Shkaqet e gërhitës në gratë


Gërhitës - më shumë se fenomen të pakëndshme. Për shkak të faktit se meshkujt kanë më shumë gjasa për të gërhij, shumë besojnë se gratë ky problem nuk është i veçantë në të gjitha. Ndoshta ju duhet të bëni të sigurtë që të ketë gabim e kësaj pikëpamjeje. Shkaqet e identifikuara të gërhitës janë në gratë dhe burrat. Përveç kësaj, disa gra mund të lehtë të japë shanset përfaqësues mashkull pa punë "perehrapet" e tyre.

Pse gratë duket gërhitës?



Që të filloni të dhemb të vetëdijshëm për faktin se gërhitës - zë jo vetëm i bezdisshëm. Në disa raste mund të jetë një manifestim i problemeve mjaft serioze. Për më tepër, gërhitës mund të shkaktojë ndërprerjen e frymëmarrjes gjatë gjumit. Prandaj nuk mund të injorohet.

Shkaqet e gërhitës në burrat dhe gratë janë kryesisht të njëjta. Ata duket si ky:

 • Arsyeja më e zakonshme - fjetur në një pozitë të vështirë. Ata që flenë në shpinë, shpesh gërhij. Kjo është për shkak të relaksimit të muskujve të laring, për shkak të asaj që është ngushtuar nasopharynx. Në raste të tilla, perevernuvshys në anën ose stomak, njeriu pushon të gërhij.

 • Telefononi gërhitës tek gratë mbipeshë mund. Zonjat yndyrë vuajnë nga fakti se një numër i madh i indeve të buta e bën të vështirë për frymë. Dhe hruznee gruaja, louder gërhitës ajo lëshon.

 • Ndonjëherë nuk gërhitës nga sëmundjet Ent ose viruse që infektojnë të nasopharynx.

 • Një tjetër shkak i gërhitës në gratë - një çrregullim gjenetik që çon në një rënie në tonin e muskujve nasopharynx.

 • Në disa raste, gërhitës ndodh për shkak të karakteristikave individuale fiziologjike: lakim të septum nazal, strukturën pazakontë e dërçikth dhe shije të butë.

 • Alkooli gjithashtu shkakton gërhitës gjumin në femra. Njeriu i dehur çlodhur të gjithë muskujt, duke përfshirë fyt.


 • Përveç kësaj, gërhitës ndodh kundër sfondit të çështjeve të tilla si:

 • adenoids;

 • ënjtje e bajamet;

 • tumoret malinje në nasopharynx;

 • Deficiti gjumë;

 • pirja e duhanit;

 • probleme në gjëndrën tiroide;

 • plakjes.


 • Përballja me një gërhitës fortë në gratë?


  Së pari ju duhet për të përcaktuar shkakun e gërhitës. Pas kësaj, të gjitha forcat duhet të hedhin eliminimin e saj. Ta themi thjesht, një popull të plotë për të kapërcyer gërhitës, ju keni nevojë për të vënë veten në formë dhe të shpëtoj prej kilogram panevojshme. Ata që gërhij për shkak të abuzimit të alkoolit, më mirë të heqë dorë nga ky zakon i keq.

  Nëse shkaku i gërhitës në karakteristikat fiziologjike, ajo ka të ngjarë të ketë nevojë për kirurgji.