Ashtu si ai? Pastaj ndjehen të lirë për të përdorur, natyrisht, pas dozimin. Nëse ju nuk e pëlqen atë - nuk e përdorin, për shkak të naftës është e mirë që ju nuk do të sjellë, pa marrë parasysh sa e përshtatshme lista e sëmundjeve është. Trupi në çështje të tilla nuk është e gabuar.


Rregulli i parë
Së pari, të përdorni vaj në një dozë minimale në qoftë se ju shihni një efekt pozitiv, mund të rrisë dozen, por kurrë nuk tejkalojnë maksimumin. Mos përdorni vaj të vazhdueshme për më shumë se 10 ditë.

Rregulli i dytë
Kontaktoni me shumicën e vajrave paholluar në Aromatherapy direkt në lëkurë, për të mos përmendur mukozës, duke shkaktuar një të djegur. Prandaj, gjithmonë përdorni një ndërmjetës substancë që japin vaj në trup pa dëmtuar predha mbrojtëse. Edhe vajrat testimit të kalojnë në një krem ​​(3-5 pika në 1 lugë çaji krem ​​fëmijë), të cilat duhet të vënë në brendësi të parakrah ose bërryl.


Rregulli i tretë
Mënyra më e lehtë në Aromatherapy: Aroma (një anije të veçantë, e cila është mbi rezervuarin e ujit nën të është një burim i ngrohjes - zakonisht "lundrues" qirinj). Në enë të derdh ujë, shtoni vajin e nevojshëm (1-2 pika në normën e 5 katrore. Hapësirë ​​M) dhe ndizet një qiri brenda llambë. Është e rëndësishme për të siguruar që Llamba është overheated (dmth qiri djegia kur nuk ka ujë në tank), dhe mos harroni të lani llambë ftohur aroma me sapun pas çdo përdorimi të përzierjeve aromatike nuk shtrembëruar "gjurmë" të së kaluarës.


Rregulli i katërt
Kjo metodë është përdorur për shije / dezinfektimin e objekteve, si dhe në rastet kur struktura Aromatherapy efekt me kusht, të dizajnuara për të gjithë në dhomë. Për shembull, disa pika vaj pishe dhe dëllinjë (3: 1) Të ketë një efekt të mirë dezinfektues e një epidemi gripi, kështu lehtësimin e tensioneve të panevojshme në familje dhe për të përmirësuar gjendjen shpirtërore. Për Aromatherapy individual aromamedalyon përshtatshëm (një enë të vogël, zakonisht te pajisur me një rrip ose zinxhir të veshur rreth qafës), e cila është derdhur një numër vajra aromatike ose përzierjet e tyre (1-3 pika). Aromamedalyon vajrat e pemë çaji, pisha, dhe, nëse është e mundur, dëllinjë është shumë efektive gjatë epidemisë së gripit. Unë veçanërisht rekomandojmë fëmijët nëse ata kanë alergji për vajra esenciale. Është e mundur për të përzënë një pambuk apo sfungjer për të aplikuar 3-5 pika vaj ose përzierje dhe impaled pin rroba. Aplikoni vaj direkt në rroba nuk është: një shumë, sidomos të errët, errësirë ​​dhe, për më tepër, goditi vajra paholluar në lëkurë mund të shkaktojë djegie. Nëse ju preferoni një më shumë "kontakt të ngushtë" mund të përgatisë dush aromatike, krem ​​pasuruar, shampoos, dush xhel, etj


Pasurimi i kozmetikës
Vajra aromatike në ujë dhe nuk treten, kur shtuar në ujë të formuar një film në sipërfaqe të saj, kështu që ju duhet të përdorni emulsifiers: krem, mjaltë, sode, qumësht yndyror, kripa e detit. Vajra dozim për banjë aroma (rreth 150 litra ujë) të 3-7 pika të vajrave aromë apo përzierjeve, tretur në 1 tbsp emulsifier. Temperatura e ujit nuk duhet të jetë i lartë dhe kohëzgjatja e banjës është rreth 15 minuta.
Pas dush duhet të marrë një dush pa përdorur sapun, ose hequr vajra aromë nga lëkura.


Shampoos dhe dush xhel pasuruar menjëherë para përdorimit, shkalla e 2-4 pika në 1 lugë çaji Bazat (shampo ose xhel), pas kësaj ju mund të përdorni shampo balsam. Si Facials dhe trupin shumë mund (dhe duhet) të shtoni vaj aromatike në shkallën prej 3-5 pika për 1 lugë gjelle Baza (mos u bëni merak nëse një majë pak nga koha fillon, kjo tregon vajra aktivitetit). Krem, tonics pasuruar shkalla e 2-4 pika aromamasel 1 lugë bazë. Ju mund të gatuaj krem ​​"me një gjendje", por ajo duhet të përdoret brenda një jave, ose vajra esenciale të zhduket. Në mënyrë tipike, si baza për këto krem ​​dhe maska ​​fytyrë përdoret vaj avokado, vaj embrion gruri, jojoba, farë rrushi, etj .., janë të dizajnuara për të ofruar vajra esenciale për destinacionin dhe efekt më pozitiv në lëkurë.


Kur ju, për shembull, kanë frikë se mbetjet e naftës transporti mund të kontaminojnë veshje, fëmijët përdorin krem: 4:57 pika për 1 lugë bazë. Më shumë se tre ditë, ose dyqan, ose në mënyrë të konsiderueshme reduktuar efekt terapeutik. Bëni krem ​​medicinale fëmijë bazuar. Për shembull, në përzierje angina mirë tre pika vaj barbarozë dhe dy pika vaj urtë 1 lugë krem fëmija. Vajos para qafë dhe mbrapa mbulon shall leshi në gjysmë ore. Barbarozë naftës në dhimbje në vesh të zbatohet mënyrë të ngjashme: Marka "heranyevыy" fëmijët krem ​​me bazë (4-5 pika e një të rrituri, një fëmijë - 1-2) dhe nanoshu rreth veshit të tij. 2-3 ditë në qoftë se aplikuar krem ​​3-4 herë në ditë, vesh "shtrihet" krejtësisht dhimbje vjen më herët. Zakonisht dhimbje në vesh - kjo është një pasojë, kështu që ju duhet për të trajtuar dhe nasopharynx. Unë rekomandoj duke shtuar pak vaj pishe për fëmijën, i urtë ose kedri - të rritur. Por doza totale - 3-5 pika (të rritur) dhe 1-2 pika (për fëmijët) 1 lugë Baza - duhet të respektohet!


Ju mund të bëni kompozimet tuaja unike (vajra të transportit në bazë), dhe këto kompozime jo vetëm të theksoj individualitetin tuaj, por edhe të ndihmojë të ruajtur ekuilibrin mendor dhe për të përmirësuar shëndetin. Në përgjithësi, përdorimi aromamasel - shkenca nuk është aq e vështirë sa mund të duket në fillim, por ka nevojë për një vëmendje.