Masat preventive kundër kafshon shënoni


Përfundon me lule pranverë humbje e ngjyrës pemë mollë, bota është e mbushur me tinguj të veçantë dhe erë. Por kjo madhësi nuk është i sigurt. Në vend, duke ecur në pyll dhe parqet, shumë prej nesh nuk janë të mbrojtur nga kafshon e ticks. Si për të mbrojtur veten dhe të dashurit nga sulmet e tyre?
Sulmet ticks
Ticks gjithmonë sulmojnë një person më poshtë. Në kundërshtim me besimin popullor, këto insekte nuk jetojnë në pemë, dhe pjellë bar, një shtresë e barit lyer me bojë mat, myshk, hala pishe. Është e nevojshme për të marrë shënoni njeriut si ai fillon të zvarriten deri. Kjo është arsyeja pse ata janë hequr zakonisht nga Tom Jery, gjunjë, hips. Kjo është arsyeja pse masat parandaluese kundër kafshon shënoni përfshijë një ekzaminim të plotë të trupit, sidomos lëkura folds, sqetull, bigëzim pasi u jashtë.Kur dhe ku mund të marr ticks?
Shfaqja e rriqrat vëzhguara nga burimi i parë shkrirë arna. Kur bora shkrihet, numri i rriqrat është duke u rritur në mënyrë dramatike, duke arritur kulmin e saj gjatë fund të majit - fillim të qershorit. Në korrik, numri i këtyre insekteve është në rënie, dhe gusht dhe shtator të sjellë një të dytë marimangat valë shumimin, përkon me kulmin e sezonit kërpudha.
Ku mund të shënoni pickim? Të ndjehen të sigurt relative vetëm mund kopshte dhe kampet e fëmijëve në zonat park pyjore brenda kufijve të qytetit, në varrezat. Këto zona janë të trajtohen me barna të veçanta kundër kafshon shënoni. Por, për shembull, në Moskë vitin e kaluar ishte një numër më i madh i pacientëve të infektuar ticks borrelyoznыmy atë në qytet. Nga këto, rreth 60% u sulmuan nga rriqrat në zonat Forest Park, 40% - në kopshte dhe pyje. Sipas statistikave, në rajonin e Moskës çdo vit për kujdesin mjekësor thirrje rreth 10 mijë njerëz.


Çfarë sëmundje ticks kryer?
Ticks janë vektorë të sëmundjeve të tilla si tik-tak-përballohen encefalit dhe Borreliosis. Faza akute e tik-tak-përballohen encefalit është i mbushur me faktin se njerëzit do të mbajë të paktën tre javë në spital. Rreziku i kësaj sëmundjeje është se një përqindje e lartë e vdekjes infektuar. Prandaj, masat parandaluese kundër tik-tak-përballohen encefalit përfshijnë vaksinimin.
Në lidhje me Borreliosis sëmundjes, shumë njerëz gabimisht besojnë se shenjat e saj të para janë njolla të mëdha në kafshimit. Megjithatë, gjysma e spote në fushën e kafshon shënoni nuk është gjetur. Në qoftë se personi kapet shënoni dhe ka hequr të parazitit, atëherë harrojmë për atë, por pas një farë kohe ajo të fillojë të mundojnë dhimbje koke të rënda dhe dhimbje të përbashkët, mjeku nuk është menjëherë në gjendje të identifikojë shkakun e sëmundjes. Gjatë kësaj kohe Borreliosis mund të fitojnë kronike, kurë ajo do të jetë shumë e vështirë.


Si të shpëtoj të shënoni që mënd?
Sa më shpejt të hequr insekteve, aq më mirë. Mjete të tilla popullore kundër kafshon shënoni si fërkim vajguri ose vaj perimesh në lëkurë nuk mbron nga infeksioni. Përdorimi i mirë i pajisjeve të veçanta, të tilla si stilolaps-lak. Nëse ata nuk janë në dorë, ju mund të merrni fije, të përfundojë lak pranë mëngjes dhe vyhvynchuvaty shënoni clockwise. Tërhiqe nuk është e nevojshme, për shkak se mouthparts insekteve mund të mbetet me infeksionet në trupin e njeriut. Ju mund të përdorni dhe piskatore. Fakti që gjëndra pështymës shënoni vendosur rreth barkut të tij, kështu që nëse ju shtypni mbi të, gjaku i njeriut është injektuar pështymë e shënoni.


Efektiviteti i ointments dhe sprays kundër kafshon shënoni
Shumë njerëz gabimisht besojnë se ointments dhe sprays - është masa efektive parandaluese kundër pickimin e insekteve. Në fakt, ata janë të padobishme. Neveritshëm aplikuar për veshje janë më të efektshme, por ato nuk garantojnë mbrojtje 100%. Blerja e një llak, ju duhet të studiojë me kujdes etiketën. Ajo duhet të thuhet se sanitizer kaluar e regjistrimit të shtetit dhe të provimit Rospotrebnadzor. Me veshje të përpunimit Ndiqni masa për udhëzimet. Nëse i neveritshëm është akaricide, që jo vetëm frikëson, por edhe vret ticks, ajo nuk duhet të bjerë mbi lëkurën e njeriut. Ky medikament është vetëm para-trajtuar për të hequr rrobat, me të gjitha kujdes.


Zvogëlimin e kafshon shënoni
Këto masa parandaluese si vaksinimit mund të mbrojtur njerëzit nga tik-tak sëmundje, por ticks bartin sëmundje të tjera: encefalit, Borreliosis, sëmundje Lyme. Prandaj, parandalimi më i mirë është zgjedhja e duhur të veshjeve dhe të respektimit të rregullave të thjeshta: shpesh shqyrtojë trupin tuaj, nuk do të ulen për tokë, nuk vë në dukje pjesët e trupit. Mos harroni këto rregulla është e nevojshme duke ecur nëpër pyll. Vend popullor për të ecur në mesin e popullatës, zakonisht në fillim të sezonit të kaluar nëpër përgatitjet e trajtimit kundër rriqrat, por acaricide përdorur për përpunim, pushim të shpejtë të mjaftueshme.

Për të pastruar faqen rriqrat vendit, ju mund të përdorni një mënyrë të thjeshtë, por efektive. Nëse zona ose pushimet tuaja në shtëpi dimëruar brejtësve ndoshta ata sollën dhe marimangat. Shpëtoj nga këto insekte të ndihmuar bardhë metër zakonshëm permasa peshqir në. Pasi tharë vesën me atë për të shkuar nëpër seksionin, ngadalë mbante një peshqir. Parazitëve të uritur mblidhen në "flamurin e bardhë." Raundet e tilla duhet të përsëritet për disa javë, dhe së shpejti tokës së pastruar nga rriqrat. Nga fqinjët se insektet ishin pereberutsya gjasa, sepse ata nuk mund të fluturojnë.


Çfarë rroba të mbrojtur kundër kafshon shënoni?
Për të mbrojtur veten nga rriqrat, pantallona kostum me pëlhurë të trashë ose xhinse, çizme ose këpucë, xhaketë të lehta. Veshje ngjyrë do të jetë i mërzitur dhe të lehta, kështu që do të jetë më e lehtë për të shqyrtuar veten dhe të shohim insekt.