Mënyrat për të rritur sistemin imunitar


Mënyra më e sigurtë për të përmirësuar shëndetin dhe parandalimin e sëmundjeve të rënda të tilla si sëmundjet autoimune, më pak të rënda, por edhe gripit të padëshirueshme dhe ftohjet - forcimin e sistemit imunitar. Këto sëmundje pre në trupin e dobësuar, dhe për këtë arsye është e rëndësishme për të parë për atë që trupi juaj ka qenë gjithmonë në gjendje për t'i rezistuar atyre.

Mjetet më të mira për të forcuar sistemin imunitar - një ushtrim sistematik fizik dhe të ushqyerit të ekuilibruar. Aktiviteti fizik sjell përfitime të gjera trupi - uplifting dhe akuzat gjallëri, ndihmon shpëtoj e tensionit dhe stresi që dobësojnë sistemin imunitar. Jo domosdoshmërisht zbatohen trajnime intensive forcë, ju mund të bëni diçka si yoga. Praktikë e rregullt do të forcojë muskujt dhe të përgatisin trupin për të luftuar sëmundjet. Ushqim të shëndetshëm jep trupit me ushqyesve, minerale dhe vitamina të cilat kontribuojnë në funksionimin normal. Ashtu si muskujt tuaj kanë nevojë për energji dhe micronutrients për të përfunduar punën, sistemi imunitar gjithashtu ka nevojë për të marrë një substancat e përcaktuara për shuarjen efektiv të mikroorganizmave patogjene. Të përjashtuar nga një dietë e ushqimeve të sëmurë të tilla si sheqer dhe kafe i çastit dhe t'i zëvendësojë me arra, fruta dhe perime, ujë mineral - dhe ju së shpejti do të ndjeni charms e një dietë të shëndetshme.
Është po aq e rëndësishme për të kontrolluar për infeksionet e fshehta, të cilat mund të jenë të pranishme në trup, dhe në kohë për të shpëtoj prej tyre. Viruset dhe bakteret janë në heshtje në trupin tuaj, të dobësojë rezistencën e trupit, të hapur derën për të infeksioneve të reja dhe të kontribuojë për dëmtuesit tashmë të pranishëm evoluojnë dhe përhapjen. Për këtë është e rëndësishme për të monitoruar shëndetin e sistemit të tretjes, si ajo kontribuon për clogging e organizmave patogjene. Zhvillimi bakteret patogjene në zorrë dhe dëmtojnë shëndetin e përgjithshëm të trupit mund të përhapet në qarkullimin e gjakut. Hani të ulët-yndyrë kos pa sheqer, ngjyra, apo të marrë shtojcave që përmbajnë probiotics. Ata natyrisht mbështet shëndetin ndihmon tretjen e ushqimit dhe sistemin imunitar.

Shumë mjekë të quajtur stres shkaku kryesor dobësimi i sistemit imunitar. Prandaj, aftësia për të përballuar stresin dhe parandalimin e tyre shumë e rëndësishme për të ruajtur shëndetin e mirë. Metodat shpëtoj i stresit ndihmë jetojnë më të qetë dhe të ekuilibruar dhe do të ndihmojë për të zbatuar në stilin e jetës tuaj të shëndetshme dhe zakone të shëndetshme. Në vend se të mërzit shumë shqetësime, të kufizojë numrin e rutinës së përditshme dhe të zgjidhni një kohë për pushim dhe relaksim. Merrni atë që ju pëlqen - lexoni një libër, të marrë një shëtitje në park, të merrni atë - të përshtaten çdo profesion që do t'ju ndihmojë të relaksoheni dhe të lëshohem. Tendenca e vazhdueshme të stresit mbingarkesa sistemin imun dhe e bën atë të prekshme për sëmundje.
Gjumë të shëndetshëm - një mënyrë e madhe për të forcuar shëndetin. Rritur e Mesme për të shpenzuar në gjumë 7 - 8 orë për të ndjehen të çlodhur dhe rejuvenated. Nëse ju nuk i japin trupit tuaj sasi të mjaftueshme të pjesës tjetër, pastaj i nënshtrohen stresit të padëshirueshme. Gjumë të shëndetshëm siguron pjesën tjetër të trupit dhe mban peshën e saj normale, balancimi i nivelit të hormoneve, përmirëson disponimin dhe sqaron mendjen.
Trupi i njeriut është një unitet integrale, dhe për funksionimin e duhur të sistemeve të saj duhet të balancojë të gjitha sistemet e saj. Vendos një përpjekje të vogël në zbatim në të përditshme parimet tuaja të shëndetshme të jetesës - dhe ata së shpejti do të paguhet me interes.