Rregullat e shëndetit gjatë vjeshtës


Le të flasim për rregullat e shëndetit gjatë vjeshtës.
Lani duart tuaja!
Lani duart shpesh gjatë epidemisë së gripit. - Mikrobet jetojnë në duart tona për disa orë. Një "goditje" e tyre me një shtrëngim duarsh mund të, në transportin publik, rubinet përgjimi tualet në punë, etj Kur nuk ka sapun dhe ujë, përdorni një napkins antibacterial sanitare. Gjithashtu ju lutem të krijuar rregull shëndetësore - të mos prekni fytyrën e saj, ajo ishte aq shpesh viruse të hyjë në trup. Uji ndihmon trupin larë, duke hequr substancave të dëmshme nga ajo. Kështu, zgjerimi i një regjimi të pijshëm ndihmon në mbrojtjen nga viruset. Një i rritur duhet të konsumojnë të paktën 2 litra lëng në ditë.Shko në banjë ose sauna
Besohet se ndikimi i avullit të ngrohtë rezulton fatale për viruse. Pra, tifozët sauna apo dush, dhoma me avull rregullisht vizitojnë, sëmuren më shpesh.

Lean në vitamina vjeshtë
Limon, Kastrati, lakër, mandarina, grapefruits - të gjitha ushqime që përmbajnë vitaminë C, duhet të marrë një rol udhëheqës në dietën tuaj gjatë epidemisë. Fakti që acidi Askorbik redukton infeksion yyazytsirnist dhe për të forcuar sistemin imunitar.

Mos harroni kos

Kos kontribuojë në normalizimin e microflora zorrëve, i cili nga ana e tij është një mbrojtje të fuqishme kundër viruseve dhe baktereve. Por është më mirë për të përdorur kos natyral me jetën ulët afat (10 ditë).

Heqin dorë nga pirja e duhanit
Pirja e duhanit rrit rrezikun e ftohjet. Dhe jo vetëm aktiv, por edhe pasiv. Pra, edhe në qoftë se ju nuk më pëlqen podymity, por gjithmonë në kompani janë tifozët e duhanit, shëndetin tuaj në rrezik. Nëse ju obdыmyly, pije hundën me ujë të ngrohtë, pak i kripur.


Nëse bien pectoris
Të gjithë ne e dimë vetë se ç'po një dhimbje të fytit. Fortë dhimbje të fytit, paaftësia për gëlltitje dhe të folur të lartë, efekte të mëdha negative temperaturën e trupit. Megjithatë, jo të gjithë e di se si ta trajtoj këtë sulm. Konsideroni pyetje të shpeshta që lindin në trajtimin e fyt strep. Shpesh ne hedh poshtë pije, duke argumentuar se e gjithë kjo me kujdes, gjatë lagësht! Dhe pse 10 herë në ditë për të drejtuar një dush me një gotë të ngrohtë infuzion, kujdes para-nxehtë e sherebelës, në qoftë se ka një sprays madhe dhe lozenges - thjesht dhe me efikasitet. Çfarë një mashtrim! Dhe kjo nuk është se sprays dhe lozenges "nuk punon". Ata punojnë. Por përfitimet nuk mund të nënvlerësohet pije!


Shpëlarje - masë efektive dhe të nevojshme për të luftuar pectoris, jo pa arsye se edhe jonë e madhe-gjyshja brewed urtë apo Calendula për këtë qëllim. Shpëlarje - procesin e konsumojnë (kërkon të krijoj barin ose holluar zgjidhje dhe ngrohjes atë), kështu që rrallë kryhen jashtë shtëpisë. Megjithatë, përfitimet e saj mbivlerësohet. Shpëlarje dhe t'i shtyer ndihmon për të hequr mikrobet dhe produktet e tyre metabolike, qelb dhe mukusit nga bajamet përflakur, parandalimin e përhapjes së inflamacionit. Përveç zgjidhje të ngrohtë të zbutur fytin dhe të reduktuar hidhërim. Për pije, ju mund të përdorni infuzion të urtë ose kumak, Furacilinum ose eukalipt, etj


Si për pije?
Kështu, procesi shpëlarje është koha që ha, sepse çdo orë është e rekomanduar për të kryer procedurën dhe kështu çdo herë Fresh ngrohtë (37-39 gradë Celsius) zgjidhje për të paktën 5 minuta. Por ia vlen, sepse statistikat me 70% të baktereve të vrarë! Një këshillë të vogël - nuk hanë apo pijnë për 15-20 minuta pas shpëlarje. Ky rezultat përforcon përmbajtje dhe promovon shërim.

Ju duhet vetëm për pije?
Në thelb ju mund të bëni vetëm shpëlarje. Por nganjëherë kjo nuk është (ka pasur për të dalë në klinikë, për shembull), që ishte atëherë dhe të vijnë në sprays ndihmës. Ato kanë efekt antimikrobik dhe analgjezik, në mënyrë efektive të ujitur bajame përflakur, duke reduktuar dhimbje dhe ënjtje. Ne mund të themi se sprays përforcojnë dhe rrisin shpëlarje terapeutik efekt.