Kushtet e stilolaps injeksion insulinë


Vetëm në një insulinë emergjencës mund të administrohet intravenoz ose intramuskulare, ajo është e administruar zakonisht subkutane. Opsion i zbatueshëm për terapi të vazhdueshme insulinë është futja nën lëkurë, edhe pse kjo nuk është fiziologjike. Pacienti duhet gjithmonë të jenë të vetëdijshëm për faktorët që ndikojnë në normën e përthithjes në gjak pas administratës, dhe vëllimi. Unike e insulinës si një mjekim, është se efikasiteti i saj varet nga faktorë të ndryshëm që lidhen me teknikën e administratës, duke përfshirë, për të mos përmendur cilësinë dhe karakteristikat e drogës. Le të shqyrtojë stilolaps me injeksion rregullat insulinë.


Në vend në trup të injektuar insulinë?
Input Vendi luan një rol të rëndësishëm në efektivitetin e insulinës. Kur ju të hyjë nën lëkurën e barkut pranë kërthizë, djathtas, majtas, insulinë zhytur çdo gjë më të shpejtë. Futja e insulinës kofshës shkrin në 25% më pak volum dhe të ngadalshme. Injeksion insulinë është bërë në mollaqe apo supe, prodhon një efekt më të madh se sa futja e kofshës, por ende më pak efektive se sa futja e barkut. Ndryshimi vendin e injektimit një ndikim të rëndësishëm në veprimin e insulinës, veçanërisht në qoftë se ajo është një insulinë veprim të shkurtër. Ne rekomandojmë zonat alternuara për injeksion sipas një skeme të caktuar. Për shembull, të bëjë injeksion në mëngjes në stomak, duke e bërë ditë në shpatull dhe kofshën në mbrëmje, por të gjithë ju mund të bëni injeksione në stomak.


Veprim të shkurtër insulinë, e cila është futur një shiringë-trajtuar, duhet të futet në bark, dhe kofshë apo supe injeksione të insulinës gjatë-vepruar. Për të minimizuar ndryshimet që ndodhin në indin nënlëkuror dhjamor me administratën e zgjatur në një vend, është e rekomandueshme që vazhdimisht ndryshojnë injeksione, duke ruajtur distancën minimale ndërmjet tyre. Ndryshoni nënlëkurës yndyrë ngadalëson thithjen e insulinës, kështu efektivitetin e veprimit të saj reduktohet në masë të madhe, si rezultat, miratimi i mundshëm i një vendimi të gabuar për të rritur dozën e injektimit.


Një faktor tjetër që ndikon në shpejtësinë me të cilën e insulinës është e zhytur, temperatura e trupit është në vendin ku është bërë injeksion. Si temperaturën rrit normën e përthithjes. Për ta bërë këtë, ju mund të marrë një dush të nxehtë apo dush, aplikoni një ngrohje jastëk në vendin e injektimit, vetëm të qëndrojë nën diell. Shkalla e përthithjes mund të rritet për dy herë. Gjithashtu, ka një efekt të kundërt: kur temperatura e lëkurës në vendin e injektimit ngadalëson thithjen pothuajse dyfishuar. Insulinë ftohtë, hiqet vetëm nga frigorifer nuk është e rekomanduar për të hyrë. Më të mirë administruar ilaçe në temperaturë dhome.


Massaging fushat e trupit, i cili bëri injeksion përshpejton absorbimin e drogës nga pothuajse një të tretën. Nëse pasi të keni filluar futjen masazh faqen injeksion, pastaj të shpenzojnë atë vazhdimisht, përndryshe, as nuk filloni atë.

Lidhur me aktivitet fizik në trup, pavarësisht se ku është bërë injeksion dhe ishte lloji i ngarkesës, shkalla e përthithjes të rritet drogës. Është për zonat e trupit, muskujt janë të nënshtruar ndaj stresit, insulinë zhytur më intensive. Prandaj, nivelet e gjakut do të jetë më i lartë nëse sjellja përbëhej nga një injeksion në shumicën e fushave të trupit ose, përndryshe, do të përpiqen të përdorin ato pjesë të trupit që e bëri injeksion.


Me futjen e insulinës duke përdorur shiringë-stilolapsa, të përpiqet të bëjë atë mjaft të thellë. Pacientët të cilët kanë njohuri të veçanta mund të shtypni një insulinë të shkurtër vepruar me shenjat e intramuskular diabetik ketoacidosis, dhe para se të marrë bыstrousvoyaemыe karbohidratet. Një i ngjashëm insulinë gjatë vepruar nuk është e rekomanduar për shkak të efektit të saj të shkurtër hlyukozosnyzhayuscheho. Kur hyjnë cekët nën lëkurë drogës nuk mund të zhytur, duke çuar në shfaqjen e dhimbjes dhe skuqje.


Zgjidhni llojin e shiringë.
Për injeksione përdorin shiringa insulinë të ndryshme, duke përfshirë plastike. Shiringë Standard Madhësia projektuar për dozë të barabartë për një mililitër. Respektuar rregullat e higjienës personale mund të ripërdorimin shiringa plastike insulinë për dy deri në tre ditë. Kusht i mjaftueshëm është e mbyllur kapakun gjilpërë dhe dyqan në këtë formë pa sterilizim. Megjithatë, pas futjes së 04:56 injeksione, bëj injeksione Blunt gjilpërë dhimbshme. Në lidhje me këtë, ajo është e rekomanduar për të insulinës intensive përdorimit terapi shiringa e disponueshme.


Kushtet e injeksione insulinë.
Kaloni një kapak të pastër shishe në të cilat për të ruajtur insulinë. Për këtë qasje me një shtupë pambuku alkoolit. Mos shkundur një enë të vogël me insulinë me veprim të shkurtër. Dhe kur duke përdorur një insulinë konvencionale duhet të shkundur shishe për shpërbërjen e beftë formuar në fund. Konsumojnë drogë nga shishkë, tërheq kumarxhi e shiringë me markën, që tregon dozën e kërkuar, atëherë Pierce kapak gome e shishe dhe le të ajrit në shishkë duke i shtyrë kumarxhi. Ky veprim tjetër nga ana e shiringë i lidhur me fundeve tij shishe deri. Shtyrja e kumarxhi për të shënuar pak më i dozës, dhe të mbajë shiringë në nivelin e syrit. Hyrja më e përshtatshme ndryshon stilolaps shiringë.


Në rekomandimin e një mjeku, në raste të veçanta, përzierjen prodhojnë insulinë me veprim të shkurtër dhe të gjatë duke vepruar insulinë në të njëjtën shiringë. Së pari ju duhet të thirrni një insulinë veprim të shkurtër, dhe pas një insulinës gjatë vepruar.

Në kryerjen injeksione insulinë është e nevojshme që të ketë disa pajisje. Vendi në të cilin injeksion kryhet, për të fshirë me ujë të ngrohtë dhe sapun. Dezinfektimi alkoolit është e nevojshme, alkooli thahet lëkurën. Nëse ju ende vendosi të përdorë alkool, prisni derisa avullimit të tij nga lëkura.