Parandalimi dhe korrigjimin nga shenjat e plakjes


Gjithmonë të qëndrojë i ri - nuk është një shkencë e lehtë me aksiomat e saj. Faktori më i rëndësishëm në parandalimin e suksesshëm dhe korrigjimin e plakjes - hormoneve normale. Në mesin e pjesës kryesore të hormoneve dhe lëkurës. Është e natyrshme që çrregullime endokrine, pothuajse gjithmonë të ketë një ndikim të rëndësishëm në shpejtësinë dhe natyrën e procesit të plakjes, do të ndikojë në mënyrë të pashmangshme në fytyrë dhe trupin gjatë viteve në gratë zvogëluar prodhimin e hormoneve seksuale - hormoneve kryesore që i japin lëkurës shndrit, ton dhe elasticitet. Nivelet e reduktuara estrogjenit - një nga arsyet kryesore hormonozavysymoho plakjen. Estrogjene stimuluar sintezën e kolagjenit dhe rinovimin, të nxitur rigjenerimin e shtresës epidermik, të rritur përmbajtjen e acidit Hyaluronic në dermis, duke përmirësuar kështu TURGOR performancës dhe elasticitetin e indeve. Çfarë është parandalimi dhe korrigjimin nga shenjat e plakjes?


Dështimi ovarian e menopauzës dhe rënie konsekuent të mprehtë në estrogjenit çon në degradimin e performancës dhe ndryshimeve strukturore të proteinave matricës të lëkurës, duke reduktuar pronat vlahouderzhyvayuschyh të epidermë dhe dermis, formimin e rrudhave dhe i hedh lëng Ndërsa gruaja menopauza e të cilit ndodh pa patologjike Mbështetja Ndryshimet hormonozamestitelnaya, ajo nuk mund të jetë e nevojshme në rast të mungesës së hormonal një trajtim të tillë të qartë është treguar definitivisht. Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet mjekët për pacientët me shenja të osteoporozës (sëmundja e kockave).


Fushat normalizimi endokrine nuk është vetëm të plotësojë deficitin e hormoneve seksuale ilaçe, por në furnizimin e substancave të stimuluar prodhimin e vet të këtyre hormoneve, dhe mbështetur gjithmonë nga një mënyrë jetese të shëndetshme. Në moshë riprodhuese vetëm refuzimin e zakone të këqija, disa kufizime në ushqim dhe normalizimi i peshës domosdoshmërisht të çojë në rezultate pozitive. Në kërkim të rinisë së përjetshme është e rëndësishme që të ketë një pamje realiste të gjërave, duke mos marrë për deklaratën e dhënë të paqartë, për shembull, mendimin se ofrimit vonë rinovimin. Sigurisht, ekspertët nuk e mohojnë atë sasi të madhe të hormoneve gjatë shtatzënisë efekt i dobishëm për trupin e femrës. Por në rastin e patologjisë somatike (në 40 vjet dhe një rregull përfundimtar dhe jo përjashtim), ky test mund të përkeqësohet shëndetin fiziologjik të përgjithshëm. Prandaj, duke planifikuar një shtatzëni në një moshë mjaft të pjekur, duhet t'i nënshtrohen një inspektim të plotë dhe të bëjë një vendim të informuar në lidhje me të tillë një hap të guximshëm.


Emocionet e ëmbla shkaktojnë proceset biokimike të trupit komplekse (duke përfshirë prodhimin në tru të neyrohormonov të caktuar), e cila është gjithmonë një efekt pozitiv mbi pamjen. Nuk është rastësi në ndokush: Tiparet e fytyrës janë harmonike, duken bëhet shkëlqim dhe thellësia ngrohja buzëqeshje Dashuria - eliksir më të fuqishme të bukurisë. Por jo i vetmi. Shpesh, ne fillojmë të shikojmë më mirë kur arritjen e këtij qëllimi me sukses të kapërcyer ngarkesë të caktuar ose të gjejnë një mënyrë për të dalë nga situata.


Në dritën e këtyre fakteve në çdo rast nuk mund të injorojë potencialin e procedurave kozmetike. Kur një masë pohoroshevsheho reflektimin e tij në pasqyrë një grua ndjen emocione të forta pozitive, prandaj fillojnë të sintetizuar në mënyrë aktive serotonin hormon, heq tensionin dhe krijon një ndjenjë e kënaqësi, dhe endorphins, të cilat shkaktojnë një rritje të forcës, energjisë dhe optimizmit. Kështu, efekti estetik është në thelb të jashtëm, është shkas për përtëritje të thellë dhe përmirësimin e përgjithshëm shëndetësor. Me zhvillimin e shpejtë të cosmetology terapeutik - shfaqjen e metodave të njohurive-bazë të hardware dhe drogës injeksion korrigjimin e të metave paraqitjes - jo të sakrifikohet për hir të bukurisë as kohë dhe as rehati. Një nga tendencat e fundit në mjekësi estetike - trajtimet duke përdorur fibroblasts ose Mezoterapia celular, administratën lokale e qelizave të lëkurës të gjalla për të rivendosur mikrostrukturë e tij dhe pamja e përmirësuar.