Kushtet e jetese të shëndetshme


Për të parandaluar dëmtimin dhe lëndimet e muskujve, ju keni nevojë për të mbajtur një gjendje të shëndetshme të trupit. Pa marrë parasysh atë që ju bëni, se jeta makinës, dhe si dua e sporteve, ju duhet të mësoni të qëndroj për veten e tij. Next janë disa rregulla të thjeshta që do t'ju mësojë për të reduktuar stresin, për të shmangur dëmtimin e muskujve dhe për të qenë gjithmonë në formë. Analizuar ato shkulje në jetën tuaj dhe të bëjë si ju mund. Jetojnë një jetë të shëndetshme! Ne do të ju tregojë për rregullat themelore të një jetese të shëndetshme.


Trupi i njeriut - është një organ kompleks dhe inteligjente. Ajo është e aftë të vetë-shëruese. Ajo mund të na paralajmërojnë për atë që ata kanë nevojë. Ndonjëherë ajo e bën këtë duke dhimbje, lodhje, temperaturë të ftohtë, dhimbje koke ose mosfunksionim. Qëllimi i gjithë kësaj - na tregoni se sfida për të bërë diçka para se të keq. Dobia e këtyre sinjaleve zvogëlon mosgatishmërinë tonë për të paguar për to. Shpesh fëmijët vazhdojnë të luajnë pavarësisht dhimbjes. Pra nuk kemi, kur ne ishim të rinj. Shumë prej nesh tani, ndjenja të sëmurë, të vazhdojë të punojë me shpresë se së shpejti do të kalojë. Por me moshën e ndryshimit të organizmit. Është e lehtë për të marrë dëme dhe të shëroj vështirë. Në moshën e rritur veçanërisht e rëndësishme që të dëgjoni me trupin tuaj.


Të kujdeset për veten dhe shëndetin tuaj, të dëgjoni sinjalet e trupit. Nëse jeni të lodhur, largohet nga puna. Në qoftë se ju kap një kullojnë hundët ose mendoni se ju keni fillon një sëmundje e rrugëve të frymëmarrjes, të marrë masat e nevojshme. Nëse lënduar muskujt këmbë pas punës dje, pak shtrirje e tyre dhe ata le të pushoni, edhe në qoftë se keni ndërmend të punojnë shumë sot. Nëse ju ndjeni dhimbje në kyçin e këmbës, nuk do të kandidojë në distancë të gjatë. Hold nga disa ditë deri sa muskujt nuk rivendosur formën. Të punuar me trupin tuaj, të ndihmuar atë, nuk e luftojnë atë. Le trupi relaksoheni kur ajo dëshiron atë. Ky rregull i thjeshtë do të parandaluar dëmtimin. Mbani një mënyrë jetese që ju sjell kënaqësi. Atëherë trupi juaj do t'ju lejojë të jetë aktiv për një kohë të gjatë.


Kur të angazhohen në ndonjë sport muskujt duhet të jetë e butë dhe fleksibile për të kryer lëvizjet e nevojshme. Çdokush që ka angazhuar ndonjëherë në sportet e di se sa e lehtë është për të dëmtuar të përbashkët, në qoftë se nuk e bëni stërvitje. Çdo balerin e di se një kërcim i mirë nuk mund të kryhet pa e parë përgatitjen muskujt këmbë. Me moshën, muskujt tanë të bëhen më pak të butë dhe elastike. Ata janë ulur dhe të ngurtë, e cila ndikon negativisht joints, mungesa e ngrohja deri para se të trajnimit lë muskujt dhe nyje të prekshme të lëndimeve. Ide e madhe - të shkojnë përpara ushtrimit. Shtuar në këtë është i shtrirë, dhe pastaj trupi gati për aktivitetin. Në këtë rast, qëllimi i procedurës nuk është për të zgjas muskujt dhe për të dërguar ato në qarkullimin e gjakut.


