Shtrat i duhur mbajë shëndetin e njeriut


Gjumi - një faktor i domosdoshëm në jetën e të gjithëve. Ai rikthen forcë, lodhje, dhe shëndetin e duhur krevat të mbajtur të gjitha moshave. Cilësia varet nga cilësia e regjim shtrati dhe duke siguruar gjumë të fortë dhe të shëndetshme. Prandaj, zgjedhja e saktë e jo më pak të varura në shëndetin e njeriut.
Gamë të gjerë të mobiljeve prezantoi sot, dhe kjo është e komplikuar zgjedhjen e saj. Jo gjithmonë opsione mjaft të shtrenjta të siguruar gjumë të mirë, si shtrat më shumë komoditet përcaktuar dyshek. Dyshek drejtë mundëson shpinë të mbetet banesë, madje edhe kur shtrirë në anën. Një alternativë më të mirë do të jetë dyshek ortopedik - kjo është e kuptueshme. Kjo nuk është shumë e vështirë dhe jo shumë të butë dhe të përkryer mbështet shpinë.Ka dy lloje të dyshekët, pranverë dhe springless respektivisht. Pranvera ana kanë dy varieteteve.
1. burimet e pavarura - baza e këtij dyshek përbëhet nga burime të pavarura, si çdo të vendosura në një mbulesë të veçantë pëlhurë. Kjo ju lejon për të ndikuar në çdo pjesë të trupit si sipërfaqe compression të dyshek, duke krijuar efektin ortopedike.
2. Burimet gërshetim i vazhdueshëm - ky opsion është më pak e shtrenjtë dhe më e përhapur ka karakteristikë të veçantë nuk është.
Ekscipientëve preferuar për pranverë dyshekë janë të kokosit dhe latex.

Bespruzhynыe dyshekët janë një mykroyascheek numër të madh, baza e një shkumë latex, kjo ju mundëson për të krijuar efektin ortopedike. Këto dyshekë kanë prona hypoallergenic janë të ventiluar mirë.

Dyshek tapiceri duhet të jetë bërë nga materiale natyrore, dhe më mirë në qoftë se tapiceri do të jetë ndryshe nga të dy anët, dmth për verë dhe përdorim të dimrit.
Por arsyeja më e mirë është konsideruar të jetë një kornizë druri ose metali me slats druri pranverës - slats. Slats kanë efekt ortopedik, pasi efekti i pjesëve të ndryshme të trupit varem pabarabartë, e cila siguron pozicionin e saktë të e drejt shpinë. Përveç kësaj, ky dizajn zvogëlon ngarkesën në dyshek shtrat, e cila e rrit jetën e saj. Sipas specialistëve për një gjumë të mirë shtrat të vetëm të mbajtur shëndetin e duhur të çdo moshe, në qoftë se ajo është që të ketë të paktën 15 copa të blades.

Asnjë rëndësia e vogël është materiali nga i cili e bëri slats. Në mënyrë tipike, modele me kosto të ulët të përdorura shtrat thupër. Dru të tjera në përpunimin kanë më shumë fleksibilitet dhe për këtë arsye më të fundit.

Gjithashtu mos mosrespektimi lartësinë e krevatit ajo duhet të jetë 40-45 cm dyshek duhet të jetë të paktën 20 cm më shumë se rritja e njeriut. Zgjedhja të jetë i gatshëm opsione: krevat plus dyshek. Përndryshe, ju mund të bëni një gabim me madhësinë apo dyshek nuk do të përshtaten në bazë të shtratit.

Më të mirë të drejtuar nga shtrati bërë nga druri, ekologjikisht dhe për të sjellë një pjesë të natyrës në shtëpinë tuaj dhe për të përmirësuar cilësinë e ajrit.
Ndonjëherë mundësia për të pritur një krevat shtëpi të plotë, sidomos për dy nuk është e mundur. Dhe vazhdimisht bie në gjumë në divan nuk sigurojnë gjumë normale. Kush fle në mobilje të tilla, shpesh ankohen për lodhje, si dhe nuk kanë siguruar pjesën tjetër të duhur. Mënyrë për të dalë nga kjo situatë mund të jetë shtrat inflatable.

Modelet aktuale të shtretër inflatable janë të rehatshme dhe të thjeshtë, sistemi i posaçëm mbështetje do të sigurojë gjumë të shëndetshëm. Zgjedhja shtretër sipërfaqe kadifeje "kapur" fletët nuk kanë gjithë natën.