Ngrohjes për shëndetin dhe trupin e njeriut


Pa dyshim, jo ​​të gjithë prej nesh në një sistem ideal të thermoregulation. Trupi ynë nuk është aq e lehtë për të mbajtur temperaturën e dëshiruar 366 gradë. Në enëve të lartë temperaturë të ambientit në lëkurë zgjerohet nxitojnë të gjakut në sipërfaqe të trupit, dhe ajo fillon të rrezatojë ngrohjes më intensive në mjedis. Kështu, ne japim një të ngrohtë dhe oholodzhuyemosya brenda. Si ngrohjes ndikon në shëndetin dhe trupin e njeriut? Në këtë mënyrë vetëm trupi paguan deri në 70% të ngrohjes tepërt.


Dhe 27-30% e saj është dhënë nga avullimi i ujit nga lëkura dhe nga mushkëritë gjatë frymëmarrjes. Kjo është arsyeja pse në qoftë se qytetari mesatar duhet hequr verë 2-25 litra lëng në ditë, banorët e tropikët janë 4-5 litra, dhe puna e nxehtë (sidomos çeliku, çeliku) dyqanet dhe përfundimisht në 12 litra në ditë! Aftësia e njeriut për të përshtatur për të ngrohjes në masë të madhe varet nga mekanizmat nervore e vetë-rregullimit. Para së gjithash - në aktivitetet e "ngrohjes qendrës", të vendosura në tru.


Gjithashtu, mos harroni se ngrohjes - kjo është e njëjtë stresit në trup, dhe efekt stresi njerëz të ndryshëm të tolerojë të ndryshme. Po, ditë e nxehtë janë dhënë më të lehtë për njerëzit me temperamentin flegmatik dhe gjakftohtë. Përgjigjet Stormy të gjitha kolerik tolerojë të ngrohjes shumë më keq, dhe përgjithmonë ankohen për çdo gjë dhe të gjithë melankolik - jo i keq. Një i rëndësishëm dhe disponimin e etheve fakt. Në qytetin ne shpesh yznыvaem ngrohjes në një temperaturë vetëm mbi 20 gradë, por, një herë në South Beach, shpesh mund të vërtetë djeg ekspozojë trupin tuaj diellin e nxehtë. Në një rast të tillë, personi mund të kurth dhe ngrohjes dhe Sunstroke.


Së pari, ne duhet të eliminojnë shkakun kryesor të "grevë" për shëndetin. Kur overheated (goditje ngrohjes) duhet të sjellë viktimën në ajër të pastër ose në një dhomë të ftohtë, vë në shpinë me kokën tuaj ngritur, zbërthej jakë, spray me ujë të ftohtë, dhe nëse është e mundur për të hequr rrobat. Në fushën e kokës dhe arterieve të mëdha vënë akull fshij trupin eter, alkoolit dhe akull apo tifoz të ftohtë. Ju mund të përfundojë fletë prekur ngjyhet në ujë të ftohtë. Është e këshillueshme për të dhënë të pijshëm tepruar.


Kur viktimë Sunstroke duhet të vihet në hije, të përfundojë fletët lagësht dhe shumë për të pirë ujë të ftohtë. Akull keq vënë mbi kokën e tij, dhe e vuri mbi gjoksin e tij për 15 minuta kartë të verdhë. Kur gjendja e tij përmirësohet, jepi të pijë ujë të ftohtë ose kafe. Nëse problemet me zemër dhe presionin në të dyja rastet për t'i dhënë drogë të përshtatshme (të njëjtën validol, valokordin, Valerian, Motherwort). Por më të mirë, sa më shpejt që të jetë e mundur për viktimën për të thirrur një mjek.

Mjetet juridike popullore për shëndetin
Në humbjen e përgjithshëm të forcës gjatë ngrohjes rekomanduar për të marrë një zierje e rrënjët e mushkërive gentian (përfshirë Wort Blue Shën Gjonit) të përziera me bar e saj. Për të përgatitur këtë zierje duhet të marrë 2 lugë bimëve copëtuar, derdh ujë të nxehtë dhe vlim për 10 minuta. Rezulton supë duhet të pini 05 gota 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies.

Kur i dobët viktimës duhet të japë erë amoniakut. Në qoftë se nuk jep efekt të dukshëm, atëherë para ardhjes së mjekut duhet të përpiqen për të dërguar gjakun në kokë e viktimës, e cila kërkon të pacientit për të ngritur dorën e djathtë dhe këmbën e majtë, pak ngritur, të përfundojë fort, duke filluar nga gishtërinjtë në kofshë. Pas 15 minutash, krahun dhe këmbën duhet të fshihet (razbyntovav fundit) dhe të kryejë të njëjtën manipulimin e majtë dhe këmbën e djathtë.

Në rast të ashpërsisë rëndë kur viktima është ka ndërgjegje, frymëmarrje të dëmtuar, puls të dobët dallueshėm dhe nxënësit janë të Dilated dhe nuk reagojnë në dritë menjëherë, madje edhe para ardhjes së "ndihmës së parë" për të filluar për të bërë artificiale frymëmarrje "gojë më gojë" dhe mbyllur masazh zemra.