Përgatitja e duhur e trupit të ftohtë


Vjeshtë - koha e vitit kur natyra jo vetëm ndalesa, por edhe ristrukturimin e trupit të njeriut. Ditë dritë gradualisht duke u bërë më të shkurtër, duke shkaktuar një mungesë të ndriçimit natyral. Përveç kësaj, Qielli i mbuluar me re dhe me re vazhdimisht parandaluar rrezet e diellit të hyjnë në terren. Për të plotësuar Vjeshtë - periudhë zyyazykay, një person duhet të saktë të përgatisin trupin për të ftohtë.
Vjeshtë po ndryshon grup të produkteve dhe ushqim në tryezë ngrënie. Në verë ajo ushqime të lehtë dhe më bimore, zarzavate të freskëta, perime dhe fruta në dimër është e qartë një mungesë të këtyre produkteve. Trupi i mungon vitamina dhe ushqyesve, merr më pak energji dhe ushqyesve të tjera. Dhe, sigurisht, nuk mund të harrojmë se shëndeti i sistemit imunitar dhe në masë të madhe zvogëlon kohën ftohjet e vazhdueshme dhe viruseve kudo. Prandaj, përgatitja e duhur është thelbësor në fillim të vjeshtës.Vjeshtë këtë vit erdhi papritmas, dhe me të vërtetë - me mot të keq, ftohjet dhe madje edhe ngricat. Ftohje të tilla emergjente, askush nuk ka pasur kohë për t'u përgatitur. Me temperatura të tilla ekstreme të ajrit, lagështia dhe presion nivelet e organizmit ka për të shpenzuar një sasi të madhe të energjisë që të ketë të ngrohtë dhe për të mbajtur aktiv. Simptomat trupit mosgatishmëria të ftohtë është lodhje konstante, rrufë, dhimbje koke, të dridhura ndonjëherë. Strike Ftohtë absolutisht të gjitha sistemet e organeve - për qarkullimit të gjakut, ndihmon tretjen e ushqimit, kardiovaskulare, nervor dhe urogjenital madje.


Shkencëtarët arritën të provuar se përgatitja e duhur për të ftohtë ende të rëndësishme. Në indit limfoid te trupit te njeriut zvogëlon numër limfociteve dhe monociteve, reduktuar nivelet e imunoglobulinave. Kjo tregon se sistemi imunitar dobësohet, dhe për këtë arsye është e ndjeshme ndaj mjedisit. Forcuar trupin lejojnë produktet e mëposhtme: zink, selen, Echinacea, vajra esenciale të rigon, livando, trumzë dhe pemë çaji. Dietë duhet të jetë agrume bukur dhe limon, si ato të përmbajnë të rëndësishëm vitaminë C. shëndetësor


Sistemin kardiovaskular vuan nga rënia e procesit të dëmtuar qarkullimit. Në dimër rrit kolesterolit në gjak, e cila çon në çrregullime të mëlçisë dhe rrit rrezikun e arteriosklerozës. Në mënyrë që të forcojë enët e zemrës dhe të gjakut, duhet të përfshihen në të përditshme lecithin tuaj dietë, Omega-3 yndyrna, vaj peshku, ushqime që përmbajnë kalium.
Rreth traktin gjithashtu të mos harrojmë - ajo gjithashtu kërkon përgatitje të duhur për periudhën vjeshtë-dimër dhe ndryshime në dietë, e cila u bë e verës tashmë të njohur. Vjeshtë rritur rrezikun e përkeqësimit të gastrit, gastroduodenitis, një shkelje të mundshme të zorrëve. Si enzimat natyrore që rrisin stomak dhe organet e tjera të tretjes, produktet e qumështit akt, çaj kopër me nenexhik dhe gjallëri.


Si rezultat i ristrukturimit dhe trajnimin e trupit të ftohtë është një shkelje e sistemit urogjenital. Rënduar urolithiasis, për shkak të numrit në rritje të kripërave në urinë. Në vjeshtë dhe dimër, ne përdorim një sasi të madhe të perimeve te konservuara dhe fruta, për shkak të cilat akumulon kripë tepërt. Konsumojnë ndonjë ushqim më të mirë solesoderzhaschye konservuar në 17:00. Ju jo vetëm të shmangur akumulimin e padëshiruar e kripë, por vonesa lëngjeve të tepërta.
Sistemi nervor - një nga ata që preken më shumë nga fillimi i motit të ftohtë. Për shumicën prej nesh përgatitja e saktë për dimër është të prodhojë sistemin saktësisht nervor. Shpesh depresioni, lodhja, niveli i aktivitetit të reduktuar, ngurrimi për t'u angazhuar në punët e zakonshme - të gjithë këtë shtet dëshpëruar psikologjike. Shumë njerëz e dinë se si në mbrëmje do të donte për të fshehur nga bota nën një batanije të ngrohtë me diçka të shijshme dhe të nxehtë. Disa darka të tilla pamatur sillen mbipeshë, e cila gjithashtu provokon shumicën prej nesh në depresion dhe përvojë. Shpejt çon në depresion qëndrim të vazhdueshëm negativ ndaj botës.


Reduktimi i ditës është arsyeja që trupi nuk ka kohë për të prodhuar melantonyn - një hormon që rregullon ritmet biologjike në trup.
Për të forcuar sistemin imunitar dhe për të rritur gatishmërinë e organizmit të ftohtë duke përdorur forcim. Forcim të rregullt, dhe më e rëndësishmja, të drejtë, jep një rezultat të shkëlqyer, forcon sistemin imunitar, rrit energjinë, përmirëson disponimin. Forcim mund të fillojë me shpejtësi në ditët e para pas temperatura filloi të bjerë. Mësuar me trupin e ftohtë duhet gradualisht. Në verë që janë të detyruar çdo ditë të lahet vetë me ujë, ju gradualisht mund të mësohet veten në not në ujë frigorifer. Përveç kësaj, ju mund të zahartovuvatysya në shtëpi, të mësuar me të gjithë anëtarët e familjes.

Në vend të larjes dhe abdesit mund të zgjedhin rubdown me një peshqir të zhytur në ujë të ftohtë. Njëpasnjëshëm Gradualisht krahët, këmbët, pastaj të stomakut, përsëri. Pas një rubdown të ​​ftohtë peshqir duhet të paund peshqir të ngrohtë dhe të thatë trupit.

Sa për ushqim, përgatitjen e duhur për të vjeshtës "regjimit" parashikon zëvendësimin e disa produkteve. Vidyazykatysya më i mirë i derri, mish qengji dhe të hyjë në dietë pule dhe mish rosë tuaj, më shumë duhet të jetë dhe bishtajore. Për fat të mirë, vjeshtë - një periudhë mollë e pjekur. Ato ndihmojnë në forcimin e sistemit imunitar, të heqë gjendjen shpirtërore dhe të zëvendësojë enët rënda miell. Kështu, në pranverë, e cila do të vijë në mënyrë të pashmangshme, ju do të menaxhojë për të ruajtur bukurinë dhe figura hollë.

Në mënyrë që të shpëtoj të depresionit, të angazhohen në sport. Mbrëmje të gjata bazë për të siguruar që të bëjë shifër. Një video e sezonit veror do të jetë një nxitje e mrekullueshme për të përpiqen për përsosmërinë.