Roli i djersitje në trup


Roli i djersitje në trup është i madh, djersitje është rruga kryesore për të mbrojtur trupin termostatik, djersitje shërben si rregullimin e kripës dhe metabolizmin e ujit, të cilat mund të ketë vlera terapeutike për trupin e njeriut.
Djersitje ndodh kur stimulimi i gjëndra djerse dhe në përputhje me mbaresa nervore që shkaktojnë djersën ndarje përmes stimulimit të tyre, impulset termike dhe elektrike, si dhe kur injektohet në fyzostyhmyna acetilkolinės lëkurës, pilocarpine.


Stimul për këto receptorët janë shqetësime emocionale, ethe, stërvitje, rritja e prodhimit të ngrohjes, aromë pritje dhe ushqim të nxehtë.
Nervat Efferent, të nxitur rritje djersitje, në varësi të veprimit të acetilkolinës dhe substancave cholinomimetic si fizostigmine, muscarine, pilocarpine.
Gjithashtu djersitje adrenalin innervuyetsya, e cila shkakton djersitje të gjatë, djersitje aq innervuyetsya e fibrave adrenergjik nervore. Në trupin e njeriut është miliarda gjëndra djerse që shërbejnë dhe kanaleve për kullimin e toksinave nga trupi, sepse djersitja rol në trup luan një rol të madh në mbinxehje dhe proceset e tjera.


Kështu, natyra e sistemit gjëndrat limfatike dhe qarkullimit produblyuvala djerse se heqja e mbetjeve, kripëra dhe gazeve me djersë.
Pete ka një athët kripë përzierje aromë me acid, dhe kjo është mjaft e keqe, për shkak të faktit se përveç kripës ajo ka substanca helmuese që mund të shkaktojnë helmim nëse gëlltitet edhe një numër të madh të djerse.
Megjithatë, roli i djersë në trupin e njeriut nuk mund të nënvlerësohet, sepse djerse është shumë i dobishëm për shkak të faktit se djersën excreted toksina që të pastruar trupin, sidomos në sëmundje të ndryshme. Gjithashtu djersitje lehtësojë venoz ngarkesës dhe sistemin limfatik, kështu veshkat, mëlçisë, fshikëz.


Mjekët vënë re se shumë të rinj çehre dheu në mëngjes dhe gjeti se arsyeja për këtë është se adoleshentët të fle me kokën e tij nën batanije, e cila çon në helmim me gaz, e cila është lëshuar nga djersa e lëkurës njerëzore.
Djerse shumë të dobishme, por duhet të jetë djersitje jashtë ose në një zonë të ventiluar. Në rastin kur një burrë u djersitje, trupi ajo akumulon një sasi të madhe të toksinave, acidet dhe helmet toksike që mund të tërhiqen nga trupi gjatë ushtrimit dhe në dush ose sauna.

Një djersitje të shëndetshme personi vazhdimisht!
Kur palca kurrizore është e dëmtuar, ajo termorehulyatsyonnoe djersitje mund të zhduken plotësisht, por ndryshimi vjen një tjetër formë që shfaqet në përgjigje të ndonjë impulseve centripetal, dhe ata të shkojnë për të palcës kurrizore.
Çdo djersitje refleks për ndonjë stimulim termik varet në sistemin nervor, për shkak të faktit se djersitje si funksione të tjera të sistemit nervor autonom që janë të lidhur me lëvore cerebrale.

Sepse djersitja është në çdo rast, edhe në temperatura të ulëta të ambientit, i cili është mekanizmi kryesor i rregullimit të ngrohjes dhe djersitje rritet kur temperatura e mjedisit.

Përbërja themelore e gjëndra djerse është uji, kështu që kur sasitë e pamjaftueshme trupi rrit përqendrimi i kripërave dhe, anasjelltas, përdorimin e tepruar e ujit, kripë trupit të varfëruar që rrit djersitje, sidomos në klimat e nxehtë.
Me djersë një sasi e madhe e amoniakut, ure dhe produkteve të ndryshme metabolike dhe janë në dispozicion për të gjykuar disa funksione trupore. Për shkak të faktit se në shuplaka dhe shputa ka gjëndra dhjamor, djersa është një agjent lubricating që e bën lëkurën në shuplaka dhe shputa, më të butë dhe i përkulshëm.

Gjëndra djerse mbi thembra dhe pëllëmbët kanë excitability madhe refleks, sepse këto sipërfaqe djersitje, rritur më shumë se në zona të tjera të lëkurës.

Shkelja djersitje mund të tregojnë ndryshime degjenerative djerse gjëndra, të cilat mund të sigurohen, si dhe natyrën e lindur shkaktuar nga një sëmundje të tilla si atrofi të lëkurës, scleroderma, dhe ndryshimet e lidhura me moshën.
Ka shkelje të përgjithshme dhe lokale djersitje, kur djersitja lokale është lezione të ndryshme të sistemit nervor, por çdo shkelje djersitje, humbja e plotë e gjëndra djerse ekzistojnë, në çdo rast, gjëndra djerse vazhdojnë të funksionojnë.

Ka çrregullime të trurit djersitje, kur një person prek goditje cerebrale në këtë rast vjen hyperhidrosis.

Megjithatë, një nerv pushim të plotë periferike ose rrjet mund të shkaktojë anhydroza dhe pushim pjesshme hypohydrozu.
Shkeljet Tjera djersitje mund të ndodhë në atherosclerosis sëmundje gjymtyrë arterie dhe endarteritis.
Nëse një person është goditur nga lëkura, që vjen scleroderma, ekzemë, ichthyosis, djegiet dhe plagët, duke rezultuar në këto zona shqetësuar djersitje.

Trajtimi i djersitje është i kombinuar terapi përbërë qetësues intravenoze, duke përfshirë Seduxen. Kur shprehu hyperhidrosis në duart, qafë dhe fytyrë, ju mund të kaloni sympathectomy prehanhlyonarnuyu në një nivel.
Përveç kësaj, efekti i mirë jep banje në det dhe ointments dhe pluhura, por kjo varet nga natyra e trajtimit të shkeljes dhe djersitje të kryer nga mjekët e specialiteteve të ndryshme, është psikiatër, dermatologists, neurologë dhe terapistët.

Kjo është për shkak të faktit se roli i djersitje në trup është i rëndësishëm për funksionimin normal të të gjitha organeve dhe indeve të njeriut.