Mënyrat për të luftuar djersitje e tepruar


Varur problemin djersitje njohur për shumë prej nesh. Ajo shkakton siklet, njerëzit e tillë shpesh të vështira për jetë në shoqëri. Keq, pamja unaesthetic e rrobave të lagura, kjo është e gjitha shumë i bezdisshëm. Prandaj është e rëndësishme të dini se ka mënyra për të luftuar djersitje e tepruar.
Që të filloni të analizuar çfarë është punë e lodhshme?
Pete - zgjidhje e ujë i kripërave dhe substancave organike liruar gjendra djerse. Funksioni kryesor i djersës - marrin pjesë në thermoregulation. Në zgjedhjen e një litër e djerse shpenzuar 2436 kJ energji, duke shkaktuar trupi fitilin. Kjo është e rëndësishme sepse pa këtë mekanizëm do thjesht nuk mund të lëvizin dhe një verë në klimën tonë. Transportohen në mënyrë të ngjashme me anë të feromoneve djerse dhe substancave të tjera biologjikisht aktive.


Normalisht, djersitje e harlisur do të ndodhë vetëm në temperatura të larta, dhe djerse ka pothuajse asnjë erë. Aroma shfaqet vetëm kur bakteret gjalla në sipërfaqen e trupit të njeriut, fillojnë të shumohen.
Djersitje e harlisur, e cila është e pavarur nga faktorët e jashtëm në mjekësi quhet hyperhidrosis.

Arsyet për një proces të tillë janë të ndryshme:
- thekson,
- organet mbipeshë,
- trazirat në funksionimin normal të gjëndrave endokrine,
- ndryshojë në nivelet hormonale gjatë menopauzës, shtatzënisë ose gjatë adoleshencës

- Sëmundjet e brendshme (tuberkulozi, diabeti, distonia vaskulare, hepatiti C dhe disa sëmundje të veshkave, diatez në fëmijët e vegjël, rakit, pneumonia)
- alkoolizëm

Pra, nëse ju keni djersitje të tepruar të gjetur një specialist si ajo mund të tregojë një sëmundje serioze.
Ka shumë mënyra për të luftuar djersitje të tepërt, të cilat janë ndarë në grupet e mëposhtme:
- psikologjike;
- Kirurgjikale;
- tualetin;

Metoda kirurgjikale për të kontrolluar problemin përdoret vetëm në raste ekstreme. Surgical ndarë në lokale dhe të largët. Kirurgji Remote kryhet në vende të largëta nga vendi i djersitje. Kjo metodë është sympathectomy. Metoda konsiston në kalimin trungun e sistemit nervor simpatik në një vend të caktuar. Pra, pikërisht si sistemi nervor simpatik është përgjegjës për rregullimin e djersitje, operacioni i tillë mund të ndihmojë për të hequr ndikimin e saj, dhe për të reduktuar djersitje.

Mjetet lokale kirurgjikale për të luftuar djersitje e tepruar e përdorur vetëm për trajtimin e axillary hyperhidrosis. Kjo sqetull Liposuction, sqetull curettage, prerje e zonës axillary.
Vetëm ndihmojë injektimin e toksina botulinum. Por duhet injeksione përsëritura çdo 6-8 muaj. Ky trajtim është shumë efektiv, por mjaft të shtrenjta.

Mjetet psikologjike për të luftuar djersitje të çlirojë ty nga ajo vetëm kur djersitja është shkaktuar nga stresi. Në raste të tjera, mënyra e vetme për të luftuar problemin e ndryshimit të qëndrimeve për të lehtësuar djersitje dhe stresi psikologjik.

Metodat higjienike janë shumë të lehtë për t'u përdorur, mund të përdoren pa probleme në shtëpi.
Për të filluar duke përdorur këtë antiperspirant. Ata ka shumë lloje, por tani në treg janë duke u bërë popullore antiperspirants të veçanta mjekësore. Parimi i operacionit është i bazuar në thithjen e djerse zgjedhur zakuporyvanyy dhe djerse gjëndra për të reduktuar më tej izolimin e saj.

Miratimi banja terapeutike, ashtu shumë efikase t'ju shpëtojë nga problemet e tepruar djersitje:
- dush me lisi leh. Të marrë një grusht prej lisi dhe çiban në gjysmë litër ujë për 10 minuta, tendosje dhe shtoni në banjo.

- dush daisy. Merrni 250 gram lule kamomil dhe derdh 15 litra ujë, vlim për 10 minuta. Pastaj tendosje dhe derdh supë në banjë.
- Dush agrume. Merrni 5 limon me lëvore dhe prerë në feta, atëherë të mbuluar me ujë të ftohtë për 2 orë. Rezultuar ekstrakt tendosje dhe derdh në vaskë. Por mbani mend: të marrë dush limoni shumë shpesh nuk mund të. Ky dush lëkurë të thatë.
dush bimor. Merrni 100 g nga një përzierje e bimëve: rigon - 3 pjesë Hithër - 4 pjesë, Leonurus - 5 pjesë kamomil - 3 pjesë, zog malësor - 5 pjesë të kone hop zakonshme - 4 pjesë. Përzierje rezultuar derdh dy litra ujë të vluar, le të qëndrojë për rreth një orë, pastaj tendosje infuzion dhe derdh në vaskë me ujë të ngrohtë. Merrni një dush për 15-20 minuta. Me pranimin e banjot tilla mund të fshij trupin e uthull molle.


Dietë. Përbërja e ushqimit sa më shumë varet. Pra, për të luftuar në mënyrë efektive të përpiqet të tepruar djersitje për të shmangur produktet e mëposhtme:
- Seasonings: piper, koriandër, xhenxhefil, kripë;
- Ushqime të lartë në kafeinë dhe theobromine, çaj, kafe, cola, çokollatë, pije energjetike;
- alkooli;
- hudhër;
- ketchup;
- derri;
- fasule;
- pije të ëmbla.

Ajo duhet të përfshijë në dietë produktet e mëposhtme:
- hikërror;
- karrota;

- majdanoz;
- sallatë;
- fiq;
- maja;
- lakër kohlrabi;
Në mënyrë të ngjashme, shpesh për të luftuar djersitje duke përdorur këtë metodë si elektroforeza. Megjithatë, ajo mund të shkaktojë djegie dhe acarim të lëkurës.