Varieteteve hypervitaminosis dhe pasojat e zhvillimit


Me vitamina jetës njerëzore luajnë një rol shumë të rëndësishëm. Por përdorimi i tyre i pamenduar dhe e pakontrolluar mund të çojë në pasoja të papritura dhe sëmundjeve edhe më të rënda. Le të shikojmë më shumë varieteteve hypervitaminosis dhe pasojat e zhvillimit të tyre, janë shumë të rrezikshme për shëndetin e njeriut.

Gipervitaminoza quajtur vitaminë dehje, e cila manifestohet me konsum shumë të shpeshta dhe të pakontrolluar të vitaminave - ndonjë grupeve specifike apo të veçanta.

Për fat të keq, ideja se absolutisht çdo vitamina trupi mund të tretet dhe të përpunuara gabimisht - jo të gjithë prej tyre janë të zhytur. Këto vitamina që janë të tretshëm në ujë, janë excreted shpejt, dhe ata që të shpërndajë vetëm nën ndikimin e yndyrë mund të mblidhen me kalimin e kohës.


Llojet e ndryshme të hypervitaminosis shfaqen në varësi të cilën shumë vitamina në trup u gjet. Mbidozë çon në disa raste edhe fatale, shpesh - të helmimit akut. Fëmijët Hypervytamynozamy shpesh vuajnë dhe pasojat për ta e zhvillimit të tyre mund të jenë katastrofale. Prindërit që lënë fëmijët pambikëqyrur vegjël vetëm me një vitaminkamy bukur, marrëveshje e rrezikut me helmim fëmijën e tij. Nuk është një grup i tillë i prindërve të cilët qëllimisht ushqyer fëmijët vitamina në mënyrë të zgjeruar, duke besuar se pasi që ata të forcuar sistemin imunitar.


Mbidozë mund të jetë një ngjarje e një herë, dhe të përsëritura rregullisht në varësi të vetme ose tejkaluar dozë ose "vitamina hahet" ndodh rregullisht. Shumë varieteteve hypervitaminosis në këtë rast mund të shkojnë kronike.
Çdo vitamina duhet të merren vetëm pas konsultimit me mjekët. Nëse marrë vitamina shoqëruara me ndryshimet sezonale në moti, ajo caktuar një dozë, por nëse vitamina janë të nevojshëm për trajtimin e një sëmundje apo çrregullimi në trup, mjek përcakton një dozë krejtësisht të ndryshme. Futje Vetë i vitaminave, veçanërisht fëmijët, kërcënuese depresioni i sistemit imunitar në vend se të forcuar atë.

Çdo variacione hypervitaminosis trajtohet e plotë e vitaminave përjashtim që shkaktojnë dehje. Vitaminat hequr derisa simptomat zhduken helmim dhe njeri emëruar terapi detoxification.

Llojet më të zakonshme të hypervitaminosis - një rritje e vitaminës C. Pasi fëmija ka zbuluar simptomat e para të një të ftohtë apo të infeksionit, prindërit janë duke u përpjekur për të mbushur në atë sa më shumë të kësaj vitamine. Edhe të rriturit ndonjëherë përdorin produktet që përmbajnë këtë vitaminë, pa menduar për bollëkun e saj dhe alergji të mundshme. Teprica vitaminë C çon në reaksionet alergjike: lëkurë e kuqe dhe itchy, shfaqen skuqje, dhimbje koke, rrallë - tregon cystitis. Vitamina C është excreted shpejt, së bashku me urinë, kështu që duhet të hani shumë, shumë për të helmuar trupin.

Mbidozë e vitaminës A është shkaktuar nga konsumi i tepërt i zogjve të mishit polare, balena, walruses. Përkundër faktit se kjo ushqime ekzotike dhe jo shumë të zakonshme në dietën e përditshme, nuk janë edhe ata të cilët arrijnë të nopem tyre. Teprica vitamina A kërcënuese dhimbje akute të muskujve, migraines, ndjenjë e përzier, lëkurë të thatë, skuqje në lëkurë.

Hypervitaminosis ndryshme dhe pasojat e zhvillimit të tyre kanë pasoja për organizmin. Për shembull, një tepricë e vitaminave në djersitje të zgjeruar, ethe duket, të zhvilluar simptoma alergjike shpërndarë vëmendjen, marramendje në fjalë. Shqetësuar shpesh duke u dridhur në gjymtyrëve, gëlltitjes bëhet e vështirë.

Një tepërt e vitaminës E të pasurit simptomat e helmimit akut dhe dehje. Ndërprerë sistemin kardiovaskular, sistemit imunitar është dobësuar, ka crregullimi i traktit gastrointestinal. Nuk është lodhje konstante, dobësi dhe marramendje. Ndryshimet në trup mund të marrë mjaft serioze.
Hypervitaminosis B vitamina, shkakton reaksione alergjike. Por një nga vitaminat më të padëmshme, e cila është excreted shpejt me urinë.

Me hypervitaminosis e vitaminës B3 mëlçisë më të prekura. Lëkurës kthen të kuqe për shkak të vasodilation dhe presionit të lartë të gjakut, diarre fillon, intolerancë ndaj ushqimit. Çdo vakt i shoqëruar nga të vjella, duke rezultuar në humbje peshe shpejtë.

Pasojë e rrezikshme e hypervitaminosis është edemë pulmonare. Ajo mund të zhvillohet për shkak të madhe të vitaminës B12. Një reaksion alergjik të kësaj vitamine mund të provokojë proceset anafilaktike, duke filluar ngecje në qarkullim.
Hypervitaminosis shkaktuar nga vitaminë B6 tepruar shkakton humbjen e pjesshme ose të plotë të koordinimit. Ajo mund të dobësojë ndjeshmërinë e gjymtyrë të ulët dhe duke përparuar discoordination edhe pas ndërprerjes së vitaminës B6. Rikthe trupin në raste të tilla është shumë e vështirë edhe pas ndërprerjes së plotë të vitaminës.


Acidi folik - një nga më të dobishme dhe në të njëjtën kohë nga mineralet më të rrezikshme. Çon e saj të tepërta për prishjen e traktit urinar, të shkaktojë sistemin nervor, sëmundje të veshkave. Në trupin e femrës acid folik shkakton vonesa dhe shkeljet e zhvillimit seksual.
Vitamina F, e cila është konsideruar si një element kyç i të rinjve dhe bukuri në sasi të tepërt të çon për të fituar drastike në peshë dhe gjakderdhje të pashpjegueshme. Kjo vitaminë shkakton përçarje e metabolizmit lipidet, provokon një dhimbje të mprehtë torturues në stomak.

Më së paku vitaminë H rrezikshme dhe B7 - përdorimi i tyre rrallë çon në çrregullime të rënda në trup.