Lëvizja kundër jeteses ulur


Një mjek në fillim të shekullit të 19 në përfundimin se nuk ka asnjë medikament i tillë që ka dhënë shumë përfitime si stërvitje të rregullt. Nëse ju shpesh i sëmurë, atëherë pyetja nëse ju jeni duke lëvizur mjaft, drejtuar atë për ju. Quajtur Lëvizja Artikulli kundër jeteses ulur ne e konsiderojmë atë që trupi ka nevojë për stërvitje të rregullt.
Shumica mendojnë se ushtrimi ata nuk kanë nevojë, për shkak të problemeve me mbipeshë ata nuk e bëjnë. Nuk është sekret se lëvizja është në favor të trashë, por edhe në qoftë se ju nuk keni probleme të tilla ushtrimi i rregullt mund të sjellë disa të përfitojnë trupin. Kjo është ndjenjë e mirë, dhe duke u shpëtoj të depresionit dhe parandalimin e kancerit.Gjatë një gjithë ulur jetese ka diçka në mendje. Megjithatë, ekziston një përkufizim, këtu janë disa kritere:
1 ) Detyra juaj kryesor nuk kërkon shpenzime të mëdha fizike;
2 ) Në ditën që ju të kalojë më pak se 100 m;
3 ) Pushime juaj është pasive shikuar filma dhe programe televizive;
4 ju stërvitje tri herë në javë për 30-40 minuta.
Nëse ju gjeni se lëvizje të vogël duhet menjëherë të ndryshojë asgjë. Shumë e kundërshtoi se nuk ka kohë për ushtrime fizike, sidomos në mëngjes në sportet as fuqinë e as dëshirën. Shumë, duke filluar klasa në shtëpi në disa ditë të gjitha hedhur. Ndoshta ata mendojnë se në qoftë se e angazhuar në palestër, atëherë çdo gjë do të jetë ndryshe, por diçka nuk është e drejtë në shtëpi. Pastaj ju duhet të mendoni për shpenzimet, bileta kushton shumë, përveç për udhëtime në palestër shumë kohë, kanë nevojë për këpucë të veçanta dhe rroba. Prandaj, të gjithë të njëjtën klasat e në shtëpi apo jashtë shtëpisë kanë avantazhet e tyre.


Filloni me ngarkesa të vogla dhe vetëm ata duhet të rritet gradualisht . Nis angazhohen në 5-10 minuta dhe mund të provojë përfundimisht në 30 minuta në ditë ose çdo ditë të tjera. Përdorni ndonjë ushtrime për këmbët, krahët. Ju vetëm mund të ecin apo ngjit shkallët, gradualisht duke rritur ritmin dhe shpeshtësinë e seancave.
Ata të cilët nuk janë mësuar të çdo sport ju mund të filloni për të vendosur një objektiv për të bërë punë të rregullt. Kur ju e doni lëvizjen dhe rregullsia t'ju hyjë në zakonin rritet gradualisht ngarkesën. Rrit fuqinë në vetvete është e nevojshme, aq më mirë për të treguar moderim në këtë rast.

Rregullsisë është e rëndësishme, ju mund të planifikojë për të trajnuar në ditë të caktuara dhe të tregojnë ato në kalendar. Zakon formuar 21 ditë, kështu që të përpiqet të mos humbasë klasa. Pas disa javësh e mësimeve ju mendoni se nuk mund të jetojnë pa to.

Trupi i njeriut është thjesht lëvizje e nevojshme. Mënyrë jetese i ulur në mënyrë unike sjell dëm. Aktiviteti fizik nuk mund të zëvendësojë pilula, dietat apo operacionet. Organizimi dhe vetë-disiplinës do t'ju ndihmojë të gjeni kohë, jo vetëm për të ngrënë dhe të fle, por edhe në ushtrimin e rregullt.

Çfarë bëni sport? Zgjedhja është shumë e gjerë. Ecje të shpejtë. Ju nuk keni nevojë për të shpenzuar një shumë të holla, të gjitha që ju duhet është një këpucë sportive dhe vend i përshtatshëm të rehatshme për të ecur, nëse udhë në park apo pyll stadiumit. Hapat duhet të bëni një pak më të gjerë se normale dhe të përshpejtojë ritmin. Vraponte për sport ose i ngadalshëm running përkryer forcon sistemin kardiovaskular. Në këtë rast, ju duhet të marr këpucë të drejtë. Për shkak të llojit të nyjeve dhe muskujt, ndoshta disa është më e mirë për të shkuar shpejt se të kandidojë ngadalshëm. Zgjidhni atë që është e mirë për ju personalisht.


Një zgjedhje e shkëlqyer - është e çiklizmit. Një orë mund të djeg 700 kalori. Not për ata që duan të japin një tërheqje muskulore në të gjitha muskujt e trupit. Swimming ofron një barrë të butë të trupit. Prandaj, ajo është e rekomanduar për njerëzit me sëmundje të shpinë, artrit, gratë shtatzëna dhe ata që janë mbipeshë.
Hedhur në një ndikim pozitiv trampoline në punën e limfatik dhe sistemet e qarkullimit të gjakut. Mbështet tonin e muskujve, forcon zemrën dhe mushkëritë, të zhvilluar aparatin vestibular. Të gjithë ju duhet - një trampoline. Në stresit kardio duhet të jetë prezent që shtrihen dhe ushtrime forcë. Ushtrimet me shtangë dore në mënyrë të përkryer të forcuar muskujt.


Pse pini ujë gjatë ushtrimit? Njeriu duke qenë në lëvizje aktive, djersitje më shumë se zakonisht, dhe kjo rezulton në vëllimin e gjakut të reduktuar. Nëse kjo periudhë nuk është përmbaj zemër të lëngshme do të jetë e vështirë për të pompimit të gjakut. Përveç kësaj, mungesa e ujit të pijshëm do të shkaktojë dhimbje të muskujve, të thyer koordinimin lëvizje dhe lodhje të shfaqet.
Nëse keni një makinë, të përpiqet për të ende të lëvizur më shumë. Nëse ju gjithmonë të hipur në transportin publik, nëse është e mundur për të marrë jashtë një ose dy ndalesa të hershme për të ecur. Ecni deri në shkallët në vend të udhëtim ashensor. Këto janë këshilla të thjeshta do t'ju ndihmojë të jetë më prekëse. Natyrisht, ushtrimi kërkon kohë dhe përpjekje. Por mos harroni se një mënyrë jetese i ulur herët a vonë një njeri do të japë një buqetë me sëmundje të ndryshme. Lëvizja - kjo është jeta dhe shëndeti.