Mbajeni këtë rregull në mendje: do të shkojnë dhe të ngrohtë deri para se të ushtrimit. Nëse keni ngritur stërvitje, të përgatiten për këtë dhe trupin tuaj. Mënyra më e lehtë për të lënduar veten në sport - të bëni ushtrimet e gabuar. Çfarë sport ju admirojnë, të kërkojë këshilla nga profesionistë. Shkoni në palestër ose lexuar literaturë përkatëse. Ju duhet të përdorni muskujt e tyre siç duhet. Pagesë haraçi është e shkëlqyer: të arrini në sportin e asaj që nuk ëndërruar edhe të.


Këshilla Simple nga ekspertët palestër është që të rriturit duhet të kryejnë ushtrime çdo 30 minuta. Dhe për të bërë atë çdo ditë. Pyetja është se si të arrihet kjo. Këtu janë disa sugjerime.Pryparkovыvayte makinë më tej se është e nevojshme për të ecur.
Nëse ka një zgjedhje në mes të një ashensor dhe shkallët, zgjidhni të fundit.
Duke punuar në kompjuter, bëni pushime të shpeshta dhe të ligët përpara për të zgjas muskujt mbrapa dhe këmbët.
Shtrihet muskujt e qafës, ndërsa hipur në një tren apo makinë.

A shtrihen muskujt, ndërsa ju dush.
Ndërsa ju drag në raft librash, ajo mund të jetë e dobishme që shtrihen.
Kur ju të qëndrojë dhe çfarë të presin, transferimin peshë trupin tuaj nga një këmbë në një tjetër.
Balancimin në një këmbë, kur vënë në pantallona apo çorape.
Të zgjas krahët dhe mbështet të përpiqen për të kryer qese në dorë, jo supe.
Gjithmonë kontrolloni për të parë se qëndrimi juaj ishte e drejtë.
Ngritja në dysheme, të jetë i sigurt për të përdorur këmbët - mbledhje. Kjo do të ndihmojë të zhvillojnë muskujt e këmbëve dhe shpinës.

Relakson trupin tuaj. Filloni me muskujt e fytyrës, dhe pastaj gradualisht opuskaytes poshtë. Ju do të jetë i habitur se sa muskujt e trupit tuaj të tensionuar dhe kjo është e mirë për t'u çlodhur ato.Vëzhgoni se si fëmija është duke fjetur; të gjithë muskujt e trupit për të ndihmuar të marrë frymë. Ju mund të marr frymë të njëjtë kur nuk është duke fjetur.Për starters relaksohuni. Uluni ose qëndrojnë në mënyrë që ajo mund të jetë i përshtatshëm. Relax supet tuaja, gjoks dhe stomak.
Tani të marrë frymë ngadalshëm dhe le barkun e mbushur me ajër. Frymë ngadalë dhe në mënyrë të barabartë si ju mund. Nëse ju mendoni se muskujt tuaj të barkut, gjoks dhe supet e tensionuar, do të përpiqen për t'u çlodhur.

Tani të marrë frymë thellë. Fillimisht stomak i mbushur me ajër, dhe pastaj gjoks. Në qoftë se trupi juaj është i relaksuar plotësisht, ju mendoni se është e fryrë me ajër.
Nxjerr. Ju do të vini re se ajri i parë nga gjoks dhe pastaj të barkut.
Mundohuni të vazhdojë të marrë frymë në këtë mënyrë. Qetësohuni. Nëse ju mendoni se zadyhayetesya, të ndaluar dhe për të vazhduar pas një kohë.Gjumi është shumë i rëndësishëm. Le trupin tuaj të relaksoheni. Për më tepër, në mes workouts duhet t'i nënshtrohen 24-36 orë. Me moshë, është e pamundur për të trajnuar çdo ditë. Rehat me trupin tuaj off. Askush nuk dëshiron të pranojë këtë, por të gjithë janë plagosur herë pas here. Me moshën, restauruar duke u bërë më e vështirë dhe më e vështirë. Kështu që ju duhet për t'i dhënë kohë trupit.