Arsyet përshpejtuar plakjen


Kirurgji plastike është një blerja mënyrë të rinjve shumë e lehtë dhe të shpejtë. Por kjo metodë vetëm na bën pamjen më të rinj. Nëse ne i kushtoj vëmendje të plakjes shkaqet përshpejtuar, ne mund të mbajë për një kohë të gjatë dhe të veprimtarisë së të rinjve të trupit.
Stres
Ajo është e njohur mirë se stresi, stresi emocional dëmton shëndetin tonë, e bën sistemin tonë imunitar është dobësuar. Kohët e fundit, megjithatë, e kanë dëshmuar stresin drejtpërdrejtë lidhje me plakjen e hershme. Profesor i Psikiatrisë Elissa Эpэl kryer një hulumtim në shfaqje nivel qelizor që tensioni të fortë çon në plakjen e parakohshme. Ajo gjeti plakjen qelizore e hershme të nënave fëmijët e të cilëve kishte sëmundje serioze kronike.


Për të shmangur efektin e tensionit në trup, çdo herë duke përjetuar palpitations zemrës apo rritur djersitje të bëjë një breaths pak të thellë. Në përgjithësi, lufta me stresin mund të jetë për të kushtojnë sa më shumë kohë për ato gjëra që sjellin gëzim.

Përdorimi i tepruar i alkoolit
Gjithkush e di se abuzimi i alkoolit është shumë e rrezikshme për trupin tonë. Por të gjithë e dinë se lejohet për të pirë një sasi të vogël verë të thatë e kuqe.
Përdorni një filxhan në ditë mund të zvogëlojë sëmundje yyazytsirnist zemrës me një të tretën. Vetëm një duhet të kufizojë xhami, ose ju do të rrisë ndjeshëm rrezikun e sëmundjeve të zemrës, enëve të gjakut, mëlçisë dhe fyt.


Lëvizshmëri të ulët
Një mënyrë jetese i ulur dhe aktiviteti i ulët është arsyeja qortim plakjen e trupit tonë. Edhe një aktivitet të vogël, nëse lëvizshmëria nuk është vetëm në gjendje të vazhdojë të rinjtë tanë, por edhe për të përballuar me peshë të tepërt, të shpëtoj të stresit dhe madje edhe parandalimin e sëmundjes Alzheimer.
Për të mbajtur një kohë të gjatë dhe aktivitetin e të rinjve, ne së pari duhet për të rritur lëvizshmërinë. Ju së pari mund të shkojnë deri në shkallët në vend të ashensorit dhe në vend që të ulen në transportin publik, më mirë të qëndrojë. Pastaj aktivitet fizik duhet të rritet gradualisht. Ju mund të bëni ecje që nga gjysmë ore, gradualisht rritjen e shëtitjet.


Ushqime të ngopura
Arsyet e cila ndodh plakjen e hershme mund të qëndrojnë në dietë të gabuar, veçanërisht një dietë e ngopjes yndyrë. Yndyrna të përfshira në mish, qumësht, vezë dhe vaj në mënyrë të konsiderueshme të rritur nivelet e kolesterolit në gjak, të cilat në mënyrë të pashmangshme çon në sëmundje të zemrës.

Për të shmangur provoni plakjes hershme për të eliminuar yndyrna shtazore tuaj dietë, duke zëvendësuar ato me yndyrna gjenden në badiava dhe vaj ulliri. Ka shumë dëshmi që duke reduktuar futje yndyrë jo vetëm ndihmon të humbni peshë, por edhe parandalimin e shumë sëmundjeve. Nutritionists amerikanë të rekomandojë për të reduktuar sasinë e yndyrës në 10% të shumës totale të ushqimit në dietë.


Pirja e duhanit
Pirja e duhanit është në vendin e parë në mesin e të gjitha shkaqet që përshpejtojnë plakjen. Çdo vit, rreth pesë milionë njerëz në botë vdesin për shkak të sëmundjeve të shkaktuara nga pirja e duhanit. Jeta njerëzore që djeg mesatarisht 13 vjet më e shkurtër se sa ata që nuk kanë zakone të tilla.

Për të parandaluar rrudhat e hershme dhe të reduktuar të kancerit yyazytsirnist, provoni zëvendësuar nikotina e cigareve çamçakëz. Sipas arna nikotinë kërkimore dhe çamçakëz rritur dy herë shanset e luftës kundër duhanit, në krahasim me ata individë të cilët shpresonin për vullnetin e tyre.


Mungesa e gjumit
Mungesa e gjumit është e lidhur ngushtë me shkaqet përshpejtuar plakjen. Sepse mungesa e gjumit çon në trashje, presionin e lartë të gjakut, diabeti, madje edhe në të rinjtë. Çrregullime të gjumit dhe pagjumësia mund të jetë shumë e rrezikshme për trupin, kështu që ju duhet të shikoni për arsyet dhe mënyrat për ta luftuar atë.

Konsumi i tepërt i sheqerit
Dëshirat për ëmbëlsirat çon në peshë të tepërt, të cilat eventualisht mund të shkaktojë sëmundje të sistemit kardiovaskular. Nutritionists rekomandojmë marrjen e një ditë në dy lugë sheqer në formën e saj të pastër. Me qëllim të tejkalimit të dhëmb i ëmbël ngrënë më shumë perime dhe fruta.


Mbipeshë
Trashje është shumë e rrezikshme, sepse ajo rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe madje mund të çojë në kancer. Një problem i fundit i peshë të tepërt shqetëson një numër në rritje të vendeve.
Për të ngadalësuar plakjen dhe për të shmangur sëmundje të rënda duhet të zgjidhni dietë. Por parimi kryesor është që të zgjidhni një ushqim që nuk do të ndërhyjë me ju punojnë dhe të jetojnë një jetë të plotë.

Qëndrimi i gjatë në dritën e diellit
Çdo vit në Amerikë, më shumë njerëz do të dinë se ata kanë kancer të lëkurës, dhe rreth 55,000 prej tyre do të dinë se sëmundja e tyre është fatale në natyrë - melanoma.


Shmangur ekspozimit të zgjatur diell, përdorni sunscreen. Ata të reduktuar mundësinë e zhvillimit të kancerit dhe wrinkling.