Roli i ritmeve biologjike në jetën e njeriut


Sipas teorisë së famshme të tre Biorhythms, biorhythm përgjithshme fizike njerëzore të përcaktuar që ndikon durim, shpejtësia, shpejtësia e reagimit; inteligjente, përgjegjës për kapacitet mendor, emocional, në të cilit "Kompetencë" është gjendja e mendjes dhe të krijimtarisë. Sipas kësaj teorie, secila nga tri cikle kanë periudhat e ulje dhe ngritje. Për shembull, në 14 ditët e para të ciklit emocional që zgjat 28 ditë, ju jeni të lumtur, optimist dhe energjik. Por dy javëve të ardhshme të lodhur shpejt, lehtë dratuyetesya, dashuria philosophize në temën: "Kam arritur asgjë në jetë." Cili është roli i ritmeve biologjike në jetën e njeriut?


Shumica hronobyolohov (hronobyolohyya - shkenca që studion biorhythms) për tre teori Biorhythms janë mjaft skeptik, duke argumentuar se realiteti është më i komplikuar. Megjithatë meritë në këtë doktrinë është - "minus" dhe "plus" të vërtetë ekziston ditë. Pra, nëse ju doni të ruajtur shëndetin dhe shpirtrat e mirë, do të përpiqen për të maksimizuar burimet e tyre në periudha e shërimit dhe nuk kërkojnë shumë në kohën e recesionit.

Çdo gjë në trupin tonë dhe në jetën e bindet një ritëm të caktuar - punë me ritmin zemra, mushkëritë, i ngjeshur ritmikisht dhe relaksoheni muskujt. Organet e brendshme kryesore gjithashtu ndryshon gjatë gjithë ditës. Për shembull, gjatë natës pulsi ngadalësohet, temperatura e trupit bie në 04:00 dhe arrin minimumin e saj. Kulmin Aktiviteti i mëlçisë shënuar nga 1 deri 3 pas mesnate, stomakut - nga 7 në 9 të mëngjesit, zemra - nga 11 në 13 orë, mushkëritë - nga 3 në 5 të mëngjesit, veshkat - 17-19 orë, veshi është e ndjeshme ndaj manipulimit terapeutik 14 deri në 16 orë. Në trajtimin është e rëndësishme të marrin në konsideratë. Tashmë vërtetohet se ilaçe të tilla orë "punë" të mirë. Edhe compress për veshi prekur më mirë nuk është të kërkoni për një natë, dhe "vesh" orën. Pini, hani dhe gjithashtu e dëshirueshme në orarin e brendshëm: mëngjes në 9:00 nuk do të kthehet në yndyrë madje edhe nëse ju hani një copë tortë. 13-14 orë - një drekë të plotë, darkë 18-19. Thithin ushqimin pas 20 orësh mjekët nuk e këshillojnë. Në këtë kohë, metabolizmi ngadalësohet.


Koha ideale në jetën në sport - 1800. Në këtë kohë muskujt janë në formë të madhe, kështu që barra kryhet me lehtësi. Megjithatë, "larks" - ata që janë të gëzuar në mëngjes dhe në mbrëmje, të bien poshtë të lodhur, i akuzuar mund të marrë 6-7 am. Këtë herë, që ra fjala, është i përshtatshëm për forcim dhe për një goditje e lehtë në mëngjes. Por "Kukuvajkat" - ata që zhvillon veprimtari intensive në pasditen e vonë, shkund në fillim mund të prishin biorhythm dhe rolin e tyre në jetë. Është gjithashtu e rëndësishme të kujtoni se 1400-1600 trup të zhytur në letargji, pavarësisht nga statusi emocional. Në atë periudhë qarkullimi i trurit dhe organeve të brendshme ngadalësuar, duke pasur parasysh punën intelektuale të vështirë. Koha më e përshtatshme për të fjetur një natë e - nga 23 orë deri 07:00. Nëse ju shkoni pas mesnate, gjumë të plotë do të vijë. Përveç kësaj, shkencëtarët kanë vendosur që vënë jashtë të fle për 3 orë zgjuarsi dhe kujtesë dobësuar pothuajse 2 herë, truri nuk do të pushoni dhe personi ndihet krejtësisht të tronditur.


Në trupin tonë dhe rolin e ndikuar dhe biorhythms mujore që lidhen me veprimtarinë e trupave qiellor. Megjithatë, nuk është çudi, njerëzit - pjesë e natyrës dhe natyra është subjekt i rrjedhës së caktuar. Hulumtuesit vërejtur se hamsters aktiviteti pik, majmunët, ujq dhe kafshët e tjera bie në hënë e plotë. Edhe clams jetojnë në orën e brendshme: biologët amerikanë kanë gjetur se në faza të caktuara të hënës hedhur numër në breg të madh të karkaleca dhe oysters, ndërsa në raste të tjera ato janë mbajtur larg nga toka. Njerëzit janë gjithashtu të ndjeshëm ndaj fazat e hënës. Po, New Moon shumë mendojnë lodhje, apati, mungesë të energjisë. Statistikat tregojnë se një djalë numrin e sulmeve të zemrës dhe të vetëvrasjeve në rritje. Pas rreth një jave situata është përmirësuar - u kthyem forcën dhe guximin që janë ruajtur deri në hënë e plotë dhe mbahen dy ose tre ditë pas. Megjithatë, çifti është e plotë të efekteve anësore të pakëndshme. Së pari - mbajtjes lëngu në trup. Nëse kjo kohë është ushqim shumë i kripur, ënjtje e pashmangshme, sidomos në hypertensive dhe cores. Së dyti - paqëndrueshmëria emocionale. Shumë njerëz këto ditë vuajnë nga nervozizëm, agresioni, apati dhe frikë.


Sun dhe roli i saj në procedurën gjithashtu mund të rrënojat shëndetin tonë. Stuhitë magnetike dhe fishekzjarre të aktivitetit diellor që e ka përsëritur vazhdimisht, seriozisht tërhiqem mbi shëndetin. Ditët "i keq" rrit numrin e sulmeve të zemrës dhe goditje (në mënyrë më të mirë që të gaboj droga) dhe aksidenteve rrugore. Ekspertët e gjeti se numri i aksidenteve në rrugë rrit me "huligane" truket e diellit. Në këtë kohë, kanë nevojë për më shumë pushim, ecni, mos hani ushqimet me vaj dhe të kripura jo për të ngarkuar më shumë anijeve. Gjithkush e di se në pranverë kujton alergji, gastrit kronik, stomakut dhe ulcerat duodenale, vjeshtë - reumatizmi, depresioni, dimrit - miokardi verore infarkt - goditje dhe hipertensionit. Këto sëmundje janë të lidhura me biorhythms sezonale. Në muajt e rrezikshme vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet dietë - ushqimi duhet të jetë aq e fortifikuar, me një numër minimal të preservatives dhe yndyrna. Në këtë kohë të dobishme stërvitje - stërvitje, në qoftë se ata nuk janë një barrë, të rrisë prodhimin e endorphins (hormonet lumturi) dhe, për këtë arsye, janë një mburojë nga depresioni sezonal. Specialistët biorhythmology vënë re një tjetër model interesant - në formën më të mirë ne jemi në parë, pestë, gjashtë muaj dhe dhjetë pas lindjes.