Dëme nervore dhe sistemit nervor


Me nerva ne ndjehemi shije dhe erë, e shohin botën, ne mund të bëjmë lëvizje të ndryshme. Po atje merrem me çikërrima: puna e të gjitha organeve tona kontrolluar nga sistemi nervor, i udhëhequr nga kompjuteri qendror "- trurit. Informacioni i tij kryesor "përfaqësues" sortyruyuschyy përpara se të dërgohet në pjesë të ndryshme të trupit - palcës kurrizore. Prej tij larg nerva, të cilat japin informacion mbi recetë. Dëme nervore dhe sistemit nervor është dy tema relevante për sot. Me nervat mund të ndodhë probleme të ndryshme.


Çdo sëmundje e lidhur me lëndime nervore, gjuha mjekësore quhet "nevropati." Mënyra më e zakonshme dëmtojë nervore - mekanike. Kjo është struktura më strikte të ndryshme (zakonisht kockave ose kërc) clamped mes një nervore - dhe kjo probleme duket, i quajtur nga populli "pirg". Në fazën fillestare "hequr në fytyrë" nervore sinjalizon fatkeqësinë e tij të butë dhe unobtrusively. Pjesa Tu e trupit, ndjeshmëri e cila korrespondon nervore hequr në fytyrë mund të bëhen të heshtur, të ndjehen një ndjesi shpimi gjilpërash lehtë. Nëse clamped nervore në shpinë kraharorit apo qafës së mitrës, siklet mund të ndihet në teh shpatull, krah, mbrapa. Nëse shpinë të ulët, ajo mund të bëhet këmbën heshtur dhe legenit.


Në qoftë se koha nuk ka marrë trajtim siklet mund të rritet në një dhimbje. Për më tepër, nuk është zakonisht e papritur, rotacioni për të ardhur keq kreu, anim të pasaktë - dhe dhimbje "prostrilyuye" pivtila. Për të kuptuar natyrën e shqetësimit (mpirje, ndjesi shpimi gjilpërash dhe t. E.) duhet të konsultoheni me një mjek apo neurolog neurolog. Nervat në trupin e njeriut janë sistem kompleks. Nervore ngjan telave kabllor. Ai përbëhet nga tufa e axons qelizave të specializuara "të veshura -". Perynevryem " Në axons paralele në "kabllot" shkoni enët e gjakut dhe përfshirjen yndyrë. E gjithë struktura është e mbuluar nga një këllëf të përbashkët, të quajtur "эpynervyy." Nervat shkojnë nga padukshme për receptorët zhveshur sy "shkrihen" me njëri-tjetrin në nerva trashë, duke arritur në të palcës kurrizore - kabllor globale bioelectrical.


Nëse ju të çojë një mënyrë jetese ulur, ju keni nevojë për çdo 30-40 minuta prishet në punë dhe lëvizje. Ajo është mjaft e thjeshtë për të ngrohtë deri joints. Qëndroni pak kokën jo të mprehtë roll, tilting atë në drejtime të ndryshme. Dërgo për të punuar nyjeve të dorës: përkulem dhe shpjegoj bërryla tuaj, të bëjë disa lëvizje rrethore supet - përpara e parë, pastaj prapa. Mash dore sistemi nervor: të lëvizur duart lart e poshtë, njëra anë në tjetrën, rrotullohen furçë. Bëni disa bust i zoti majtë dhe të djathtë, pastaj disa legen rrethore lëvizje; pastaj bëj dhe shpjegoj kthehet gju, dhe pastaj të bëjë lëvizje rrethore këmbët. Mos harroni se këto ushtrime për shkak të dhimbjes nuk duhet të bëjë. Në këtë rast, ju keni asnjë problem për të dhënë një peshë të lartë në muskujt. Qëllimi i ushtrimit - për të dhënë nyje një punë pak për trupin vazhdoi të funksionojë normalisht. Mos hezitoni të vijnë me një problem "të vogël", - meriton vëmendje dhe trajtim. Të përcaktuar shkakun e sistemit nervor dhimbje ose mpirje dhe diagnozë të saktë është e mundur vetëm pas shqyrtimit foto klinike dhe procedurat komplekse diagnostike. Ato zakonisht përfshijnë ultratinguj (US), electromyography (EMG) dhe rezonancë magnetike (MRI).


Për sa kohë që ju të kalojë provimin, i kushtoj vëmendje të plotë për parandalimin e dëmtimit të mëtejshëm nervore. Mënyra më e mirë për të rivendosur gjendjen normale të shpinë dhe gjymtyrë - është ushtrimi i rregullt. Një "por": ato janë në çdo rast nuk mund të bëhet në mënyrë të pavarur nëpër dhimbje. Por nëse nervore juaj plagosur aktualisht më kujton vetëm mpirje mund të vendosen për stërvitje të butë dhe të thjeshtë. Parandalimi zhurma sistemin nervor ka asnjë të keqe - nëse shtrihen ushtrime për shpinë dhe rritjen e qarkullimit të nyjeve dhe muskujt bërë pa dhimbje. Nëse dhimbja ende të lidhur dhe i mbytur compression nervore dhe përmes zemërimit, kjo është koha për të zhvilluar një strategji më serioze e trajtimit dhe vetëm me ndihmën e një mjeku. Dhe kanë për të thirrur një mjek në shtëpi, si një pacient me një sulm akut i dhimbjes është e nevojshme për të siguruar pjesën tjetër shtrat. Në çdo rast tregojnë ngrohjes e thatë: ne duhet të përfundojë zonën e prekur në batanije leshi apo shall. Sa për ointments ngrohjes aplikimit dhe gels, kur zhurma nerv ata mund të ndihmojë dhe dëm. Kjo varet nga arsyet pse nervore plagosur.


Për shembull, në qoftë se kalimi ishte për shkak të një disk hequr në fytyrë apo hernie diskale, ngrohjes mund të rrisë vetëm inflamacion nervore. Nëse ka struktura zhvendosjes kurrizor nuk e bëjnë, atëherë ngrohja mund të lehtësojë vuajtjet. Pra përhapur mbi rezervat ngrohjen pa u konsultuar me një mjek të vërtetë të rrezikshme. Kur zhurma nervore mund të justifikohet dhe rekomandoi ointments dhimbje dhe gels. Gjithashtu, nëse ngulfatja ka ndodhur për shkak të osteoarthritis, mjeku juaj do të më shumë gjasa të përshkruajnë chondroprotectors. Ajo ilaçe që trajtojnë nerva hequr në fytyrë të shkaktojë dhe të ndihmojë të shërohen strukturën e diskut intervertebral. Përveç kësaj, është e mundur dhimbje brenda në formën e pilula ose injeksione. Por përsëri unë përsëris: trajtoj nerva të dëmtuara nën mbikëqyrje mjekësore, si pa mbështetje kompetente mjekësore nervat hequr në fytyrë mund të çojë në rezultate katastrofike.