Një shumëllojshmëri e banja dhe rregullat e sjelljes për ta


Që nga kohët e lashta, Bath nuk është vetëm një mjet për pastrimin e trupit, por edhe procedurat mjekësore, vendndodhjen e komunikimit. Dy faktorët kryesorë që kanë një efekt pozitiv në trupin e njeriut - një temperatura dhe lagështia. Nën ndikimin e poret e ajrit të nxehtë të zgjerohet lëkurës, dhe nën ndikimin e ujit të ftohtë ngushtuar. Kështu, ekziston e ashtuquajtura gjimnastikë vaskulare. Puna më aktive e djersë dhe gjëndra dhjamor, nerva dhe limfatike. Ka një shumëllojshmëri e banja dhe rregullat e sjelljes.
Çdo komb ka traditat e veta vaske, dhe kështu lloj të tyre. Më të njohura janë tre banja: ruse, finlandeze dhe turke.Dush ruse - "i papërpunuar"Temperatura është relativisht e lartë, duke arritur deri në 50-60 gradë dhe lagështia, në të kundërtën, afrohet 90-100%. Me këtë mënyrë, rusët tradicionalisht përdoren fshisave, të cilat luajnë rolin e një masazhator të kualifikuar. Në dush ruse mund të mbajë të gjitha llojet e mbytje, duke përdorur barëra të veçanta dhe kompresa. Ajo është e përshtatshme për trajtimin e sëmundjeve të rrugëve të frymëmarrjes.

Dush finlandeze ose sauna - është e ndryshme nga ajri thatë ruse. Temperatura në banjë finlandez arrin 90-100 gradë mbi zero dhe lagështia është relativisht e ulët, vetëm 10-15%. Në një banjë të tillë është djersitje maksimale dhe lirimin e toksinave. Sauna finlandeze është e mirë për ata që vuajnë nga sëmundje të veshkave dhe ata që duan të humbin peshë.


Banjo turke apo hamami - më të butë e të gjithë të tjerët. Temperatura rritet atë në 35-55 gradë dhe lagështia është e lartë, 80-100%. Për shkak të kësaj, trupi kthehet fuqinë e butë. Në procedurën e hershme dush është ngrohja deri në trup në një qilim të veçantë "chebek-tashy"Pastaj lëkurë masazh është fiks ashpër dhe përfundon me anë të fërkim shkumë me sapun. Tregon këtë lloj të banjës pothuajse të gjithë. Megjithatë, duhet të kufizojë kohë duke vizituar njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e sistemit kardiovaskular.


Rregullat e sjelljes njerëzore në banjë varet rezultatin e ngjarjes. Për të marrë më të fun dhe për të përmirësuar nevojat e tyre shëndetësore për të ndjekur disa rregulla.

Rregullat e sjelljes në banjë
* Para se të vizitoni një sauna, ju keni nevojë për të marrë një dush të nxehtë duke përdorur sapun ose dush xhel.
* Para se të shkoni në dhomë me avull, trupi duhet të fshihen thatë. Poret e lëkurës të shpejtë dhe toksina të hapura përzgjedhjes do të jenë më të forta.
* Duke hyrë në dhomë me avull veshin një kapelë të veçantë të mos shpejt kokën.

* Pas trupit kripë gjobë detit hekura me avull, duke hequr lëkurën me brirë.
* Frymëmarrja duhet të jetë nëpërmjet hundës, atëherë ajrit të nxehtë do të bëjë ftohtë dhe të mos shkaktojnë ethe.
* Mos rri në dhomë me avull një herë një orë, ju gradualisht të mësohen. Për herë të parë do të jenë të mjaftueshme për 3-5 minuta, çdo herë një masë mund të rritet. Pra, ju do të kontrollojë punën e zemrës dhe për të shmangur momente të pakëndshme.
* Mundohuni të marrë një pozicion horizontal. Dhe në çdo rast nuk duhet të lejohen të vend në raft me këmbët venitje.

* Pas çdo nga avulli duhet të larë me ujë të ngrohtë apo të ftohtë. Që nga 5 minuta pas lëkura fillon të ftohtë dhe do të thithin të gjitha toksina të panevojshme.
* Peshqir Vыtretes thatë dhe të fillojë rinovimin trajtime: freskuese maskë dhe masazh.
* Bëjeni një rregull pas çdo palë e prodhimit për të bërë një filxhan të infusions bimor të butë, gëlqere, nenexhik. Dhe në çdo rast ku nuk ka alkool.

Duke bërë disa rregulla të thjeshta të sjelljes në banjë ju do të arrijë një rezultat pozitiv.


Megjithatë, ka contraindications për rritje në dush.

Kundërindikimet për sauna
Të Kundërindikimet më të rëndësishme - është e hipertensionit esencial. Mos vizitoni dush dhe njerëzit që vuajnë nga kanceri, hyperthyroidism, diabeti, glaukoma dhe sëmundjeve të ndryshme të lëkurës.