Mënyrat për të luftuar sëmundje lëvizje në automjete


Nuk konsiderohet si njeri i rrallë figurë në një automjet, të jetë ajo një anije ose taksi. Simptomet e zë makina mund të shfaqet në zbehje, të përzier, të vjella, djersitje të tepërt, marramendje, vështirësi në frymëmarrje, sytë potemnenyy. Por shumica e ngushtë e zë makina është manifestuar në stomak, duke shkaktuar vjellje dhe ndonjëherë të vjella.
Nuk është ky fenomen në mospërputhjet e sinjaleve lëvizjes trupi që vijnë në tru. "Ngatërresë" e aktivitetit të trurit manifestohet në simptomat e zë makina. Ky fenomen nuk është e këndshme dhe kërkon veprime për të trajtuar simptomat, një nga më efektive është të kthehet në tokë të fuqishme të ngurta. Atëherë ajo do të jetë shumë më mirë dhe së shpejti të kthehet në gjendjen normale. Vetëm kjo metodë nuk është ndërmarrë me shpejtësi në disa raste. Për shembull, kur një fluturim ndërkombëtar, nga një njeri i cili u bë i sëmurë, avioni nuk e vënë në tokë.Përdorimi Vidyazykatysya i një automjeti nganjëherë nuk të mundshme dhe nuk është e nevojshme. Sot ka mënyra efektive për të luftuar sëmundje lëvizje në automjete.
Një udhëtim në çfarëdo forme të transportit do të jetë më të rehatshme nëse kujdesin paraprak për të ardhmen e lëvizjes dhe sugjerimet e ekspertëve.
Së pari, ju duhet të gjejnë një vend në transportin se ajo ka reduktuar nivelin e konfliktit të hyjnë sinjale shqisore në tru. Për shembull, në qoftë se udhëtimi duhet të jetë në makinë, do të përpiqen për t'u ulur në sediljen e pasme për të parë lëvizjen. Vetëm mos të përpiqet për të ia ngul sytë në ndryshim të shpejtë peizazhin. Në qoftë se një udhëtim të gjatë në një anije, nuk nxitojnë të bllokoj veten në kabinë, të gjejnë një vend në kuvertë dhe të shikojnë luhatjet e ujit. Është e rëndësishme për të monitoruar lëvizjen e tyre, dhe në fillim, informacion postupaemaya vizuale të mirë të ndërveprojnë me aparatin vestibular.


Ju shpesh mund të shihni njerëzit në automjete me një libër apo gazetë në duart e tij. Nëse ju nuk tolerojë udhëtim më poshtë që të kalojnë kohë ju do të bëni. Leximi çon në shqisat e keqinformimit dhe simptomat e zë makina nuk do të ju mbajë të pritjes.

Hulumtimi i kryer në pilot tregoi se rostiçeri dritë rreth 2 orë para fluturimit yyazytsirnist zvogëlon simptomat e zë makina se të fluturonte në një stomak bosh. Prandaj, para se udhëtimi i ardhshëm duhet të jetë pak meze të lehtë, produktet më të mira në këtë rast janë gruri, duke përfshirë makarona dhe bukë, perime të freskëta dhe fruta.

Por nopem dhe hani ushqime të yndyrshëm para udhëtimit nuk është e vlefshme, veçanërisht ka të bëjë me qumësht, i kripur dhe produktet e mishit. Produkti ideal nuk do të krisur ulët kripë. Përdorimi i alkoolit nuk është e rekomanduar, por shishe shtesë e ujit pa gaz do të jetë e dobishme.

Ju duhet në mendje për udhëtim, në uljen e ankthit dhe të bindur veten se çdo gjë do të jetë mirë. Ne shkuam për të transportuar, mori të rehatshme dhe filloi për të kontrolluar frymëmarrjen time. Ka trajnim të veçantë për të krijuar frymëmarrje normale si një mënyrë për të luftuar sëmundje lëvizje në automjete. Ju lutemi të rregulluar frymëmarrje ritëm të qëndrueshëm dhe për të ruajtur një volum mesatar të vazhdueshëm të frymëmarrje. Në thith dhe nxjerr frymë dhënë nga dy sekonda në praktikat më të mira paraprakisht. Kontrollit fryma do të lehtësojë stresin, të relaksoheni muskujt, të reduktojë normën e zemrës, presionin e ulët të gjakut.

Me mjete shtesë për të luftuar sëmundje lëvizje në automjete do të jetë xhenxhefil. Ajo i ndihmon normalizimin e funksionit stomakut. Sidomos ky mjet do të ndihmojë në udhëtim të gjatë. Xhenxhefil pluhur duhet të merret 3 herë në ditë 2-3 kapsula.

Ka një numër i drogës mund të eliminojnë simptomat e zë makina, por ata duhet të marrin të paktën 30 minuta para udhëtimit, dhe jo të presim për shenjat e para. Për sa droga thjesht nuk kanë kohë për të vepruar. Vetëm mos harroni se droga e propozuara kanë efekte anësore dhe para-njohur me ta nuk do të jetë e tepërt. Efektet më të shpeshta anësore janë të qenët i përgjumur në, pra, është e mundur që ju udhëtim të dremitë. Nga njëra anë ajo nuk është aq e keqe, por situata mund të jetë i komplikuar me vizion të paqartë. Performancë më të mirë provë do të thotë për të luftuar sëmundje lëvizje në automjete në trupin tuaj paraprakisht.