Shkaqet ënjtje e gjymtyrë të ulët


Edhe kur ju jeni plotësisht të shëndetshëm nga koha në kohë, mund të bymehet këmbët. Kjo mund të ndodhë gjatë fluturimeve të gjata, me një ekspozim të gjatë në diell, disa gra nuk është ënjtje e ekstremiteteve të ulëta për shkak të mbajtjes fluide gjatë menstruacioneve, në reaksione alergjike në ndonjë lëndim, që shtrihen këmbët apo këmbët, venat me variçe. Megjithatë, përveç faktorëve të tillë të dukshme, ka disa sëmundje në të cilat mund të shihen në ënjtje të vazhdueshme të këmbëve, këmbët dhe këmbët.
Sipas statistikave nga ënjtje kronike e këmbëve dhe këmbët janë shpesh rezultat i gjymtyrë phlebitis dhe sëmundjeve kardiovaskulare. Të dhënat si të lehtë për të ndarë. Phlebitis dhimbshme dhe zakonisht prek vetëm një këmbë, dhe dështimi i zemrës congestive pa dhimbje dhe ndikon në të dy këmbët. Ka shkaqe të tjera të ënjtje të ekstremiteteve të ulëta.Njerëzit me sëmundje të rënda të veshkave vuajnë nga edemë kudo - në duart, këmbët, fytyra (është e vështirë për të vënë një unazë gisht ose hequr atë). Kjo ënjtje përgjithshëm është rezultat i humbjes së proteinave urinës (albumin). Një proteinë të tilla prodhuar nga mëlçisë dhe qarkullon gjakun. Nëse veshkave është e shëndoshë, ajo nuk mund të shkojnë albuminës në urinë, ajo merr atje vetëm në pacientët veshkave. Me humbjen e një numri të madh të albuminës, trupi përpiqet për të rivendosur ekuilibrin dhe rrjedhat e lëngjeve nga qarkullimit të gjakut në indet për të rritur përmbajtjen e proteinave atje. Si rezultat i lëngjeve të tepërta dhe formoi një ënjtje të përgjithshëm.


Sëmundje të mëlçisë në fazat e avancuara të shkaktojnë ënjtje të ekstremiteteve të ulëta për dy arsye. Së pari, qelizat e dëmtuara të mëlçisë nuk janë në gjendje për të prodhuar sasinë e kërkuar të albuminës. Rezultati është i njëjtë si në qoftë se ajo u miratua nga veshkat, në urinë. Ënjtje të indeve ndodh kur përpjekja e trupit për të barazuar përqendrimin e proteinave në indet përreth dhe gjak. Së dyti, format mëlçisë mbresë ind cila shkakton ngecje e gjakut që lëviz nga këmbët në zemër. Tumoret në gjëndra barkut dhe të mëdha janë ne gjendje të compress venat, duke shkaktuar ënjtje të këmbëve.

Ju nuk vijnë në mendje pse njerëzit stomak të uritur është fryrë? Ënjtje e barkut ka rezultuar në një mungesë të proteinave të ushqimit. Lëngshme fillon të largohet nga enët e gjakut në indet (në rastin tonë - zgavrën e barkut), si dhe në mëlçinë dhe veshkat.

Me një funksion të mprehtë rënie tiroide në të njëjtën mënyrë ka edemë përhapur, duke përfshirë edemë e gjymtyrë të ulët. Si hepatike ekuilibrin apo origjinës veshkave, ënjtje rezulton humbjen e lëngjeve nga anijet, që shfaqet në indet e trupit me anë të përpjekjeve për të balancuar përqendrimin e albuminës.

Këmbët fryrë mund të shkaktohet nga droga të caktuara, estrogjenit, përdorim të zgjatur të steroid, familjes kortizon, vitamina, disa ilaqet kundër depresionit, kontraceptivët, droga se presioni i ulët i gjakut.

Kur sëmundja perikardit, qese rreth zemrës bëhet i ngushtë dhe të dendur si "forca të blinduara" rreth zemrës. Për shkak të kësaj relaksim vështirë normale dhe tkurrja e muskujve të zemrës. Si rezultat, barkushe drejtën e zemrës merr më pak gjak, ndërsa ngecja e tij duke filluar të rritet venat e qafës, bark, dhe gjymtyrë më pas të ulët.


Ky është informacion të përgjithshëm në lidhje me mënyrën se si dhe pse mund të bymehet gjymtyrët më të ulët. Tani e konsiderojnë arsyet për ënjtje simptomat këmbët:
1. Nëse ënjtje ndodh vetëm në njërën anë, sëmundje si veshkave ose sëmundje të mëlçisë, dobësisë së zemrës dhe mungesës së proteinave të gjakut në dispozicion.
2. Në rast të dështimit të zemrës zakonisht ndodh ënjtje e gjymtyrë të ulët, jo gishta apo fytyrë.
3. Nëse këmbët dhe shtohet bark, atëherë shkaku më i mundshëm i mëlçisë, jo të zemrës, sidomos nëse ai u ënjtje në bark.


4. Për të përcaktuar shkakun e ënjtje e gjymtyrë të ulët, të përpiqen me forcë shtypni gishtin tuaj në këmbën e fryrë dhe të mbajë për disa sekonda, atëherë lirimin. Nëse dëm formuar, e cila mbetet për një minutë apo dy, ju mund të sigurtë të fshini funksionin reduktuar tiroide, por këto "dimples" janë vërejtur në shumë raste të tjera.
5. Në njerëzit me dëmtim të mëlçisë këmbët serioze fryrë bashkangjitur yellowing, zgjerimin e gjirit, skuqje e palmave, ndjenja pak fryma.

6. Nëse ka ënjtje dhe këmbët, dhe të përballen me atë, yyazytsirno për shkak të sëmundjes së mëlçisë ose zemrës. Ajo mund të ulen funksion tiroide, asnjë reaksion alergjik të përgjithshme, trikinoz ose rreth zemrës zemrën qese compression, sëmundje të veshkave.

7. Nëse ënjtje e gjymtyrëve të ulët është pigmentim ngjyrë kafe të lëkurës, veçanërisht rreth këmbëve, problemi është më e mundshme një kohë të gjatë, i lidhur zakonisht me venat Dilated kronike variçe.
8. Në rastin e ënjtje të dhimbshme, reddened dhe të nxehtë mund të konkludojmë se këmbën ishte lënduar apo të infektuar, dhe phlebitis mundur akute. Veshkave, mëlçisë dhe dështimi i zemrës, i cili ndodh pa komplikime, nuk shkaktojnë dhimbje.


9. Nëse dy këmbët janë të fryrë dhe në këtë mënyrë të vështirë për të marrë frymë, atëherë ju mund të dyshoni dështim të zemrës. Ënjtje të ndodhë në pasdite ose mbrëmje? Nëse ato ndodhin gjatë tërë kohës, ajo ka të ngjarë të shkaktojë një çrregullim i metabolizmit të proteinave apo probleme me venat. Nëse ajo merr më keq në mbrëmje, atëherë arsyeja yyazytsirno është në dobësi kardiak.
10. Zhvillimi i papritur i ënjtje të ekstremiteteve të ulët thotë më shumë për trombozë yyazytsirnist, infeksion apo bllokim në venat.
11. Në qoftë se fillimisht ka pasur ënjtje të barkut, dhe këmbët, kjo tregon qese rreth zemrës trashje apo sëmundje të mëlçisë.