Shkakton përdhes në njerëzit


Përdhes është i njohur në botë sa ekziston njerëzimi. Për një kohë të gjatë ajo ishte quajtur sëmundja e mbretërve dhe gjenive. Pasi që vuajnë nga përdhes Leonardo da Vinci Nostradamus, Njutoni, Ajnshtajni, Darvini, Beethoven, Peter I, faraonëve egjiptianë. Por në ditët e sotme sëmundje "shkoi për popullin", që ndikojnë jo vetëm të famshëm. Cilat janë shkaqet e përdhes sëmundje te njerëzit?
Pavarësisht nga "miqësi" me zyrtarë të lartë në emër të sëmundjes nuk është mbretërore. Përkthyer nga përdhes sëmundje greke do të thotë "këmbë të bllokuar në." Përkufizimi shumë e thjeshtë, por të sakta - pacientët me përdhes gjatë sulmit të vërtetë ndjehet si një të bllokuar: dhimbje të tmerrshme dënimi i tij, zakonisht në këmbë - ose më mirë, një gisht. Në një nga pikturat e Leonardo Da Vinci përshkruan gisht mbuluar me zjarr. Pra, artisti pa sëmundje. Në përdhes sëmundje është një tjetër emër - sëmundje "jetese". Është vënë re se përdhes është bankar në ata që e duan për të ngrënë dhe të pirë. Dhe në qoftë se ju pini - atë rregullisht, dhe në qoftë se kafshimit - ajo tërësisht: mish, sallam, i këndshëm, i tymosur. Ndoshta për shkak se shumica e pacientëve - meshkujt. Pavarësisht nga fakti se gratë vuajnë nga sëmundje përdhes shumë më pak se burrat, ato nuk janë krejtësisht të imunizuar ndaj saj (në qoftë se kjo ndodh, ajo është zakonisht pas menopauzës). Pas të gjitha, përveç dashurisë së proteinave dhe alkoolit sëmundje provokojnë stresin, dietë të varfër, trashje. Shpesh, përdhes shkon dorë për dore me diabet dhe hipertension.Më parë, sëmundja kryesisht sulmuar ata mbi dyzet, është podahrykom mund të bëhet tridhjetë. Në mesin e pacientëve me një shumë të "jakë të bardhë" - drejtorët, menaxherët se individë të suksesshëm që nga pushtimi shpesh për takime të biznesit, pa probleme rrjedhin në festën harlisur. Fakt interesant: gjatë luftës, kur njerëzit ishin të uritur ose ngrënë ushqime të thjeshta, përdhes pothuajse u zhduk. Por nëse standardet e jetesës u ngrit dhe tavolinat ishin sëmundje shijshëm intensifikuar përsëri. Megjithatë, sëmundja e kohëve të fundit tradhëtuar veten duke sulmuar jo vetëm yndyrë dhe të pasur. Kështu, në mesin e pacientëve me shumë shoferët gjata. Në fluturim ata zakonisht hanë supë nga një qese, suxhuk, ushqim të konservuar, si një mënyrë për të marrë sallatë ose supë shtëpi problematike. Përdhes shpesh vuajnë dhe gjuetarët që preferojnë mish apo ndonjë ushqim tjetër.


Shkaku i Sëmundjet në çrregullime metabolike të njeriut. Përdhes ndodh në njerëzit me të vazhdueshme nivelet në rritje të acidit urinës në gjak. Tejkalimi i këtij acidi depozitohen në inde të ndryshme, veçanërisht në nyje, duke shkaktuar inflamacion, dhe si gjilpërë hyn në thellësi nyjet apo indet e tjera. Megjithatë, besohet se nivelet e larta të acidit urik stimulon aktivitetin mendor, e cila është arsyeja pse aq shumë geniuses në mesin e pacientëve. Pajtohem se çmimi i paguar për sqarim të tillë është shumë e madhe. Sepse përdhes ndikon jo vetëm nyje - e kristaleve të depozituara në veshka, duke shkaktuar formimin guri dhe për të rritur të ashtuquajturën presion veshkave. Kjo, nga ana tjetër, ndikon zemrës dhe enëve të gjakut, duke rritur rrezikun e sëmundjeve koronare të zemrës. Ajo rezulton se përdhes, "këmbë deri" në nyje, mërzitur tërë trupin dhe ndikon negativisht në funksionin e organeve të brendshme. Më të prekur është pjesë e përparme, të paktën - gju, kyçin e këmbës dhe duart. Sëmundja sneaks deri në heshtje, zakonisht gjatë natës. Gjumi zgjohet nga akute, e padurueshme, dhimbje torturues në faqen plagë nuk mund të prekin; skuqje, ënjtje, rrit temperaturën e trupit. Viktima kapur në kurth, përdhes torturuar atë gjithë natën dhe nganjëherë për disa ditë. Pas disa kohe sulmi është përsëritur, dhe me mend se dyti "vjen" i sëmundjes është e pamundur.


Përkundër faktit se përdhes - sëmundja është e pashërueshme, ajo mund të gjendet në këshillin, duke arritur faljen qëndrueshme. Megjithatë, në këtë rast, përpjekje ishte një mjek - është e nevojshme që pacienti ishte i vetëdijshëm dhe i kërkoi ndihmë për një specialist. Zakonisht, kur sulmi i parë i përdhes ndodh, personi është i gatshëm për të aplikuar për të gjithë - me terapist, kirurg, trauma, nëse ruhen vetëm nga dhimbje akute. Në fakt, trajtimi i përdhes merret rheumatologist - ai mund të shpjegojë se si për të shmangur arrestimin dhe sulmet e sulmeve të përsëritura. Gjatë sulmit tregon qetësi të plotë. Për të lehtësuar dhimbjen dhe ënjtje, mjekët zakonisht rekomandojnë barna jo-steroidal anti-inflamator, në raste të rënda - hormonet. Ka ilaçe të veçanta që janë të përshkruara periudhë mizhnapadnyy - ata të ulur nivelet e urinës acid. Është e rëndësishme për të ndjekur një dietë që arsyeja - frekuenca e sulmeve të varet nga ajo që ha. Dhe ekspertët këshillojnë:


• birrë vidyazykatysya, shampanjë, verëra të ëmbla të fortifikuara dhe "ajo që është më e fortë." Megjithatë, "të fortë" në raste të jashtëzakonshme, të sulmit, të lejohet, por - në një grimë. Por shumë e pijeve jo-alkoolike, pije frutash, pije frutash, çaj jeshil, ujë mineral, hips supë - Më shumë se të dëshirueshme. Dhe ne duhet të pini shumë - të paktën 25 litra në ditë për të turret nga Kristal acidit urik nga trupi: përdhes shpesh më kujton në sfondin e dehidratim. Por çaj të fortë të zezë, kafe dhe përdorimi kakao nuk është e nevojshme. Ato kontribuojnë në një rritje të formimit të urinës;


• hani shumë fruta, manaferrat (përveç raspberries), perimet. Veçanërisht e dobishme për të njëjtën arsye lakër, karrota, patate, tranguj, kungull i njomë, patëllxhan. Perimet mund të hahet në çdo formë - papërpunuara, të ziera, steamed. Vetëm domate negative. Nëse supë - vegjetarian, me shtimin e patate, drithëra, e gjelbër. Kërpudha dhe lëngjet e mishit si kërpudha janë të ndaluara, fasule, lëpjetë, spinaq - too. Është e këshillueshme për të rregulluar fruta ose perime agjërimi javore ditë.